Laiškas iš Atėnų: mūsų Lietuvėlei reikėtų pasimokyti protestavimo meno iš graikų
aktyvizmas

Graikija 2008 gruodis      Sveiki, gyvenu Atėnuose, todėl jei įdomu, galiu chaotiškai aprašyt, kas vyksta. Visų pirma, puikiai pažįstu Exarchiją, nes praleidžiu ten nemažai laiko, dalį jo – anarchistų būstinėje.

      Pirma – valdžios politika anarchistų atžvilgiu. Kas nustebino pirmąkart įžengus į Exarchiją, tai nuolatos patruliuojantys spec. policininkai, kurie iš esmės atrodo kaip riot police: su skydais, šalmais etc. Kasdien kelios dešimtys jų išsilaipina iš šarvuočio Exarchijoje tik tam, kad sudarytų geto ar idiotiško Gazos ruožo iliuziją, neva Exarchija yra labai pavojingas rajonas. Nieko panašaus – tai bene viena jaukiausių ir maloniausių vietų centre.


      Tai kam reikia policininkų? Tam, kad ten gyvena anarchistai. Visa šita valstybės politika yra žmogaus teisių pažeidimas ir absoliuti provokacija. Graikų žiniasklaidoje niekuomet nebuvo užsiminta apie turtingą anarchistų kultūrinę, labdaros bei švieąiamąją veiklą. Kodėl? Dešiniesiems konservatoriams nesinori turėti priešų geradarių.

      Pirmadienį ir šiek tiek epizodiškai antradienį teko dalyvauti demonstracijose. Visa graikų ir užsienio žiniasklaida demonstrantus vadina „niršiais anarchistais“, o tai yra absoliuti nesąmonė, akivaizdus anarchistų šmeižtas bei akmenų mėtymas į jų daržą. Didžiulėje organizuotoje pirmadienio demonstracijoje dalyvavo turbūt daugiau nei 5 tūkstančiai žmonių. Jų amžiaus ir soc. padėties amplitudė labai įvairavo: nuo pensininkų, mokytojų, net šeimų su vaikais iki studentų ir moksleivių. Tikrų anarchistų, grubiai tariant, stovinčių po vėliava, buvo gal daugiau nei pora šimtų. Minia skandavo šūkį „Mentai, kiaulės, žudikai!“, kuris, beje, yra atėjęs dar iš 1973 metų, kai į universitetą įsiveržė ginkluoti kariai esant kariniam valdymui Graikijoj, kuris prasidėjo karininkams jėga užėmus valdžią 1967 m.

      Labiausiai erzinantis dalykas – tai riot policininkų naudojama ginkluotė, kuri, mano galva, yra per žiauri. Visų pirma, tai granatos, plastikinės kulkos, o pats nemaloniausias dalykas – tai karinės ašarinės dujos. Ju naudojimas EU, kiek man yra žinoma, uždraustas, tačiau graikai nėra pasirašę pastarosios sutarties, todėl labai dosniai naudoja šias toksiškas ašarines dujas.

      Daugelis užsieniečių piktinasi ir nesupranta šių riaušių, tačiau tai yra didelė klaida. Manau, jog tokiai mūsų Lietuvėlei reikėtų pasimokyti protestavimo meno iš graikų. Taiki demonstracija veik neųmanoma, nes dažnai pavieniai žmonės ir policininkai išprovokuoja riaušes. Svarbu yra tai, kad suniokota daugybė bankų Atėnų centre, Ermu gatvėje, kuri yra 11 iš brangiausių gatvių pasaulyje (turiu omenyje, biznio prasme). Buvo suniokoti vos keli smulkūs verslai, ir vėlgi turiu pasakyti, kad tai nebuvo „tikrųjų“ anarchistų darbas, mat niokojantys pastatus ir kt. objektus žmonės dėvėjo kaukes, todėl niekas nežino, ar jie buvo nusiteikę idealistiškai, ar tai tiesiog buvo asmenys, radę progą pasipelnyt. Pirmadienio naktį buvo suimta virš 60 imigrantų, pasisavinusių daiktus iš suniokotų parduotuvių.

