anarchija.lt
AKTYVIZMAS

 
       No Border stovykla Ukrainoje

       Sveiki! Kviečiame į „No Border“ stovyklą Ukrainoje.
       Jeigu turi kokių nors idėjų, klausimų ar norėtum prisidėt prie pasiruošimo jau dabar, padėti statyti stovyklą prieš oficialią pradžią ir, kas svarbiausia, – formuoti programą siūlant vorkšopus, seminarus, praktinius apmokymus, – nelauk ir parašyk mums dabar.

       Stovykla įvyks rugpjūčio 11–20 dienomis Transkarpatijoje – pagrindiniame tranzito ir darbo migracijos regione.

       Europos Sąjungos plėtra į rytus pastūmėjo „Europos tvirtovės“ sienas iki vakarų Ukrainos. Transkarpatija, Ukrainos regionas, kurio didžiausi miestai yra Užgorodas ir Mukačevo, tapo nauju militarizuotu pasieniu, kuriame koncentruojasi pabėgėlių iš „globalių pietų“ ir buvusios Tarybų Sąjungos šalių sulaikymo centrai. (Pabėgėliai bando pabėgti nuo karo, totalitarizmo, ar skurdo į Europos Sąjungos valstybes.)
       Sunku rasti kokią nors „atvirą“ informaciją apie gyvenimo sąlygas daugumoje iš šių stovyklų. Pabėgėlių padėtis Ukrainoje labai nestabili: judėjimo laisvė suvaržyta, sunku gauti darbą ar medicininę pagalbą, nėra socialinės paramos. Kai žmogus gauna pabėgėlio statusą, išskiriama apgailėtina vienkartinė 3 eurų išmoka. Per paskutinius keletą metų Ukraina deportavo prieglobsčio siekiančiuosius į tokias šalis, kaip Uzbekistanas, kur jie buvo įkalinti metų metams ir kankinami liūdnai pagarsėjusiuose autoritarinio režimo gulaguose.
       Padidėjusi sienų kontrolė turi didžiulį poveikį vietinių žmonių gyvenimams ekonomiškai vargstančiame Transkarpatijos regione. Regionas ribojasi su penkių šalių sienomis – Ukraina, Slovakija, Vengrija, Lenkija ir Rumunija. Keturios iš jų yra ES narės, tačiau Ukrainos narystė greitu laiku nenusimato. „Europos tvirtovė“ stiprina savo rytines sienas, besiribojančias su vakarine Ukraina. Nepaisant to, iki pusės visų dirbančiųjų Transkarpatijos regione dirba užsienyje. Ukraina panaikino vizų režimą ES piliečiams, tačiau ES nepadarė ukrainiečiams lengvesnio priėjimo prie Europos darbo rinkos (ar bent jau lengvesnio įvažiavimo į ES teritoriją), nors, pavyzdžiui, būtų sunku įsivaizduoti ES žemės ūkį be Ukrainos gastarbaiterių.
       Iš kitos pusės Transkarpatija ilgą laiką buvo ypatingas regionas su savo specifiniu įvairių kultūrų ir tradicijų mišiniu, kuris dabar tapo vienu iš pagrindinių tarptautinės migracijos kelių. Vietiniai pasieniečiai, slaptosios tarnybos ir žiniasklaida, naudodamos ksenofobinę kalbą, padeda skleisti prietarus, nukreiptus prieš imigrantus vietinėse bendruomenėse, kas inspiravo nuolat augančią įtampą regione.
       Mes reikalaujame laisvo judėjimo teisės visiems, prieglobsčio suteikimo persekiojamiems žmonėms ir teisės ieškoti darbo kitose šalyse žmonėms iš skurstančių vietų, jeigu tai gali pagerinti jų gyvenimus. Mes reikalaujame panaikinti visus vizų režimus. Mes norime panaikinti šiuolaikinį „Europos tvirtovės“ sienų režimą, kuris privedė prie valstybės sankcionuojamų žmogžudysčių ant jos sienų per pastaruosius keletą metų. „Globalaus apartheido“ politika turi būti sustabdyta!
              Mes tęsiame No Border stovyklų tradiciją šalia rytinių ES sienų, kurios buvo organizuotos 1998–2000 m. prie Vokietijos ir Lenkijos, 2000–2003 rytinėje Lenkijoje, 2001 Slovėnijoje, 2003 Rumunijoje, 2003 ir 2005 tarp Graikijos ir Bulgarijos, ir 2004 Suomijoje. Stovyklos taip pat vyko prie pietinų ES sienų (Sicilijoj 2000 ir Tarifoj, Ispanijoj 2001), Europos viduje – aerouostuose ir pagrindiniuose kontrolės ir sprendimų priėmimo taškuose (pvz., Strasbūre 2002), taip pat ant Meksikos ir JAV sienų bei Australijoje. Šiais metais tarptautinis judėjimas žengia žingsnį į priekį, nes stovykla Ukrainoje bus pirmoji buvusios Tarybų Sąjungos teritorijoje.

