anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       PASAULIO ANARCHISTAI SOLIDARIZUOJASI SU DANIJOS JAUNIMU

       Praėjus dviems riaušių naktims po to, kai iš apleisto namo, tapusio jaunų kairiųjų ir pankų centru, pradėta išvarinėti žmones, anarchistai iš Šiaurės Europos šeštadienį plūdo į Danijos sostinę Kopenhagą. Nuo tada, kai ketvirtadienį prasidėjo riaušės, areštuota jau apie 600 žmonių, įskaitant užsieniečius. Valdžios teigimu, daugiau nei 200 žmonių areštuota ankstų šeštadienio rytą po visą naktį trukusių susirėmimų, kai demonstrantai mėtė į policininkus akmenis bei padeginėjo mašinas. Buvo nusiaubta mokykla, apgadinta keletas pastatų. Policija tai pavadino baisiausiomis riaušėmis per šį dešimtmetį.
       Riaušes įžiebė antiteroristinės pajėgos, ketvirtadienį įsiveržusios į skvoterių užimtą raudonų plytų pastatą graffiti išdailintomis sienomis. Tai – 1897 pastatytas buvęs darbininkų bendruomenės teatras, kultūros ir pasitarimų centras. Tarp jo lankytojų buvo Sovietų Sąjungos įkūrėjas Vladimiras Leninas. Paskutiniais metais pastate vyko koncertai, žymiausi čia atvykę muzikantai buvo Nickas Cave'as ir Bjork.
       Pasigirdus žinioms apie riaušes, jaunuolius palaikantys europiečiai ėmė telktis Kopenhagoje. „Solidarumui tarp žmonių sienos neegzistuoja – taip buvo Ispanijos pilietiniame kare, taip buvo ir septintojo dešimtmečio pabaigos jaunimo maištuose“, sakė Rene Karpantschof, buvęs skvoteris, o dabar – Kopenhagos universiteto sociologijos dėstytojas. „Tokiuose maištuose žmonės atpažįsta save“.
       Žmonių išvarymas iš namo planuotas jau nuo praėjusių metų, kai teismas įsakė skvoteriams užleisti pastatą krikščionių kongregacijai, nusipirkusiai jį prieš šešerius metus. Skvoteriai teigia, kad miestas neturi teisės parduoti pastato ir persikėlimui reikalauja kito namo nemokamai.

       kp

Į viršų