Vitalijus Balkus. Nerūšiuokite atliekų!
pasidaryk pats

siuksles     Buitinių atliekų nerūšiuoju ir greičiausiai nerūšiuosiu. Nustebote? Jau ruošiatės rašyti piktą komentarą, koks čia žaliasis, nerūšiuojantis šiukšlių. Neskubėkite. Konteineriai, skirti popieriui, stiklui ir plastikui, stovi vos už kelių metrų nuo namų, tačiau aš neturiu ką į juos mesti.

 

       Popierių kaupiu maišuose iki šildymo sezono, kuomet jis nukeliauja į katilą ar krosnį, švaraus plastiko (o mesti galima tik švarų) neturiu, nes stengiuosi nepirkti prekių su antrine pakuotę, o stiklo tarą „priduodu“ teritoriją nuolatos prižiūrinčiam benamiui. Ir ant širdies gera, ir žmogus, ją pridavęs, naudos turės. Vis geriau nei savo rankomis remti didįjį šiukšlių verslą, kuris, išsidažęs žaliai, prisidengęs gražiomis idėjomis, nori tik vieno kuo didesnio atliekų kalno.

    

     Sarkastiškai juokiuosi, kai eilinį kartą mojuojama ekologine idėja rėkiant „rūšiuok“. Taip ir norisi paklausti: o kur „nepirk“, „neimportuok“ ir galiausiai „negamink“? Tiesiog negamink šiukšlių. A, tiesa, juk nevalia šiais laisvosios rinkos laikais reguliuoti jo Didenybės Verslo, net jei milžiniškais kiekiais gaminamas šiūkšliadėžių „užpildas“.

    

     Juk yra visiška laisvė eikvoti išteklius, teršti aplinką, transportuoti supakuotą orą, deginti milijonus tonų kuro, o vėliau didvyriškai „kovoji“ už švarą – surinkti visa tai, kas pagaminta, atvežta ir išmesta. Juk visoje šioje grandinėje nerasite nė vieno nepatenkinto, nebent esate vartotojai, kuriems tenka garbinga misija aprūpinti žaliava utilizavimo pramonę, vis labiau pampstančią nuo surenkamų „ekologinių“ mokesčių.

    

     Norite pasijusti tikru disidentu? Pasiūlykite atsisakyti plastikinių pirkinių maišelių arba apriboti pakuotes. Patikėkite išgirsite, kad tai esą neįmanoma ir „žmonės nesupras“. Tiesa, daugiau nei prieš pusmetį pats organizavau ir betarpiškai dalyvavau apklausoje, kurioje bandėme išsiaiškinti piliečių vartotojišką sąmoningumą. Į klausimą „Ar plastikinių pirkinių maišelių atsisakymas sukeltų nepatogumų?“ teigiamai ar greičiau teigiamai, kaip ir tikėtasi, atsakė šiek tiek daugiau nei pusė apklaustųjų, tačiau į klausimą „Ar pritartume plastikinių pirkinių maišeliu draudimui?“ teigiamų ir greičiau teigiamų atsakymų buvo virš 60 proc. Štai jums, galimi oponentai, ir geriausias sąmoningumo įrodymas. Piliečiai supranta, kad bus nedideli nepatogumai, ir su jais sutinka vardan kilnesnio tikslo.

    

     Beje, Italijoje prieš draudimą virė panaši diskusija, kuriai dirigavo prekybininkai ir pakuotės gamintojai. Buvo gąsdinama, kad prekyba sustos, kad dėl daugkartinių krepšių užpuls neregėtos ligos. Tereikėjo pusmečio, kad 3/4 italų teigiamai įvertintų pasikeitimus.

    

     Dar sunkiau kalbėti apie perteklinę prekių pakuotę. Juk vos palietus šią temą iš karto išnyra aibė laisvos prekybos sutarčių, direktyvų ir kitų „šventų karvių“, dėl kurių nevalia užkirsti kelią atliekų įvežimui. Na ir kas, kad žaislas vos degtukų dėžutės dydžio, o jo pakuotė vos į krepšį telpa. Vis tiek privalai įsileisti ir žaislą, ir šiukšles.

    

     Tiesa, yra toks pakuotės mokestis ir į jį panašios mokestinės prievolės, tačiau kokia mums vartotojams ar aplinkosauga besirūpinantiems piliečiams iš to nauda? Jokios, nes ir toliau išlaikyti ne patį švariausią utilizavimo verslą nematau jokios būtinybės. Beje, jei prakalbome apie šio verslo švarumą, tai aš kalbu ne apie taršą, o apie prekybą pažymomis ir apie tai, kuo dabar šiame versle domisi teisėsauga. Dar priminsiu ir apie „šiukšlių karus“, kuomet kovos dėl atliekų tvarkymo verslo kovojo ir italų nusikalstamos grupuotės, ir amerikiečių Čikagoje.

    

     Štai ir pagalvokime: ar, išdidžiai sakydami „esame sąmoningi vartotojai, nes rūšiuojame atliekas“, tikrai esame teisūs? Gal tiesiog tereikia palikti stovėti parduotuvės lentynoje pernelyg išsipūtusią pakuotę, nusipirkti kiaušinius kartoninėje, o ne plastikinėje dėžutėje, vietoje „bambalio“ pasirinkti stiklo tarą ir mūsų kiekvieno „sutaupyti“ atliekų kilogramai virs tonomis ir dešimtimis tonų . O tuomet gal nebereikės ir pačios „šiukšlių pramonės“?

    

     2013 10 27

     siuksles

 

 

Komentarai  

 
+8 # ahaStuzer Y-m-d H:i
Patinka man Balkaus straipsniai. Aš kartais įspėju pardavėjas, kad palaidų daržovių arba dregno pieno pakelio nedėtų į maišelį, bet dabar gavęs įkvėpimo dar būsiu išrankesnis.
 
 
-4 # biseksulalamsFranko Y-m-d H:i
Jo balkaus straipsniai tikrai geri,biseksuala ms biseksualus patarimai:D
 
 
+8 # ATS: Vitalijus Balkus. Nerūšiuokite atliekų!Stanislovas Y-m-d H:i
Taip, rūšiavimas šūdas. Aš netik, kad nerušiuoju, bet dar tyčia alaus skardines/ butelius metu į popieriui skirtą konteinerį, o Makdonaldo maišiukus į skirtą stiklui. Kodėl? Nes atvažiuoja vienas sušiktas sunkvežimis-kon teineris, kuris vistiek susipila visas šiukšles į vieną patalpą. Tad, leiskit paklausti, koks tikslas rūšiuoti ir užversti savo namus šiukšlėm. Beto tie, kurie rėkauja apie rūšiavimą, dar ir reikalauja, kad aš apdirbčiau tas atliekas- t.y. jeigu yra kartoninis sulčių pakelis aš turiu nuo jo nuskusti politileną ir kartoną mesti į vieną konteinerį, o politileną į kitą. Kodėl aš turiu gaišti savo laiką, dėl kažkokių Alo Goro kliedesių, kuriais vadovaujasi ES? Pagaučiau Alą Gorą tai išplakčiau su botagu.
 
 
+2 # ATS: Vitalijus Balkus. Nerūšiuokite atliekų!Kaktusas Y-m-d H:i
įdėja gera- bandyti versti be atliekų.
bet jų esant vis tiek geriau rūšiuoti - mažesnė blogybė, nes bent jau Skandinavija sugeba tas atliekas perdirbti,sudeg inti, t.y. panaudoti antrą kartą, sąlyginiai mažinant taršą.