      Antradienį ryte dalyvavau mokytojų ir mokinių demonstracijoje. Atėnai labiau priminė Bagdadą nei Vakarų kultūros lopšį. Syntagmos aikštės centre sudeginta kalėdinė eglė, o ant pastatų sienų puikuojasi užrašai: KALĖDOS ŠIEMET NEATEIS. Vakar taiki demonstracija išaugo į riaušes vidury dienos ir tęsėsi visą naktį. Vakarykštės protesto akcijos buvo labai pavojingos, kadangi į gatves išėjo kariai, apsirengę civiliais drabužiais bei savanoriai fašiai, kurie įsimaišė į minią ir nudūrė keletą protestuotojų.

      Dabar viskas priklauso nuo valdžios, kuri turėtų gerai apgalvoti savo tolesnius žingsnius, mat tokios idėjos, kaip armijos paleidimas į gatves būtų didžiausia klaida turint omeny 1973 metų įvykius.

      Šiandien buvo paviešinti Alexį nušovusio policininko parodymai, kurie vėlgi labai įsiutino liaudį, mat jis pareiškė, jog šeštadienio vakarą patruliuojant Exarchijoj jį ir jo partnerį užpuolė 30 paauglių, ginkluotų molotovo kokteiliais, kad jie išsigandę metė įspėjamą granatą, o paaugliams nepaklusus, triskart šovė į dangų. Tačiau tai yra visiškas absurdas, kadangi kulka nuo debesies rikošetuot negalėjo, ir dar taip tiesiai į širdį. Liudytojai teigia, kad porelė paauglių tiesiog apsižodžiavo su policininkais, ir vienas jų neapsikentęs tiesiog nušovė Alexį. Du šūvius galima puikiai girdėti mėgėjiškoje filmuotoje medžiagoje asmenų, kurie tuo metu buvo šalia įvykio vietos.

      Cituojant daugelį graikų, reikia pasakyti, kad jei valdžia išteisins žudiką, Atėnuose užvirs dar didesnis pragaras nei esti dabar. Šitas įvykis nėra pirmas. 1985 metais kelis mėnesius trukusias riaušes sukėlė vos ne identiškas įvykis, kai policininkas nušovė penkiolikmetį į nugarą. Pareigūnas buvo nuteistas vos dvejiems metams, ir tai tik dėl to, kad būtų padaryta pabaiga riaušėms.

      Riaušės net nežada baigtis, vyksta esamuoju laiku. Daugelis prognozuoja, kad tai tęsis iki Kalėdų.

      Pridedu keletą nuotraukų.

      Austėja
      Atėnai, 2008.12.10 18:37:00

 


       alt

 

 

       alt

 

 

       alt

 

Komentarai  

 
0 # +michaila Y-m-d H:i
siandien girdejau, kad musiske koncervu valdzia bijo to paties kas vyksta ju kolegom Graikijoj.
Ir cia kaip tik NATO kareivis i laidotuviu procesija isireze ir jau isukinejamas nuo bausmes...
 
 
0 # Austėjaiseptyni Y-m-d H:i
linkėjimai tau ten! :-)))
 
 
0 # bandykit bandykiZigzaueris Y-m-d H:i
Meginkit meginkit miestuose musu toki jovala padaryt.Labai greitai jus nebrendylas sutvarkytu,gal net policijos neprireiktu...
Ka cia is tu Graiku mokytis.Kazkoki e asilai patys pradejo konflikta,nusia ube miesta ir stebisi,kodel dabar ten policija patruliuoja.Kar tojau ir kartosiu-GYDYKI TES
 
 
0 # Lietuvėlėfascio Y-m-d H:i
Austėja tai čia kas ? KP DP CP ar En Arche ? Gal Jūs, vyrai, nustokit čia mus klaidinti, ir apsispręskit kokius slapyvardžius naudojat...
 
 
0 # laukiameen arche to fascio Y-m-d H:i
Nesiparink, fascio. Matau, rašyti moki, tad gali ir tu atsiųsti kokį rašinėlį. Jo apačioje tada puikuotųsi autoriaus inicialai: fascio, arba lietuviškai - tiesiog fašis.
 
 
0 # >>fasciobakunistas Y-m-d H:i
"nustokit čia mus klaidinti", nu ir kas tie "mes" koncervatoriu politrukai? Ko cia valkiojates po musu tinklapi is vis...
dusinkites savo patriotai.lt
 
 
0 # atenaiAusteja Y-m-d H:i
Aciu septynukai:-)

O besipiktinancia m pensininkui ir fascio siulau taip nesipiktinti, kadangi esat uz juru mariu ir nezinot, kas kaip ir kodel cia vyksta. Ne be reikalo riauses kyla berniukai, zmones zino, kad Graikijoj pasishike mentai nera baudziami todel lyncho teismo reik ishsireikalaut jega. Nuo ryto jau apsuptos 25 policijos nuovados, todel, kad valdzia suklydo pasirinkusi ishteisinti gorila.
 
