anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       Danų maištas dėl jaunimo centro tapo tarptautinis

       Aikštėje protestavo tūkstančiai žmonių. BBC nuotr.
       Aikštėje protestavo tūkstančiai žmonių. BBC nuotr.

       Premjeras smerkia
       Sustiprino pasienio priežiūrą
       Yra ketinimų okupuoti „Lietuvą“

       Dėl „Jaunimo namo“ išsaugojimo kovojančio danų jaunimo ir atvykėlių protestas išsiplėtė po Europos žemyną: juos demonstracijomis palaikė Hamburgo, Oslo, Stokholmo, Vienos ir kitų miestų jaunuoliai.

       Pentadienio rytą, po naktinių susirėmimų, Kopenhagos Norrebo rajone buvo galima užuosti plastiko ir medžio degėsių kvapą. Apie konflikto zoną gyvenantys miestiečiai šlavė stiklo duženas ir grindinio akmenis, praneša „Copenhagen Post“. Tačiau talka nuėjo niekais – tą pačią dieną jaunuolių maištas vėl įsiplieskė.
       Danijos policija per antrą naktį vykusius protestus areštavo dar šimtą jaunimo centro lankytojų ir gyventojų. Kad išsklaidytų automobilius padeginėjusių ir benzino bombas svaidžiusių riaušininkų minią, pareigūnai šįkart jau naudojo ir dujas.

Į viršų

       Premjeras smerkia

       „Tai buvo dramatiškas vakaras“, – sakė policijos atstovas. Pareigūnai turi žinių, kad dar nematyti protestų galo: aktyvistai esą ketina sutrikdyti Kopenhagos transporto sistemą, skelbia BBC.
       Šioje „karo zonoje“ dėl „Jaunimo namo“ (Ungdomshuset) išsaugojimo penktadienį buvo sužeisti 25 žmonės.
       Kaip penktadienį pranešė lrt.lt, Danijoje dėl privatiems asmenimis parduoto Kopenhagos jaunimo centro kilus riaušėms buvo suimta 217 žmonių, tarp jų – ir iš Lietuvos.
       Protestuotojai į pareigūnus mėtė akmenis ir rengė ugnies barikadas. Atsakydama į tai, policija blokavo gatves ir tarsi antiteroristinių pajėgų rinktinė šoko iš sraigtasparnių ant pastatų stogų.
       Danijos premjeras Andersas Foghas Rasmusenas riaušininkus pasmerkė.

Į viršų

       Sustiprino pasienio priežiūrą

       Palaikymo protestai įsiplėtė ir į kitas Danijos sritis: garsųjį ir turistų mėgstamą, nepriklausomą nuo savivaldos ir valstybės laisvųjų žmonių anklavą „Kristianija“, Danijos miestus Aalborgą ir Arhus beigi peržengė valstybės sienas.
       Vokietijos policija pranešė Hamburge, prie Danijos konsulato, suėmusi 14 protestuotojų, palaikančių „Jaunimo namo“ gyventojus. Skelbiama, kad danų protestuotojus remiančios jaunimo demonstracijos rengiamos ir Osle, Stokholme, Gioteburge bei Vienoje.
       Danų policija sustiprino pasienio priežiūrą, kad sulaikytų iš svetur galinčius atvykti protestuotojus, skelbia „Copenhagen Post“.
       Kairuoliškų pažiūrų aktyvistai buvo užėmę apleistą pastatą nuo 1982 metų, bet Kopenhagos valdžia 2000 m. jį pardavė. Naujoji pastato savininkė krikščioniška grupė „Faderhuset“ turi teismo orderį iškeldinti centre įsikūrusius žmones, tačiau šie jo nesirengia palikti.
       Beje, pernai gruodį taip pat buvo suimta apie 300 jaunimo centrą gynusių protestuotojų. Taigi iš viso areštinėje jau pabuvoję daugiau kaip 600 žmonių.

Į viršų

       Yra ketinimų okupuoti „Lietuvą“

       Ginti viešąsias erdves panašiais metodais kaip danų siūloma ir Lietuvoje, Vilniuje. Tokia idėja dar kartą buvo pakartota praėjusį šeštadienį žurnalo „Cafe Babel“ organizuotoje konferencijoje apie pilietinį judėjimą.
       Dėl verslininkams parduoto „Lietuvos“ kino teatro išsaugojimo pasisakęs judėjimo „Už Lietuvą be kabučių“ aktyvistas Šarūnas Bagdonas lrt.lt teigia tokius anarchinius veiksmus vertinantis skeptiškai, bet pripažįsta, kad tokios priemonės yra įmanomos, kai skiriasi „teisė nuo teisingumo“. Tačiau tai esą reikia aptarti su visuomene.
       „Kasparas Pocius sakė „Lietuvą“ užimsiantis, žinomas kino kritikas irgi dėl kino teatro ketino apsirakinti grandinėmis. Bet nieko iš to neišėjo ir nemanau, kad išeis“, – sako Š. Bagdonas.
       Filosofas ir istorikas K. Pocius yra teigęs, kad „tokie veiksmai, nors neturintys juridinio pagrindo, sudaro atsvarą laukinio kapitalizmo siautėjimui, agresyviam viešosios nuosavybės, kultūrinių vertybių naikinimui“.
       „Jei Vyriausybė nepriims sprendimo visuomenės naudai, manome užimti pastatą. Juk jis buvo parduotas nusikalstant teisingumui“, – šeštadienį lrt.lt sakė K. Pocius. Tačiau pripažino, kad visuomenė tam dar nepribrendusi.
       Tiesa, „Cafe Babel“ forumo dalyviai mano, jog tokios priemonės yra visiškai neteisėtos, tad Vilniaus savivaldybės atstovas pasiūlė norintiems išsaugoti „Lietuvą“ piliečiams verčiau susimesti pinigų ir išpirkti jį iš kino teatro vietoje „Rojaus apartamentus“ ketinančios statyti bendrovės.
       Be to, šių metų sausį Londone džiazo mėgėjai buvo užėmę muzikos klubą, kurį įsigijęs verslininkas norėjo panaikinti ir jame plėtoti kitokį verslą.

       Marijus Širvinskas
       lrt.lt

Į viršų