anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       Evaldas Utyra

       Streikavusios „Iki“ kasininkės jau nebedirba

       Dvi prekybos centro „Iki“ kasininkės, penktadienį dalyvavusios šio prekybos tinklo parduotuvėje Vilniuje kilusiame streike, paliko darbą. Tai DELFI patvirtino „Iki“ komunikacijos direktorius Tomas Vaišvila. Jo teigimu, moterys išėjo iš darbo savo noru. Viena iš jų – parduotuvėje kilusio streiko iniciatorė.
       DELFI primena, kad praėjusį penktadienį prekybos centro „Iki“ kasininkės Vilniuje sukilo prieš darbdavius: penktadienį vidury dienos visos Viršuliškių g. 40 esančios parduotuvės kasininkės nutraukė darbą ir pasišalino iš savo darbo vietų, taip visiškai sustabdydamos prekybą. Parduotuvės klientai nebuvo aptarnaujami apie 3 val. Kiti parduotuvės darbuotojai tęsė savo darbą.
       „Iki“ vadovybė incidento parduotuvėje nevadino streiku, o savavališku darbo nutraukimu, dėl kurio įmonė patyrė ženklių nuostolių. Buvo teigiama, kad incidentas kilo, nes viena iš darbuotojų buvo nepatenkinta gautu priedu prie atlyginimo.
       Reportažas apie prekybos centro kasininkių iniciatyvą sulaukė didžiulio DELFI skaitytojų susidomėjimo bei palaikymo. Į pirmą kartą šalyje kilusį kasininkių streiką sureagavo ir Seimo nariai bei profsąjungų lyderiai. Tačiau ir vieni, ir kiti atkreipė dėmesį, kad streikas parduotuvėje buvo neteisėtas bei ragino kasininkus jungtis į profesines sąjungas.
       „Mane džiugina tokie veiksmai, tačiau būtų geriau, jeigu jie būtų teisėti. Todėl aš visada raginau prekybos centrų darbuotojus jungtis į profesines sąjungas, – DELFI teigė Seimo narė Birutė Vėsaitė. – Rinka parodė, kad žmonės jau gali sau leisti taip elgtis, nes darbuotojų prekybos centruose trūksta. Truputį keista, kad pirmiausia toks streikas kilo „Iki“ parduotuvėje: palyginti su kitais prekybos tinklais, ten lyg ir buvo neblogos darbo sąlygos“.
       „Tai reiškia, kad blogiau jau būti negali“, – incidentą prekybos centre komentavo Lietuvos paslaugų sferos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Aleksandras Posochovas. Jo teigimu, streikas „Iki“ parduotuvėje parodė, kad žmonės darosi labiau sąmoningi, tačiau vis dar nepasitiki profsąjungomis.
       A. Posochovas įsitikinęs, kad prekybos centrų darbuotojų alyginimai Lietuvoje turėtų būti ne mažesni kaip 1,5 tūkst. litų atskaičius mokesčius. “Panaši alga ir deklaruojama, tačiau ją sudaro minimumas ir priedai, kurie dažnai būna nuskaitomi už visokius tariamus prasižengimus. Be to, prekybos centrų darbuotojai realiai dirba ilgiau, nei nurodoma grafikuose“, – tikino profsąjungų lyderis.
       Iš kelių dešimčių tūkstančių didžiuosiuose mažmeninės prekybos tinkluose dirbančių darbuotojų vos keletas jų priklauso profesinėms sąjungoms, nors skundų apie nedidelius atlyginimus ar ilgą darbo laiką girdima nuolat.
       Profsąjungos mano, kad tai lemia didžiųjų prekybos tinklų politika ir pardavėjų lyderių trūkumas, tuo tarpu prekybos tinklai dievagojasi, kad niekam netrukdo, o patys žmonės į profsąjungas nesiburia, nes darbu yra patenkinti arba tiesiog nesitiki toje vietoje ilgiau užsibūti.

       www.DELFI.lt
       2007 rugpjūčio mėn. 13 d.

Į viršų