 
0 # to fascionatingsd Y-m-d H:i
Austėja yra mergina, o ne CP ar KP, - realus asmuo. Mažiau paranojos.
 
 
0 # tai pirmyn debilaiFock Y-m-d H:i
Na kas jums trukdo? Patys ant savęs varot šituo rašinėliu. Kur graikų ambasada žinot, bankus taip pat žinot. Tai? Nesimokot meno? Esat prisitaikėliai? Fuck you apsimetėliai.
 
 
0 # del konvencialumoprijauciantis b. Y-m-d H:i
dekui Austėja, esi vienintelis gyvas saltinis, baisi neslove oficijozams uzka tave nespausdina :sad:

p.s. exarchija ar egzarchija? manau jog oficialioj versijoj turetume naudoti lietuviskus rasmenis (del sventos ramybes)
 
 
0 # .Berniukas senolis Y-m-d H:i
Ir ko is tu liurbu mokytis? Kad su mentais susitvarkyt nesugeba? Kad per penkes dienas taip nieko nesugebejo padaryt? Jie neturi nei kokio veiksmu plano, nei kazkokiu rimtu tikslu. Vieni liurbei vaikai patys nelabai suvokentis ko i tas gatves eina.
 
 
0 # pseudoanarchist amsnepritapęs Y-m-d H:i
Taip, taip, bandykit ir čia daryti riaušes, tik prieš tai suraskit prieš ką protestuosit. Kad būtų pretekstas, galima pabandyti burtų keliu iš tokio balagano (o ne anarchijos) apologetų išrinkti vieną personą, ją instruktuoti, kad bandytų daryti "bardaką", jį patiems ir nušauti, na o po to jau galima ir paprotestuoti.. .
Tik neužmirškit vieno dalyko- kai bandysit veržtis pas tūlą lietuvaitį į namus ar ofisą, jis gali ir pasipriešinti, kaip tada bus? Ko gero, lėksit pas tuos pačius valdžios atstovus (policiją), rėkdami "Dėde, mane mušė!!!" Jei turit per daug laiko, geriau Kropotkiną ar Prudoną paskaitykit. O jei ir energijos nėr kur dėt, nueikit į paupį, šiukšles parinkit, naudos tikrai bus daugiau, negu betvarkę darant...
 
 
0 # .RB Y-m-d H:i
Geras, turim savą reporterį karštame taške. Laukiam daugiau autentikos.
 
 
0 # nepritapeliui ir kitiemsAusteja Y-m-d H:i
Na jei lietuviskai, tai gal ir egsarchija, nors jie taria ir raso su ch (x)

Na jau man lyg ir pabodo cia aiskinti, nes vis tiek komentarai pensininkiski pareina. Pasidomekite graiku istorija, na ne ta kai dziausas buvo, o 20 a. Taciau net ir pasidomejus kazkaip abejoju, kad dashus, kodel ir kam viskas vyksta butent taip.

Desiniuju konservatoriu spoksmenai per radija ir tv taip nukalba kad akys linksta. Graziausia, kad pradeda kvestionuoti 'ar geras vaikas buvo Alexis'. Mat geri vaikai is turtingu seimu sedi namie ir zaidzia kompiuterinius zaidimus, o ne eina i bara egsarchijoj, baisiai blogoj ir smurtingoj vietoj.
Molicininko advokatas eidamas is teismo rumu tarstelejo fraze, kuri ne kas kitas o benzino pilimas i ugni: 'tyrimai parodys ar mirtis buvo teisinga'. Zodziu daugiau nei absurdu cia kvepia.

Toliau besipiktinantie ms miesto niokojimu. Antradieni vykstant riausems vyrukai dauze vitrinas staigiai apsisuke areshtavo is paskos sekusius protestantus. Taigi dabar pilieciu turta naikina valdzios samdytiniai.

Policijai baigesi karines asarines dujos. Nuo chemikalu egsarchijoj neimanoma vairuoti transporto priemoniu kadangi asfaltas itin slidus.

