Ištark griežtą NE Baltarusijos atominei elektrinei kovo 2 d. Vilniuje!
aktyvizmas

pries baltarusijos atomine elektrine        Kovo 2 d., antradienį, LR Aplinkos ministerija organizuoja visuomenės supažindinimą su Baltarusijoje planuojamos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo ataskaita. Susitikimas su visuomene prasidės16:45 val. Vilniaus universiteto fizikos fakulteto Didžiojoje fizikos auditorijoje (Saulėtekio al. 9, III korpusas, I aukštas). Kviečiame Lietuvos žmones aktyviai dalyvauti ir pasakyti griežtą NE Lietuvos pašonėje (20 kilometrų nuo Lietuvos sienos, 50 kilometrų nuo Vilniaus) statomam atominiam monstrui!

 

Svarstymai su visuomene ir organizuojami tam, kad visuomenė išsakytų savo nuomonę, pasiūlymus, į kuriuos turi būti atsižvelgta. Socialiniame „Facebooko“ tinkle jau susikūrė grupė žmonių, kuri ne tik ruošiasi išsakyti savo aiškiai kritišką nuomonę, bet ir galvoja apie parodomąją akciją su dujokaukėmis. Į susitikimą gali nueiti kiekvienas iš mūsų, o tie, kurie patingės – iki kovo 8 dienos išsiųsti savo pasiūlymus ir kritiką Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento Poveikio aplinkai vertinimo skyriui (Jakšto g. 4/9, LT-01105 Vilnius). Bet kuriuo atveju verta padaryti šiokį tokį triūkšmą, kuris sudomintų žiniasklaidą (ir patiems rašyti ar filmuoti!). Nesvarbu, kad mūsų gal ir nedaug, bet parodyti nepritarimą yra būtina.

 

Kovo 2-osios svarstymuose ketina dalyvauti ir Baltarusijos ekoaktyvistai, organizuojantys „Baltarusijos antiatominę kampaniją“. Baltarusijos ekologai prašo išplatinti jų parengtą informacinį lapelį, skirtą susitikimui su visuomenė Vilniuje. Lapelį dviem kalbomis – rusų ir lietuvių – prašome platinti internetu, klijuoti gatvėse ir universitetuose.

 

Informacinio lapelio tekstas:

 

SUSTABDYK PAVOJINGUS PLANUS! Ištark „NE ASTRAVO AE” susitikime su visuomene, kuris vyks kovo 2 d. Vilniuje! VOS UŽ 50 KILOMETRŲ NUO VILNIAUS BALTARUSIJA KETINA STATYTI ATOMINĘ ELEKTRINĘ PAGAL RUSIJOS PROJEKTĄ „АЭС-2006", KURIS NEIŠBANDYTAS NIEKUR PASAULYJE.

 

Pagal projektą Rusijoje sukurtas reaktorius, kurį norima įrengti Baltarusijos AE, bus įrengiamas pirmą kartą, todėl nėra jokių praktikoje patvirtintų jo patikimumo ir techninių sprendimų efektyvumo įrodymų. Lietuvos (pirmiausia – Vilniaus) ir Baltarusijos gyventojams siūloma tapti pavojingo eksperimento įkaitais. Baltarusiams mainais žadamas „geros darbo vietos”. O ką siūlo lietuviams ir Vilniaus gyventojams? Oficialioje Baltarusijos atominės elektrinės Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitoje nenumatomos jokios priemonės, galinčios apsaugoti Lietuvos gyventojus nei nuo galimos avarijos ar radioaktyvių nuotekų, nei nuo įprasto AE poveikio gamtai. Nenumatytos ir kompensacijos gyventojams, gyvenantiems 30 kilometrų zonoje, dalis kurios yra Lietuvos teritorijoje.