       Kai kurie šios stovyklos tikslai:

       1)     Sukurti erdvę aktyvistams iš Rytų ir Vakarų Europos bei kitų vietų – susipažinti, užmegzti kontaktus, pasidalinti gebėjimais, žiniomis ir patirtimi (vorkšopai, diskusijos, praktiniai apmokymai, koncertai ir dar daug daugiau).
       2)     Atkreipti žmonių dėmesį Ukrainoje (bet taip pat Rusijoje ir kitur pasaulyje) į rasistinę migracijos politiką, bei skirti dėmesio šiuolaikinėms rasizmo ir ksenofobijos formoms.
       3)     Užmegzti ryšius su vietiniais žmonėmis Transkarpatijos regione. Per antirasistinį švietimą, atvirus viešus renginius, filmų peržiūras, parodas, koncertus ir diskusijas pagerinti vietinių žmonių požiūrį į imigrantus, pabėgėlius ir siekiančius prieglobsčio.
       4)     Pasidalinti informacija tarpusavyje: kaip valdžia įvairiose šalyse kriminalizuoja migraciją; kokia situacija su deportaciniais kalėjimais; ir pasidalinti pasipriešinimo patirtimis įvairiose šalyse. Vienas iš praktinių stovyklos rezultatų bus bukleto leidyba, kuriame bus sutelkta informacija visais šiais klausimais iš įvairių šalių tam, kad sustiprinti vykstančią kovą.
       5)     Pasiekti kuo daugiau žmonių iš įvairių antiautoritarinių kolektyvų ir judėjimų Ukrainoje, Rusijoje ir kitose posovietinėse valstybėse, kurie užsiima su migracija susijusiomis problemomis. Taip pat mobilizuoti žmones kovai prieš rasizmą, migracijos kriminalizaciją ir deportacijos stovyklų sistemą.

              Mes aptarsime galimus būdus ir tikriausiai imsimės kai kurių veiksmų (tačiau ne prie pat stovyklos vietos; mums buvo patarta, kad bet kokie konfrontuojantys veiksmai, daromi „atvykėlių“ tokia jautria tema tik pablogintų situaciją). Taigi, pirmiausiai tai nebus veiksmo stovykla, bet vieta bendravimui, ryšių užmezgimui, planavimui ir švietimui.

       Kitas renginys, kuris vyks stovykloje, bus tarptautinis Food Not Bombs susitikimas. Food Not Bombs veikla plačiai išplitusi Rytų Europoje. Vien Rusijoje yra apie 50 reguliariai FNB darančių grupių.
       Mes jau pradėjome ruošti programą vorkšopams, diskusijoms, praktiniams apmokymams ir t.t., bet mes labiau linkę į tai, kad programa būtų suformuota žmonių, kurie čia atvyks. Tad jeigu tu turi kažkuo pasidalinti ar nori prisidėti – duok mums žinot! Tai gali būti bet kokia tema, kuria tu domiesi, nebūtinai atspindėti pagrindinę stoyklos idėją.
       Nepamiršk, kad Ukraina panaikino vizas ES, JAV ir dar keleto valstybių piliečiams, tad jeigu pas tave yra vienos iš jų pasas, neturėtų būti sudėtinga čia patekti.
       Pasiųsk šį kvietimą toliau savais kontaktais.

       Daugiau informacijos: noborder2007@riseup.net

Į viršų