Kasparas Pocius. Geltona žvaigždė palto atlape
istorija

 

vilniaus getas       Šiandien – žydų genocido diena. Šiemet ji ypatinga – geri jauni žmonės padarė kai ką itin įspūdingo. Kalbu apie visą savaitę vykusį renginių ciklą „Vardai”. Vakar kartu su daugeliu kitų vilniečių šv. Kotrynos bažnyčioje skaitėme Vilniaus gete kalėjusių žmonių vardus, pavardes, kur buvo parašyta – profesijas. Tikrai ypatingas pojūtis – kvietėme žmones iš nebūties.

 

Taip nejučiom dar sykį pagalvojau apie tai, ką buvau supratęs jau anksčiau: kad mano mieste nuskendo ištisa civilizacija, sunaikintas labai paprastų, dažniausiai neturtingų žmonių pasaulis, ir tą pasaulį nuo mūsų skiria fenomenali užmarštis – atmintis išlieka priverstinė, parodomoji. Mus skiria neparžengiama tylos siena. Ir vienintelis mums liekantis dalykas – ne kaltinti, bet priminti, nuolat kalbėti apie tai ne kaip apie gamtinę katastrofą, o apie nelaimę, kylančia socialinėje plotmėje, mūsų įsitikinimų, prietarų erdvėje.

 

Nes kalbėti yra kam. Vieni bando pabrėžti ginčus dėl išlikusio nekilnojamojo turto, kiti nesivaržo savo kasdieninio buitinio antisemitizmo: „Kas būtų jei nebūtų atėję vokiečiai? Gal gerai sakė Šustauskas, gal iš tikrųjų turėtume valyti jiems batus...”

 

Negalima su tuo taikytis, negalima nusileisti žudikiškiems prietarams. Vakar įsisegiau geltoną žvaigždę, kurį akcijos organizatoriai vadino solidarumo ženklu. Man tai – politinis ženklas, kvietimo iš nebūties į solidarumą ženklas.

 

Regis, kadaise Sverdiolo knygoje „Steigtis ir sauga” skaičiau, kad bendruomenei užmegzti pakanka teksto, žodžio. Būdamas bažnyčioje pagalvojau, kad žydų padėtis mūsų apylinkėse panaši į kovingos, emancipuotos dirbančiųjų klasės padėtį: vienų jau nebėra, kitų dar nėra. Pastangos – į abi puses, siejančios istoriją ir ateitį, bet jos panašios: megzti ryšius su nebūtimi ir tikėti, kad solidarumas padės atrasti kažką, kas užmiršta ir palaidota.

 

Beje, prisisegęs geltoną žvaigždę vakare pamačiau arabų porą, ir apėmė dviprasmiški jausmai. Gazos siena, žmogaus teisės Palestinoje... Daugelis dalykų, kuriuos dabar dažnai su JAV parama daro Izraelio politikai, dar sykį patvirtina anarchistinę nuostatą: valstybė ir visuomenė privalo būti vertinamos skirtingai, o solidarumas su visuomene dar nereiškia pritarimo valstybės kaip prievartos aparato veiksmams. Tai visada kartoja žydai disidentai, smerkiantys savo valstybės veiksmus.

 

Bet mums Lietuvoje lyginti praeitį su dabartimi tikrai nėra ko. Nėra ko teisintis, nurašant viską holokausto industrijai. Reikia nuolat prisiminti ir kalbėti apie tai, ką nacių okupacijos metais veikė kai kurie aktyvesni lietuviai. Pats nacionalizmas – koks jis bebūtų – progresyviai mąstantiems žmonėms turi išlikti labiausiai svetima idėja – idėja, kurios apraiškas, visus su ja susijusius prietarus, turime akylai stebėti, neleisti jai tapti perversyvia, iškrypėliška. O nuo nacionalizmo iki prietarų sąlygoto iškrypimo – neapykantos – tik pusė žingsnio. Juk ne kas kitas, bet nacizmas, agresyvi nacionalizmo forma, tapo tautų naikinimą sankcionavusia idėja.

 

Žinau, žinau, dabar vėl daug kas ims kalbėti apie tai, kas blogesnis – bolševizmas ar nacizmas (Lietuvoje tai, būkime atviri, daro patriotai, norėdami pateisinti savo simpatijas „tvarkingiesiems” vermachto kareiviams). Atsakymas – puikaus italų rašytojo Primo Levi knygoje „Jei tai žmogus”: „Sovietų Sąjungoje, regis, sunkiausiais periodais mirtingumas siekdavo apie 30 proc., ir tai, žinoma, labai didelis skaičius; tačiau vokiečių stovyklose mirtingumas siekė nuo 90 iki 98 procentų.” (p. 233)

 

Įsisegiau geltoną žvaigždę palto atlape, nes gedėjau ne kažkokios vienos tautos, bet žmonių, kuriems nekaltiems teko žūti XX a. absurde. Skambės labai banaliai, bet žvaigždė – tai įsipareigojimas kovoti visomis išgalėmis, kad tai nebesikartotų.

