anarchija.lt
AKTYVIZMAS

VILNIUJE – TRYS LONDONO BEPROČIŲ
„THE TIGER LILLIES“ PASIRODYMAI

       Į Vilnių pagaliau atvyksta seniai laukta anglų grupė „The Tiger Lillies“. Ketvirtus metus vyksiančiame (šiemet – rugsėjo 21–30 dienomis) tarptautiniame teatro festivalyje „Sirenos“ grupė pasirodys net tris kartus – rugsėjo 26 ir 27 dienomis 19 val. Vilniaus Kongresų rūmuose atliks muzikinį spektaklį pagal Hanso Christiano Anderseno (1805–1875) pasaką „Mergaitė su degtukais“. Rugsėjo 29-ąją ten pat įvyks grupės koncertas.
       Garsiojoje danų klasiko pasakoje, kurios atlikimą režisavo Danas Jemmettas, scenografija rūpinosi Dickas Birdas, mergaitė su degtukais bus kitokia nei originaliojoje H.Ch.Anderseno 1848-aisiais pirmąsyk išleistoje versijoje „Den Lille Pige med Svovlstikkerne“.
       Originale vargšė maža mergaitė su degtukais Naujųjų metų išvakarėse išeina pardavinėti degtukų. Jai šalta, ji alkana, basa ir bijo grįžti į namus, kur mergaitę, kaip įprasta, sumuš jos tėvas, jei ji neparduos nė vieno degtuko. Mergaitė uždega degtuką ir pamato nuostabią Kalėdų eglę su daugybe žvakių, kurios šviečia taip ryškiai, kad tampa žvaigždėmis. Uždegusi dar vieną degtuką, mergaitė pamato savo mirusią senelę, vienintelį žmogų, mylėjusį ją. Ji nusineša mergaitę ten, kur nėra šalčio, alkio ir baimės. Kitą rytą mergaitę randa mirtinai sušalusią su šypsena ant lūpų. Žmonės mano, kad mergaitė, šalia kurios guli sudegę degtukai, norėjo nusižudyti, tačiau jie nesupranta, kokį grožį ji pamatė ir su kokiu džiaugsmu iš keliavo į Naujuosius metus, naują pasaulį.
       „The Tiger Lillies“, parašę savo „The Little Match Girl“ albumui (išleistas 2006 metais), muziką ir dainų žodžius, žada žiūrovams nepakartojamą skausmo ir džiaugsmo spektaklį, truksiantį daugiau kaip dvi valandas. 12 albumo dainų buvo įrašytos Vienoje su simfoniniu orkestru, tačiau Vilniuje jas atliks tik nemirtingasis trio (vokalistas, pianistas, charizmatiškasis Martynas Jacquesas, perkusininkas Andrianas Huge'as ir kontrabosininkas Adrianas Stoutas) bei aktoriai Bobas Goody'is ir Laeticia Angot. Jie bandys žiūrovams perteiktis nelaimingos mergaitės šilumos iliuziją. Ši siurrealistinė pantomima turėtų sušildyti ir Lietuvos melomanų bei teatro ir neokabareto gerbėjų širdis.
       Beje, dėmesio itin verta „tigrinė“ mergaitė su degtukais – L.Angot. Nuo septynerių šokanti nedidukė prancūzė puikiai ir įtikinamai atlieka savo vaidmenį, sustiprindama liūdnai linksmą „The Tiger Lillies“ spektaklio muziką.
       „Tavo kūnas guli sušalęs ankstyvame ryto šaltyje, nes nepardavei nė degtuko. Aplink tave – sudegę degtukai šiame žiauriame pasaulyje, kurį tu atstūmei. [...] Ir tavo sušalęs sušalęs kraujas – viskas, ką mes galime pamilti...“ („Your body lies frozen
       Londone 1989-aisiais susikūrę „The Tiger Lillies“ – profesionalūs muzikantai, pakerėję daugybę neokabareto gerbėjų visame pasaulyje. Dainininkas M.Jacques turi operos solisto išsilavinimą, jo balso (falceto) neįmanoma su niekuo supainioti.
       Tamsiojo kabareto (arba neokabareto) meistrai, išleidę net 21 albumą, visada traukė muzikos kritikus – ir dėl savo ekstravagantiškos išvaizdos, ir dėl negirdėto skambesio (unikalaus čigoniško kabareto, šansono, juodosios komedijos, brechtiškojo bliuzo, Kurto Weillio, Astoro Piazzollos, Tomo Waitso muzikos, operos, Paryžiaus kairiojo kranto muzikos mišinio), ir dėl dainų tekstų. Jie – apie tamsiąsias gyvenimo puses – prostituciją, išsigimėlius, visokio plauko iškrypėlius ir kitokias padugnes, taip pat apie Jėzų, Bibliją, žudynes, prievartą, tamsiąją W.A.Mozarto gyvenimo pusę, liūdnus cirko klounus, siaubo pasakas vaikams.
       „Tigrinės lelijos“ pripažintos ir akademiniame pasaulyje – 2003-iaisiais grupės albumas „The Gorey End“ buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui (jis sukurtas su žymiaisiais „Kronos Quartet“ bei dailininku ir rašytoju Edwardu Gorey). Beje, 2005-aisiais „The Tiger Lillies“ po itin sėkmingo pasirodymo Rusijoje su skandalingai pagarsėjusia roko grupe „Leningrad“ įrašė albumą nešvankiu pavadinimu rusų kalba, reiškiančiu „Niekalas“ („Chuinia“).

       (www.bernardinai.lt, www.bilietai.lt)

Į viršų