 

IŠTARK SAVO „NE“ PAVOJINGAI AE! TAVO BALSAS SVARBUS! Nelik pasyviu klausytoju, užsirašyk į diskusiją ir pasisakyk prieš šį pavojingą projektą! Susitikimas su Lietuvos visuomene įvyks kovo 2 d., 16:45 val. Vilniaus universiteto fizikos fakulteto Didžiojoje fizikos auditorijoje (Saulėtekio al. 9, III korpusas, I aukštas).

 

LIETUVIAMS SIŪLOMOS TECHNINĖS IR BUITINĖS NUOTEKOS

 

„Neries upė laikoma pagrindiniu Baltarusijos AE techninio aprūpinimo vandeniu šaltiniu“, - sakoma PAV ataskaitoje. Į upę nutekės techniniai, buitiniai ir lietaus vandenys iš atominės elektrinės. Be Neries, į Baltarusijos AE 30 kilometrų zoną pateks dar 5 vandens telkiniai, esantys bendroje su  Baltarusija teritorijoje. Bet Neris nukentės labiausiai. Iš jos bus imamas vanduo, skirtas AE reaktoriams atšaldyti, o į ją nutekės visi techniniai ir buitiniai elektrinės bei atominio miestelio vandenys.

 

Šiandien Neris neša į Lietuvą skaidrų, beveik geriamąjį vandenį, apie šį faktą mums byloja joje gyvenančios žuvys, įrašytos į Raudonąją knygą – ežerinės ir jūrinės lašišos. Specialistai mano, kad pastačius atominę elektrinę, šios žuvys palaipsniui išnyks. Pasikeis ir pati upė – padidės vandens temperatūra, o vanduo nebebus toks švarus.

 

PAVOJINGOS AE ATLIEKOS BUS SAUGOMOS VISIŠKAI ŠALIA

 

Baltarusijos AE Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaitos kūrėjai nutylėjo, kas bus daroma su AE atliekomis. Dar daugiau – ataskaitos užsakovai klaidina žmones teigdami, kad panaudotą branduolinį kurą (PBK) pasiims Rusija. Tai melas. Gamykla, kuri galėtų perdirbti branduolines АЭС-2006 atliekas, nebus greitai pastatyta, todėl šios atliekos tam tikrą laiką bus saugomos pramoninėje AE aikštelėje netoli Lietuvos sienos.

 

Radioaktyviosios atliekos (RAA) dalinai bus perdirbamos pačioje AE teritorijoje, pavyzdžiui, bus garinamos skystos atliekos, todėl padidės aplinkinės teritorijos radiacinis ir cheminis užterštumas. Kaip parodė Černobylio ir atominę energiją naudojančių šalių patirtis, radiacinis užterštumas plačiai pasklinda gamtoje per orą ir gruntinius vandenis. Užteršta teritorija smarkiai viršija 30 ar 50 kilometrų zoną, todėl dalis teršalų būtinai paklius į Lietuvos teritoriją.

 

Šis projektas atneš daug žalos ir visam Vilnijos kraštui, kuriame mėgsta poilsiauti ir lietuviai, ir baltarusiai. Atominė elektrinė sukels pavojų žmonėms ir gamtai, apie kurį nutyli Poveikio aplinkai vertinimo (PAV) ataskaita.

 

Atsisiųsti infirmacinį lapelį lietuvių k. (pdf)

 

Atsisiųsti infirmacinį lapelį rusų k. (pdf)

 

Baltarusijos AE Vilnius 03 02 liet

 

Baltarusijos AE Vilnius 03 02 rus

 
Baltarusijos antiatominė kampanija
 
a.lt info
2010 03 01

 

Komentarai  

 
+1 # ffffff Y-m-d H:i
Vis gi reikėtų aiškumo, nes nematau aiškios pozicijos dėl Lietuvoje planuojamos AE statymo.Aš asmeniškai esu prieš bet kokių AE statymą ir eksploataciją ir matydamas, kad renginį organizuoja Lt Aplinkos apsaugos ministerija noriu klausti, ar tik čia ne ta pati buka konkurencinė kova, kuriai galima naudoti visas priemones, tame tarpe ir Baltarusijos antiatominę kampaniją. Aš jums galiu garantuot, kad Baltarusų atominė energija bus gerokai pigesnė nei būsimos Lt AE gaminama. Man, pvz., gerokai geresnis atrodo Lt be AE varijantas perkant energiją iš kitų vietų, o patiems palaipsniui pereinant prie vėjo, saulės, bangų, geo energijos. O sakyti, kad Baltarusų AE bloga, pavojinga, etc, o mūsų jau gera, teisinga ir saugi- tai atsiprašau... šūdo malimas.
 