 

http://raudonajuoda.blogspot.com/

2011 09 23

 

Komentarai  

 
0 # {}Socialinis Pasyvistas Y-m-d H:i
>mano mieste nuskendo ištisa civilizacija

Keista skaityti tokius žodžius, parašytus asmens, aktyviai pasisakančio prieš šiuolaikinę civilizaciją.

>nacizmas tapo tautų naikinimą sankcionavusia idėja.

Keista skaityti tokius žodžius, parašytus asmens, aktyviai teigiančio, kad tauta - socialinis konstruktas ir turi būti sunaikintas (aišku, tai skiriasi nuo holokausto).

ir visa kita. Lieka tik trololo
 
 
0 # Pasyvistuikp Y-m-d H:i
Klystate - prieš civilizaciją aš nesu pasisakęs, prieš kapitalizmą ir valstybę - esu, bet ar tuo baigiasi civilizacija? Prieš civilizaciją pasisako primityvistai, aš savęs tokiu nelaikau.
Nei tautos, nei civilizacijos neturi būti naikinamos, turi būti užkertamas kelias žmogaus pavertimui "tautos", "valstybės" ar kitų prievartos institutų sraigteliu. Žmonės visada yra daugiau nei tauta, jų individualybė ir socializacijos modeliai pranoksta valstybinius - statistinius modelius. Todėl ne tik tautų naikinimas bet ir įvairūs su atskirom tautom susiję prietarai yra grynas absurdas, akla beprotybė. su tautos idėja reikia kovoti būtent todėl, kad ji leidžia užsimerkus naikinti skirtingus žmones.
 
 
0 # ;Rabarbaras Y-m-d H:i
Kai pradėjau skaityti straipsnį, pagalvojau, kad visai protingai parašytas, tačiau paskutinės 3 pastraipos - kliedesiai.
 
 
0 # :Dsleivas Y-m-d H:i
:D kuku
 
 
0 # kiekvienam savo...realusis Y-m-d H:i
raudona zvaigzde ant kaktos prisiklijuok kaspariuk...
 
 
0 # Ats: Kasparas Pocius. Geltona žvaigždė palto atlapeieva Y-m-d H:i
zydai ir libus skerdzia, genocdas juodas.didysis izraelis priesaky.kadafi s tik po revoliucijos pries 42 m, isvare visa zydu bendruomene. o jie dabar kaip ziurkes grizta vel. tukstanciais

P.s.Kur dingo mano komentaras.apie zydus bolsevikus tremusius lietuvius___-!! !vien zydiskos pavardes!!!
 
 
0 # Ats: Ats: Kasparas Pocius. Geltona žvaigždė palto atlapeieva Y-m-d H:i
kur kur_
 
 
0 # ATS: Kasparas Pocius. Geltona žvaigždė palto atlapeLietuvių lietuvis Y-m-d H:i
Visiškas nesąmonės rašo ir dar klaidiną žmones . Anie Žydeliai nori sukelti kaltės ir menkavertiškumo jausmą Lietuvių tautai tik su mietų tokiam demagogui per galvą reik duot . Juk per kąrą ir lietuvius sudegino Pirčiupių kaimą , rusų belaisvių daug nužudė , lenkų žuvo čigonų , prancūzų italų , tu pačių vokiečių ir daug kitų tautų . . Kodėl išskiria tik savo tautą Žydeliai , tai ką taip išeiną pagal jų logiką žuvę žydai buvo geresni žmonės negu kitų tautybių žuvę žmones . Tas pats Stalinas vykdė holokaustą . Amerikonai su Anglais vykdė bombarduodami civilius vokiečius . Ir dabar anie bombarduoja civilius gyventojus Irake Sirijoj , tai ar čia ne holokaustas . Koks skirtumas ar žmogų nunuodys dujų kameroj ar susprogdins su bombą iš oro , galas tai vienodas . Prieš Žydų tautą nieko blogo neturiu , net turiu draugų žydų tarpia . Manau čia rašo ne žydai o , žydomasonai tai yra grupelė oligarchų kuriuos reikėtu pakarti viešai . Beje žydas žodis yra įžeidžiantis tikras pavadinimas Izraelio tautos yra judėjai ir taip anie save vadina .