Moksleiviai ir studentai piketuoja prie kalejimo i kuri buvo pervezhti abu mentai. Taciau tiems, kurie apsidziauge, kad juos tek kaliniai sules, turiu pranesti liudna zinia - jie kalejime tures atskirus kambarius.
 
 
0 # paskaitymuivėl nepritapęs Y-m-d H:i
Tiems, kurie save anarchistais vadina - paskaitykit ir pasičiupinėkit, nieko pažįstamo nerandat?
"По мнению сторонников анархизма, понятия «анархизм» и «анархия», безусловно, принадлежат к числу тех, которые наиболее часто представляются в искажённом виде и ошибочно используются в значении «хаос» или «беспорядок» — при этом утверждается, что анархисты якобы желают общественного хаоса и возврата к «законам джунглей».

Греческую приставку αν- в слове «αναρχία» следует понимать как «отсутствие» т.е, безвластие, а не «противостояние » или «противоположно сть» (власти).

Сторонники анархизма считают, что в последнее время эта философия, несмотря на представление анархии как стремления к хаосу и полному насилия беспорядку, получает всё большее распространение . По их мнению, этому во многом способствует популярность движения за свободное распространение компьютерных программ, исходного кода, энциклопедий, свободный доступ к произведениям искусства и результатам научных исследований, а также анархические по своей сути проекты, вроде Freenet."

Šaltinis: Wikipedia
 
 
0 # Laiškas iš Atėnų: mūsų Lietuvėlei reikėtų pasimokyti protestavimo meno iš graikųTictac Y-m-d H:i
19 dienai turiu bilieta i Atenus, vaziuosiu is ten vaziuosiu i Ioannina..ar reiketu atideti kelio? kaip del visuomeninio transporto (vyksiu autobusu)
 
 
0 # .. Y-m-d H:i
"O jei ir energijos nėr kur dėt, nueikit į paupį, šiukšles parinkit, naudos tikrai bus daugiau, negu betvarkę darant..." Labai gerai pasakyta :-)
 
 
0 # so?u. Y-m-d H:i
Rinkau paupy šiukšles, ir ne vieną kartą, ir ne tik paupy, so? Interneto nešiukšlinkit, irgi naudos padarysit. Protestas kilo ne dėl protesto ("energijos neturėjimo kur dėt"), o dėl konkrečių priežasčių, su tikslu. Padaryti naudos (ne, ne apie pinigus kalbu).
 
 
0 # atenaiAusteja Y-m-d H:i
Nemanau, kad reiktu atidet kelione. Visuotinis streikas buvo vakar, ir visuomeninis transportas siandien jau veikia, kol kas ner ziniu apie naujus vairuotoju streikus.

U, labai teisingas pastebejimas. Viskas kas vyksta turi labai aiskia priezasti.
 
 
0 # Laiškas iš Atėnų: mūsų Lietuvėlei reikėtų pasimokyti protestavimo meno iš graikųAaA Y-m-d H:i
Aciu uz info, tad vyksiu i Graikija ir pati paskuj is ten pranesinesiu kas ir kaip :-)
taip kas vyksta turi priezasti, bet viskas ten taip tik todel, kad graikai yra pietieciai, laukiniai..kode l jie neina su plakatais? sukiais? jie niokoja savo miesta, mazina turistu srautus, o viska ka jie niokoja reikes atstatyti, o tai kainuos pinigus, o dabar dar kai krize tai galas graikams
 
 
0 # ahaguzhu Y-m-d H:i
ei, geras reportas, auste. atsiusk koki suvenyra pvz granata tiktu.
 
 
0 # re:AaAavinsd Y-m-d H:i
todel kad plakatai realiai turbut nieko nekeicia, o dideli taikios demonstracijos policijos ir dar kazkiek provokatoriu deka mano galva beveik visada p perauga i riauses. ir aplamai kai dega bankai,prabangi os parduotuves ar kitoks burzuju turtas,valdzia noredami tai sustabyt turi atsizvelgt i keliamus reikalavimus...
 
