anarchija.lt
AKTYVIZMAS

 
       Susirinkti prie buvusio „Lietuvos“ kino teatro uždraudė savivaldybė

       Mindaugas Jackevičius, www.DELFI.lt
       2007 birželio mėn. 14 d. 20:51

       Susirinkti prie parduoto ir uždaryto „Lietuvos“ kino teatro pastato – nevalia. Tuo ketvirtadienį įsitikino kino seansą šalia „Lietuvos“ suplanavę judėjimo dalyviai. Iš pradžių žadėjusi, Vilniaus miesto savivaldybė paskutinę dieną persigalvojo ir neleido surengti kino seanso, o atvykę policininkai filmavo susirinkusiuosius ir sekė paskui juos į kitą renginio vietą.
       Susibūrimą organizavę neformalus judėjimas „už Lietuvą be kabučių“, Alternatyvi kultūros paveldo komisija ir neformalus intelektualinis „Naujosios kairės“ judėjimas paskutinę minutę renginį perkėlė į šalia esančią Adomo Mickevičiaus biblioteką.
       Akcijos organizatoriai ketvirtadienio popietę buvo numatę kino rodymą kino salėje, pastatytoje iš pavėsinių, čia turėjo būti rodoma vaizdo medžiaga apie paveldo naikinimą Lietuvoje. Judėjimas „už Lietuvą be kabučių“ turėjo dalintis naujausia informacija apie „Lietuvos“ likimą.
       Dar iš vakaro žadėjusi išduoti leidimą, ketvirtadienį sostinės savivaldybė persigalvojo. „Šiandien ryte, 10 val., sulaukėme skambučio ir staiga paaiškėjo, kad jie labai gailisi, bet neapgalvojo vieno momento – šitą sklypą nuomoja „Rojaus apartamentai“, tad viešos akcijos vykti negali“, – DELFI pasakojo judėjimo „už Lietuvą be kabučių“ narė Rasa Kalinauskaitė.
       R. Kalinauskaitė įsitikinusi, kad aikštė šalia pastato turėtų būti servitutas – miesto bendruomenei priklausanti teritorija, praėjimas. Ji sako, kad, savivaldybės teigimu, servitutas skirtas tik kanalizacijai ir elektros laidams.
       „Tai daug pasako apie viešųjų erdvių supratimą. Šįkart nusprendėme akcijos nerengti čia – ko gero, būtume susidūrę su policija“, – kalbėjo judėjimo, kovojančio už viešąsias erdves mieste, prieš kultūros išstumimą į miestų pakraščius ir „Lietuvos“ nugriovimą, narė.
       Jos žodžiai buvo pranašiški – netrukus šalia su trimis plakatais stovinčio būrelio akcijos dalyvių prisistatė policininkai ir pareikalavo nurodyti mitingo organizatoriaus pavardę. Pareigūnas neatlyžo ir tada, kai jiems buvo paaiškinta, kad aikštėje nevyksta nei mitingas, nei piketas. Sugėdinti aikštėje buvusių žmonių policininkai teisinosi vykdantys 3-iojo policijos komisariato vadovo užduotį.
       Aikštėje buvę žmonės klausinėjo, ką bloga darą, ir policininkams siūlė geriau gaudyti nusikaltėlius arba verčiau apsilankyti bibliotekoje.
       Tuo metu kitas policininkas susirinkusius žmones filmavo vaizdo kamera.
       Netrukus būrys seanso dalyvių patraukė Adomo Mickevičiaus bibliotekos link. Iš jų paskos, filmuodami einančius, sekė policininkai. Sugėdinti pokalbiui ir kino filmui bibliotekoje susirinkusių būrelio žmonių policininkai bibliotekos darbuotojų teiravosi, ar jų nereikia apginti nuo atėjūnų.
       Valstybinėje žemės ūkio nuomos ne žemės ūkio veiklai sutartyje pastato nuomininkai įpareigoti „užtikrinti laisvą žmonių praėjimą pro šiaurinę kino teatro pusę į J. Basanavičiaus gatvę“. Seanso sumanytojai iš savivaldybės ketina reikalauti raštiško paaiškinimo, dėl kokių priežasčių neleista organizuoti akcijos.

 
       Kovotojams už „Lietuvą“ – antausis
       .
       Ketvirtadienį Vilniaus apygardos administracinis teismas, išnagrinėjęs administracinę bylą, atmetė pareiškėjų Tomo Bakučionio, Vytauto Damaševičiaus, Jūratės Markevičienės ir Gedimino Urbono skundą Vilniaus apskrities viršininko administracijai (VAVA), kuriuo prašyta teismo panaikinti kaip neteisėtus ir nepagrįstus VAVA sprendimą dėl sklypo buvusio „Lietuvos“ kino teatro teritorijoje detaliojo plano ir VAVA patikrinimo išvadą dėl šio plano tvirtinimo.
       Teismas konstatavo, kad panaikinti VAVA sprendimą ir išvadą nėra teisinio pagrindo. Skundą kaip nepagrįstą prašė atmesti bendrovė „Rojaus apartamentai“, Kultūros ministerija, Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Vilniaus m. savivaldybės administracija.
       Teismo sprendimas per 14 dienų nuo jo paskelbimo apeliaciniu skundu gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. Pareiškėjai žada nuosprendį skųsti.
       Ketvirtadienį A. Mickevičiaus bibliotekoje kalbėta, kad savivaldybė ir Vilniaus apskritis žaidžia neskelbtą karą su visuomene. Anot susirinkusiųjų, jei ne visuomenės kova, buvusio teatro teritorija jau būtų užstatyta.
       DELFI primena, kad praėjusių metų spalį bendrovė „Rojaus apartamentai“ įsigijo „Lietuvos“ kino teatro pastatų kompleksą iš „Vilniaus prekybai“ priklausančios bendrovės „Regiono investicija“. Dabar „Rojaus apartamentams“ nuosavybės teise priklauso buvusios „Lietuvos“ pastatas ir sudaryta žemės nuomos sutartis iki 2093 m. „Rojaus apartamentų“ akcininkai – 90 proc. akcijų valdanti bendrovė „Cinema Scotland“ ir įmonė „M2 Invest“, turinti 10 proc. akcijų bei atsakinga už projekto plėtrą ir įgyvendinimą.
       Į naująjį pastatą „Lietuvos“ vietoje planuojama investuoti 25 – 30 milijonų litų, tačiau statyboms trukdo iki šiol nepatvirtintas ir teismui apskųstas teritorijos detalusis planas. Sklypo detalųjį planą turėtų tvirtinti Vilniaus taryba. Nors dar nėra aišku, kada ir ar iš viso bus pradėtos naujojo pastato statybos, būsimame pastate planuojamame įrengti kino centre jau planuojami renginiai bei kuriama programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ kino programa.

Į viršų