anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       POLICINĖ VALSTYBĖ IR MEŠKUTĖS DALIA

       Kažkuriame britų dienraštyje buvo užsiminta, kad karalienės Elžbietos II vizito Lietuvoje organizatoriai persistengę užtikrindami Jos Didenybės saugumą. Jei britai dėl to jaudinasi, lietuviams tai nė motais. Juk visada svarbu gerbti svečią, o nepatenkintus saviškius geriau paslėpti, neleisti jiems kalbėti. Kas sugeba tai geriau padaryti už policiją? Ji gali viską – numarinti garsų, bet, jo paties nelaimei, neblaivų intelektualą, naudoti represijas prieš studentų mitingų dalyvius, arba – kaip mūsų istorijoje – užgniaužti pilietinę savivoką jaunimo tarpe.
       Su protestuotoja Meškute kalbėjomės prabėgus daugiau nei pusei mėnesio nuo spalio 17 dienos įvykių. Tik dabar, nuslūgus aistrų potvyniui, ji sutiko papasakoti savąją istoriją. Taip, kalbu apie tą pačią Meškutę, kuri prisidėjo prie globalinės pilietinės iniciatyvos protestuodama prieš juodųjų lokių kailių naudojimą Didžiosios Britanijos karalienės apsaugai. Kaip rašo www.animalrights.lt , „vienos garsiausių pasaulyje gyvūnų teisių gynimo organizacijų PETA („People for the Ethical Treatment of Animals“) meškutė bei iniciatyvinės grupės „Gerbk gyvūnų teises“ (GGT) nariai spalio 17 d., antradienį, 9 val. 50 min., prie Jungtinės Karalystės ambasados rengėsi paraginti Jos Didenybę karalienę Elžbietą II-ąją bei Jungtinės Karalystės gynybos ministeriją nutraukti karalienės sargybinių kepurių siuvimą iš Kanados juodųjų lokių kailio“. Lokiai žudomi Kanadoje, o pirkdama jų kailius „Jungtinė Karalystė bent jau morališkai palaiko antigamtosaugišką Kanados vyriausybės veiklą. Viso pasaulio gamtosauginės organizacijos kasmet protestuoja prieš Kanados valdžią dėl itin intensyvios lokių, ruonių ir kitų gyvūnų medžioklės. Vien juodųjų lokių kasmet nužudoma dešimtys tūkstančių ir dėl to jų sparčiai mažėja. Jungtinės Karalystės Gynybos ministerija ir karališkoji šeima turėtų atsižvelgti į etinius bei gamtosauginius motyvus ir naujų kepurių karališkajai sargybai nebesiūti iš lokio kailio, juolab, kad tam egzistuoja alternatyva – dirbtinis kailis, kuris išoriškai niekuo nesiskiria nuo tikrojo“, rašoma tinklalapyje.
       Mūsų Meškutė, nenorėjusi, kad minėtume jos vardą, formaliai nepriklauso Kauno žaliesiems, bet, kaip pati sakė, palaiko jų ideologiją, pasisako prieš gyvūnų žudymą pramogai. Ji ir dar trys jos draugai iš Kauno, priklausantys aplinkosaugos klubams, pradėjo protestuoti prie ambasados nepažeisdami įstatymų – pagal juos susirinkus mažiau nei 10 žmonių, protestas gali būti ir nesankcionuotas.
       15 – 20 minučių kitoje ambasados pusėje, Jono Pauliaus II aikštėje ramiai pastovėję piketuotojai sulaukė tik šypsnių iš ambasadą saugojusių policininkų. Žinantieji, kad tokios akcijos Karalienės vizito proga vyksta visame pasaulyje, žvelgė į jaunuolius atlaidžiai ir supratingai. Ramybę sudrumstė Vilniaus 5-ojo policijos komisariato pareigūnai, inspektorius ir nepilnamečių reikalų inspektorė (visi akcijos dalyviai yra nepilnamečiai), kurie, atvykę pas protestuotojus, pranešė jiems, kad įstatyme, reglamentuojančiame susibūrimų tvarką, padaryta pataisa, pagal kurią turi būti pranešama apie visas be išimties rengiamas protesto akcijas. Meškutė, kuriai nepažįstamos pernelyg žmogiškos jėgos struktūrų klastos, su savo draugais buvo nuvežta į minėtąjį komisariatą, kuriame buvo priversta praleisti 4 valandas. Vežant į komisariatą Meškutė sakė patyrusi ir pašaipų, o pagrindinis uniformuotųjų klausimas buvo: „ką jūs šitaip pasieksite?“.
       Meškutė buvo paleista namo, jai buvo surašytas administracinės teisės pažeidimo aktas. Beje, jėgos struktūrų pareigūnai, negalėję apkaltinti jaunuolių įstatymo pataisos, kurios nėra, pažeidimu, sugalvojo Meškutę nubausti pagal kitą juokingą įstatymo straipsnį, pagal kurį protesto akcijų dalyviams draudžiama dėvėti kaukes ar kitaip slėpti savo veidą. Galbūt šitaip juokingai bandoma apsisaugoti nuo teroristų, kurių tikrai „gausu“ Lietuvos jaunuomenės tarpe.
       Meškutei buvo keblu ir mokykloje – jai buvo grasinama šalinimu iš mokyklos, mergina buvo kaltinama mokyklos vardo apjuodinimu. Tačiau apie akcijos dalyvius nieko nežinoję ir dar nežinantys klasės draugai palaikė žiniasklaidos kanalais prieštaringai nušviestos akcijos tikslus.
       Meškutė sako, kad visas patirtas nuoskaudas jai atpirko išgyventos pilietinio protesto akimirkos, tvirtina, kad ateityje neapsileisianti ir protestuosianti toliau, nes tai yra jos pilietinės išraiškos forma. O mums telieka džiaugtis, kad nepaisant jėgos struktūrų siautėjimo, pradedančio priminti liūdnus mūsų rytinių kaimynių pavyzdžius, Meškutės, jos draugų ir bendraminčių entuziazmas atveria duris į kitokį pasaulį, kuriame dominuoja laisvės, pilietiškumo, harmonijos su gamta vertybės, o ne baimė, materializmas ir pasyvumas.
       Stiprybės tau, meškute!

       kp

Į viršų