 
-1 # LR AnarchistamsPeka Y-m-d H:i
LR aplinkos ministerija organizuoja ? Patys ir eikit.Dar kitą kartą į LLRI pakviesit.Ačiū, ne.
 
 
0 # Laužai iki debesųViktoras Butas Y-m-d H:i
Turėti atomime elektrine ir neturėti(slapta i) atominio ginklo, tai čia nu gėda pelėda. Kaip galima taip nepasinaudoti tokia galimybe. Ech kol Izraelis viska turi. Išeitis yra viena, jums reikia vieno gero vado.
 
 
0 # iniciatyvaExmortis Y-m-d H:i
gaila jog nebuvo šis straipsnis įdėtas anksčiau - būčiau parekomendavęs dalyvauti ir žmonėms iš provincijos - manau jog būtų atsiradę neabejingų
 
 
-1 # žalieji kviečia ir į spaudos konferencijąžžž Y-m-d H:i
Kovo 2 diena 16:45 LR aplinkos ministerija organizuoja planuojamos Baltarusijoje atomines elektrines oveikio aplinkai ataskaitos svarstyma pagal Espoo konvencijos proceduras. Svarstymas ivyks Vilniaus universiteto fizikos fakulteto didziojoje auditorijoje Sauletekio al. 9, III korposas, I aukstas.

Ta proga "Atgaja" kartu su baltarusiu ir rusu aktyvistais rengia spaudos konferencija kovo 2 diena 14 val ELTA saleje Gedimino pr. 21/2, LT - 01103 Vilnius.

Panasu, kad Aplinkos ministerija derins sita pavojinga objekta, o to nereiktu leisti, prasau ivairiapuses pagalbos siam buldozeriui sustabdyti. Bent jau kas galite ateikite i PAV svarstyma ir pareiskite griezta NE siam objektui, kad tai butu protokole ir paskui butu galima juridiskai meginti stabdyti suderinima. Taip pat kvieciu kas galit ateiti ir i spaudos konferencija.
 
 
-1 # vienareiksmiska i pritariuKostia Y-m-d H:i
jokiu AE Baltijos saliu zonoje !!! tegyvuoja alternatyvioji energetika !!!
 
 
+1 # *Peka Y-m-d H:i
"Mušk žalius,kol paraudonuos..."
 
 
0 # @hujeka Y-m-d H:i
nešvankus komentaras pašalintas
 
 
-1 # PagaliauMC Esherys Y-m-d H:i
Puiki iniciatyva. Laikas nustoti Lietuvos anarchistams tusciai politikuoti, o imtis tiesioginio veiksmo ir issaugoti musu aplinka svaria tiek nuo radioaktyviu tersalu, tiek nuo batkos burzuju. Rytoj tam bus puiki proga. Tikiuosi ten ir susitiksim.
 
 
-1 # ;)Rainius Y-m-d H:i
Baisiau Kaliningrade statoma AE prie Nemuno.
 
 
0 # .... Y-m-d H:i
Rmtj gaila kad anksciau paviesinta nebuvo.... Ir rmtj draugu pasikvesciau ar seip zmoniu ir pats gal speciau ateit, bet zesim gal pavks . Tikiuos bus nemazai zmoniu .
P.S. kaip Facebooke grupe vadinas???
 
 
-1 # fotoen arche Y-m-d H:i
NE Baltarusijos AE! Teatralizuota protesto akcija Vilniuje 2010.03.02

http://www.flickr.com/photos/47936753@N07/sets/72157623542932506/