anarchija.lt
AKTYVIZMAS

Judėjimas Už Lietuvą be kabučių

       Pranešimas spaudai

       Vilnius, 2007-09-23

Kultūros karas sostinės keliuose.
Per savaitgalį – 2 uždrausti renginiai

       Sostinėje jau kone norma tampa taikių kultūrinio pobūdžio susibūrimų draudimas. Štai ir šį savaitgalį neleista įgyvendinti net dviejų kultūrinių akcijų.

       Vilniaus Pylimo gatvėjė, prie uždaryto „Lietuvos“ kino teatro, policijos pareigūnai neleido surengti koncerto Europos kultūros sostinės programos dalyviams – „Meno mašinai“, kuruojamai Tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos. Vėliau šiai mašinai neleista sustoti ir prie „Akropolio“ prekybos centro, nors apie renginį buvo paskelbta Kultūros sostinės programoje.

       Pažymėtina, kad dėl sostinės valdžios atstovų spaudimo Vilniaus – Europos kultūros sostinės projektų rengėjai yra priversti rūpintis „atisiribojimu nuo politikos“, užuot ramiai dirbę savo atsakingą ir susikaupimo reikalaujantį darbą.

       Reikalavimas atsiriboti nuo politikos kertasi su esmine bet kokios kūrybos sąlyga – saviraiškos ir žodžio laisve. Todėl tokį reikalavimą įmanoma suprasti tik kaip cenzūros formą.

       Pridurtina, kad miesto valdžios palankumą pelnę verslininkai neteisėtai naudoja Vilniaus – Europos kultūros sostinės projekto ženklą, nors VŠĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ yra paskelbusi atsiribojanti nuo šių verslininkų ir seniai reikalauja pašalinti klaidinančią informaciją iš uždaryto „Lietuvos“ kino teatro langų.

       Nenuvertinant atskirų Vilniaus valdžios atstovų asmeninio indėlio į besiklostančią praktiką drausti renginius, kurie esą gali užgauti kai kurių įtakingų verslo grupių savigarbą, būtina atkreipti dėmesį ir į galiojančios leidimų viešiems renginiams išdavimo tvarkos ydas. Esama tvarka yra palanki savivaldybės ir jos vadovų savavaldžiavimui.

       Pažymėtina, kad LR Susirinkimų įstatyme nieko nepasakyta apie valstybės nuomojamą žemę. Buvęs „Lietuvos“ kino teatras stovi ant valstybės nuomojamo sklypo. Jis nėra aptvertas, čia laisvai vaikšto ir būriuojasi žmonės.

       Šiuos klausimus – visų pirmą žodžio ir saviraiškos laisvės padėties – judėjimas už Lietuvą be kabučių ketina artimiausiu metu iškelti viešose diskusijose žiniasklaidos priemonėse. Mūsų įsitikinimu, Vilniaus valdžia balansuoja ties pavojinga riba (jei dar jos neperžengė).

       J.Imbraso ir jo rėmėjų iniciatyvos jau ir anksčiau yra sulaukusios pasmerkimo dėl neraštingumo žmogaus teisių ir demokratijos požiūriu. Dėl draudimo surengti tarptautinę akciją Viniaus miesto valdžią yra pasmerkusi Europos Komisija.

       Taikių žmonių susibūrimai sostinėje policijos išvaikomi nebe pirmą kartą. Jau anksčiau šiais metais prie buvusio „Lietuvos“ kino teatro neleista rengti akcijos „Palapinių miestelis“. Tuomečio savivaldybės Viešosios tvarkos ir bendrųjų reikalų departamento direktoriaus D.Šalugos (atleisto įtarus kyšininkavimu) pavedimu pareigūnai filmavo ir kvotė menininkus, surengusius „mokslinį erdvės matavimą“, kuriuo parodyta, kad vietoje ketinamo nugriauti „Lietuvos“ kino teatro norima statyti pasibaisėtino dydžio namą, dėl kurio miestiečiams nebeliks ne tik praėjimo, bet ir oro kvėpuoti.

Už Lietuvą be kabučių
protest@politics.lt
www.protestas.lt
www.vilma.cc/LIETUVA
8625.20.901
8686.27.469

Į viršų