Anarchomuzikėlė: Filastine – radikalus pasipriešinimas, lydimas muzikos euforijos (video)
menas

filastine       Žodžiu „philistine” žodynas apibrėžia „asmenį, valdomą materializmo ir paprastai niekinantį intelektualines bei menines vertybes”. Ir nors šis apibrėžimas visai neatspindi eksperimentinės pasaulio muzikos kūrėjo Grey Filastine nuostatų, jis visgi nemaža dalimi siejasi su jo kūrybos turiniu. Ilgą laiką gyvenęs Sietle (JAV), Filastine priklausė keliaujančiai roko/tearo grupei “iTchkung!”, buvo radikalaus marširuojančio orkestro „Infernal noise brigade” įkūrėjas ir narys, o šiuo metu yra keliaujantis didžėjus, kuria muziką (pvz., Marakešo grupei „Majmouat AbdelHakim“, ar šokių ansambliui „P.A.N.“). Jis ir toliau dalyvauja įvairiuose partizaniniuose muzikiniuose projektuose, kurie dažnai pasibaigia kalėjimo kameroje. G. Filastine taip pat yra Crimethinc. kolektyvo narys. Trumpai tariant, savo gyvenimą jis leidžia balansuodamas ant ribos tarp bekompromisių politinių veiksmų ir sunkiai apibrėžiamos muzikos euforijos.

 

Pačią Filastine muziką galima apibrėžti kaip world, industrinio hiphopo, techno ir gyvai atliekamų ritmo ornamentų lydinį. Jis išleido keletą savo muzikos rinkinių, jų tarpe palankiai įvertintą “Burn it!” , vinilą “Filastine” ir neseniai pasirodžiusį “Dirty bomb”.

 

                         filastine koncertas

 

Štai kaip savo bloge Filastine kalba apie ankstesnes pasipriešinimo kovas (po daugelio metų lankydamasis Prahoje jis prisimena akstesnį vizitą):

 

„Vis dar turiu su savimi tą Prahos miesto žemėlapį, likusį nuo Pasaulio Banko ir Tarptautinio Valiutos Fondo blokados prieš aštuonerius metus, visą išmargintą markeriu pagal „peel-offska” planą. Juo vadovaudamiesi 20 000 žmonių artėjo prie sovietinio stiliaus pastatų komplekso, kuriame vyko susitikimas. Mėlynos, rausvos ir geltonos spalvos kodai žymėjo eisenos dalis, kurios išsiskyrė tam, kad prie pastatų artėtų skirtingais keliais, naudodamos skirtingas pasipriešinimo taktikas arba „prieskonius”.

 

Tai buvo mano ankstyvasis laikotarpis kartu su „Infernal noise brigade”. Prisijungėme prie mėlynosios United colours of benetton anarchistinės frakcijos, kurią daugiausiai sudarė graikai, čekai ir ispanai. Mėlynojo bloko diena prasidėjo maždaug taip. Valandą marširavome kartu su pagrindine demonstracija, po to atsiskyrėme ir pasukome į siaurą praėjimą, vedantį susitikimo vietos link. Šimtai riaušių policininkų ir šarvuoti automobiliai užkirto mums kelią šioje siauroje, kylančioje į viršų gatvelėje.

 

Milžiniškas gaublys, kuris iki šiol atrodė toks pacifistiškas, netikėtai atskleidė savo tikrąją paskirtį ir buvo įridentas į policijos gretas. Vokiečių pankų komandos, ginkluotos milžiniškais laužtuvais, pradėjo lupti grindinio akmenis mums už nugarų, maždaug už 50 metrų. Bėgikai atnešdavo tuos akmenis į priekinę liniją, iš kur jie švilpdavo į policijos rikiuotę. Kas penkios minutės mums virš galvų praskrisdavo Molotovo kokteilis. Kartais policija mesdavo akmenis atgal. Betgi tai neprofesionalu! Dažniausiai jie gynėsi vandens patrankomis, garsinėmis granatomis ir ašarinėmis dujomis. Po maždaug pusantros valandos mes persigrupavome į kitą veiksmų zoną ir taip tęsėsi dar 12 valandų.

 

Kad būtų visiškai aišku, mano darbas buvo (ir yra) motyvuojanti muzika. Lygiai taip pat, kaip prekybos centre grojanti muzika skatina tave pirkti daugiau dribsnių, taip „Infernal Noise Brigade” įpatinga funkcija buvo kurti garso takelį pasipriešinimui. Šiame filmuke matyti ką mes darėme.

 

Apie tūkstantį bankininkų ir valdžios atstovų bandė tvarkyti savo verslo reikaliukus. Įprasti reikalai – rinkos fundamentalizmo plėtra, nauji socialiai ir ekologiškai žalingi megaprojektai, resursų eikvojimas prisidengiant plėtra. Aš patenkintas, kad jų darbo dieną sugadino tratantys būgnai ir sprogimai. Vėliau mačiau juos per teliką, nervingai žvilgčiojančius pro langus ir bandančius pasiteisinti.

 

Kitą dieną kerštinga policija areštuodavo beveik visus užsieniečius ir sukišdavo juos į kalėjimus. Mes palikome savo saugų prieglobstį ir patraukėme apsipirkti naudotų rūbų parduotuvėse, kad galėtume persirengti. Vėliau, atrodydami kaip turistai ir apsimesdami, kad nepažįstame vienas kito, visi 20 žmonių susirinkome toje pačioje metro stotyje.

 

Ši stotis, kaip ir dauguma pastatytų sovietiniais laikais buvo statoma ir kaip slėptuvė branduolinio karo atveju, todėl ji buvo ypač gili, pasiekiama vienu ilgu eskalatoriumi. Kažkas iš slaptosios policijos, matyt, pastebėjo mus, įeinančius į stotį. Belaukdami stoties platformoje, pastebėjome, kaip iš viršaus pradėjo leistis kelios dešimtys riaušių policininkų. Žinoma, mes užšokome ant kylančio aukštyn eskalatoriaus ir kilome aukštyn, o policija tuo metu pro mus leidosi žemyn. Mus skyrė tik siaura nerūdijančio plieno tvorelė. Policininkai spoksojo į mus, mes į juos, niekas neištarė nei žodžio. Kai farai pasiekė apačią ir pradėjo keltis į viršų, mes jau dūmėme iš stoties ir skirstėmės po artimiausius trolikus ir autobusus.

 

Laimei, nors tik per plauką, bet išsigelbėjome nuo sumušimo ir deportacijos. Greičiausiai būčiau praradęs galimybę atsidurti Prahoje ir dabar negalėčiau vaikščioti po šį nuostabų miestą.”

 

Parsisiųskite kelias Filastine kompozicijas:

Judas goat

Btalla featuring Rabah

 
Parengė RB
2009 04 08