anarchija.lt
AKTYVIZMAS

 
       Pro-testo laboratorija ir judėjimas „Už Lietuvą be kabučių“ kviečia:

       Liepos 5 d. (ketvirtadienį) 13 val.
       Seimo Europos informacijos centre (Seimo III rūmai) vyks

       Susitikimas–diskusija

       Neformali demokratija: europiečių protesto judėjimai už viešąjį interesą –
       „Lietuva“ ir Bergenas: dvi kovos istorijos, dvi meninės inspiracijos, dvi teismo bylos.

       Pranešimą apie nekonvencinį politinį dalyvavimą ir kovas už visuomenės teisę priešintis stambiųjų bendrovių užgaidoms keisti miestų veidą skaitys svečias iš Norvegijos Erik Orebrot, vienas iš Bergeno viešųjų erdvių gynimo sąjūdžio lyderių, organizavusių protesto kampaniją prieš globaliųjų reklamos gigantų „Clear Channel“ ir „JCDecaux“ (dominuojančių ir Lietuvos miestuose) atėjimą į Bergeno viešąsias erdves. Pranešėjas pristatys Bergeno sėkmės istoriją ir dabartinę situaciją.

       Judėjimo „Už Lietuvą be kabučių“ atstovai pasidalins patirtimi, įgyta kovoje už kino teatro „Lietuva“ išsaugojimą Vilniaus centre, analizuos Lietuvos valdžios institucijų nuolaidžiavimo privatiems interesams priežastis.

       Diskusija bus skirta aptarti alternatyvaus, neformalaus politinio ir meninio veiksmo galimybėms. Progą pasisakyti turės piliečių judėjimų atstovai, Seimo nariai bei nuomonės formuotojai.

       ***
       Bergenas yra universitetinis miestelis vakarinėje Norvegijos pakrantėje, garsus savo senamiesčiu, įtrauktu į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. 2004 m. Bergeno miesto taryba buvo bepasirašanti sutartį su reklamos gigantais „Clear Channel“ ir „JCDecaux“, suteikiančią šiems teisę visame mieste eksponuoti reklamą. Kilus masiniam bergeniečių protesto sąjūdžiui, 2005 m. miesto valdžia neišlaikė visuomenės spaudimo ir galiausiai pasisakė prieš sutartį. „Clear Channel“ siekia prisiteisti iš miesto 50 milijonų Norvegijos kronų „už sutarties sulaužymą“.

       „Lietuva“ buvo paskutinis (iš 20-ies) kino teatras istoriniame Vilniaus centre. 2004 m. kino teatro pastatą privatizavo prekybos tinklas, anuomet vadinęsis “Vilniaus prekyba“ (dabar – „Maxima“). Naujiesiems savininkams paskelbus planus likviduoti kino teatrą, kilo miestiečių protestas. Jo išgąsdinti privatizuotojai skubiai perleido buvusią „Lietuvą“ nežinomos kilmės bendrovei “Rojaus apartamentams“. Ši, drauge su ofšorine užsienio kapitalo bendrove “M2Invest“, ketina nugriauti kino teatrą ir jo vietoje statyti „prestižinį“ daugiabutį. Judėjimas „Už Lietuvą be kabučių“ apskundė valdžios leidimus griauti kino teatrą, stovintį ant valstybinės žemės, tačiau pirmosios instancijos teismo nutartis buvo palanki privačiajam, o ne viešajam interesui. Protestas tęsiasi.

       Pro-testo laboratorija ir judėjimas „Už Lietuvą be kabučių“

Į viršų