 
0 # Konservatoriai LietuvojeStudentas Y-m-d H:i
Lietuvos studentai,

apmokestinimo laikas atėjo. Dar neseniai daugelis mūsų vylėsi, kad nepakeliami mokesčiai už nereformuotas studijas nebus įvesti. Tačiau tai buvo tik naivi iliuzija. Naujoji Vyriausybė ir jos Švietimo ministras jokios vilties nepalieka. Galutinis sprendimas dėl apmokestinimo jau priimtas.
Lieka tik rinktis: klusniai susitaikyti su mokesčiais ir tempti engiamo vergo naštą arba pakilti į lemiamą mūšį už savo teises ir orumą. Nebegalima tiesiog stebėti iš šalies. Studente, apsispręsk ir būk su tais, kurie nesileis žeminami ir apiplėšiami ir kurie iškelta galva kovos iki galo.
Registruokis rengiamoms protesto akcijoms ir nepasiduok be kovos. Parašyk TAIP!!! adresu
 
 
0 # Mūsų laikas atėjo!supervytas Y-m-d H:i
į kovą invalidai,tpfu, anarchistai! Na, mane supratot:
http://uk.youtube.com/watch?v=M9ELyUVNC9E
 
 
0 # apie transliteracijasavamokslis Y-m-d H:i
Εξάρχεια:

Ε-e
ξ-ks,gz
ά-a
ρ-r
χ-ch
ε-e,ė
ι-i,j
α-a

=eksarchėja
 
 
0 # atenaiAusteja Y-m-d H:i
oj jega. Mentam pasibaige asarines dujos, tai uzhsake nauju is Izraelio, bet fainiausia, kad jau antra diena lyja, tai kad ir metysis asarinem, jos netures tokios ytakos minios ishsklaidymui kaip savaites pradzioje.

Protestai ir demonstracijos be abejo pavirstantys i riauses yra numatyti dar viena savaite, na bent jau planuojama kita ketvirtadieni sulaukti didziules masines demonstracijos.

Nepamenu, kas ten rase apie krize ir griovima. reikalas tame, kad krize prasidejo daug anksciau nei alexi nushove, ir kalbu ne apie ekonomine, o apie graiku asmenine politine krize. Visa vasara iki dabar vos ne kiekvinea savaite vykdavo viesho transporto streikai.

Zodziu reikalai, net nezada nurimt, kol nenulinciuos faro.

Sory, del suvenyru, cia vienintelis, kuri galiu atsiust:-)
 
 
0 # savaitgalisen arche Austėjai Y-m-d H:i
Austėja, savaitgalį laukiame tavo reportažo tęsinio.
 
 
0 # mastymashm Y-m-d H:i
he he he, va čia yra puikus pavyzdys anarchistų ir komunistų mąstymo - teismas neįvyko, tačiau "mentas" jau kaltas, liaudies priešas, draugai, į Sibirą jį, o dar geriau pakarkime be teismo. kiek man žinomi Atėnai, Exarchija - narkotikų prekybos vieta, kuri anksčiau buvo labiau žinoma dėl socialinio protesto išraiškos, tačiau laikui bėgant, kaip ir Kristijanija Kopenhagohe, patapo paprasčiausiu "pritonu". bandymai romantizuoti ją atrodo jau šiek tiek pavėlavę, ne bent jau kokius 5 metus
 
 
0 # Laiškas iš Atėnų: mūsų Lietuvėlei reikėtų pasimokyti protestavimo meno iš graikųAlgirdas Y-m-d H:i
ir ka vaikai siulot?visiems pinigu neuzteks, pirmadieni i darba...
 
 
0 # to en archeAusteja Y-m-d H:i
Sory, apleidau biski sita reikala, mat okupave univera studentai leido testi graiku kalbos pamokas uzhsenieciams, tai turejau pamoku ir i riauses laiko nebuvo eit, taciau galiu pasakyt, tik tiek, kad niekas cia greit nezada baigtis, ir abejoju kad iki kaledu nustos. Vakar vel Syntagmoj nemenkos riauses buvo, vienas draugas vos paspruko nuo mentu.

Apie byla, kol kas nieko negirdeti. Taciau valdzia savo padeties visiskai negerina, siusdama savo spokesmenus i radija, anos savaites gale viena 'labai desine' moteris reke per interviu, jog Alexis nebuvo geras vaikas, kas gi reiskia, jog vyriausybe esti asilu kruva implikuodami visiskai absurdiska provokacija, neva berniukas kulkos nusipelne, mat budamas negeram rajone ir pats buvo negeras:-))) Zodziu idiotizmas. mento advokatas skiedzia panasiais nesamones. Per tv pasake, kad galbut 'tai buvo dievo valia'. Zodziu nesibaigs riauses, nebus ramiu kaledu:-)