Visiems Svetimas. Bedarbio užrašai (12). „Kas nedirba, mielas vaike, tam ir duonos duot nereikia”
menas

bedarbis 3        Kažkoks straipsniokas skaitėsi nesmagiai ir išmušė iš pusiausvyros, tad nutariau apsišarvuoti kantrybe ir pažiūrėti, kas gi man gresia, jei nedirbsiu. Naršau internete: „Naujiena. Darbo birža pranešė, kad praeitą savaitę spalio 29 – lapkričio 5 užregistravo 7018 bedarbių ir 981 laisvą darbo vietą”. Nusprendžiau paklausyti liaudies balso.Vartau delfi.lt. Dar dirbantis santechnikas 2009 11 09 09:21 rašo: „Padėtis stabilizuojasi – kas savaitę užsiregistruoja stabiliai vis daugiau bedarbių. Jei vasarą užsiregistruodavo po 5500, rudenį po 6500, tai dabar jau per 7000 bedarbių. Matomai pavasarį užsiregistruos po 8500. O darbo birža tiesiog klastoja duomenis, nes jei 236500 sudaro 10,9 proc., tai darbingo amžiaus žmonių Lietuvoje yra apie 2 400 000. Tuomet pencininkų ir vaikų tik apie 600000. Na kaip galima taip nusiskaičiuoti? Tik stebina tai, kad tarp bedarbių yra pakankamai daug jaunų ir išsilavinusių žmonių. Kodėl jie tiesiog nesėda darbo biržose ir neregistruoja norinčių stoti į bedarbių sąjungą ar asociaciją. Tai taptų didžiausia jėga, be kurios joks nacionalinis susitarimas būtų neįmanomas. Gintautas”.

 

Kirminas 2009 11 09 09:18: „Tiesa, dėl nesuregistruotų kaimų. Pas mus vienam didesniam miestelyje (ne rajono centre) atidarė skyrių – bedarbystės rodikliai pyst į naujas aukštumas. Nes daugumai iš kaimų iki tol būdavo per brangu ir labai nepatogu važinėt.” tdk 2009 11 09 09:18: „Ei, klausykit, kas čia per melas, kai darbo birža padėjo įsidarbinti 2,6 tūks.bedarbiams, kai praeitą savaitę buvo nepilnas tūkstantis laisvų darbo vietų.Iš kur čia taip staigiai atsirado darbo vietų? Manau, grynas melas. O gal jie skaito įdarbinimą mėnesiui viešajam sektoriui ir užsideda pliusiuką kaip įdarbinimą, taigi sugrįš bumerangu. esme 2009 11 09 09:16: „Deja, čia skaičiuojama, kad Lietuvoj gyvena tie, kurie seniai išlėkė uzsienin, nuo realiai Lietuvoj esančių šitas procentas didesnis žymiai.” bedarbis 2009 11 09 09:16: „Matosi jog valdo despotai ir nemokšos fizikai, koktu vien pagalvojus, kiek būtų išsaugota darbo vietų, jei tas politinis lavonas už ačiū nebūtų atidaves Mažeikių naftos.”

 

oho! 2009 11 09 09:07: „7018 bedarbių!!! Baisu, bet kažkaip nesitiki, iš kur jų tiek! Nes mano kaime jau du metai kaip visi bedarbiai.” Petras 2009 11 09 08:59: „Save gerbiantis vyras tikrai neis dirbti uz 800 litų, tegu jie pasikaria tie darbdaviai, ha ha ha.” belgas 2009 11 09 08:59: „Guminės kulkos ir vandens patrankos jau paruoštos”. Kubilas 2009 11 09 08:55: „Jau yra akivaizdūs stabilizacijos pradžios ženklų požymiai.” cha 2009 11 09 08:54: „Kaži, ilgai dar tokia progresija augs bedarbių skaičius :( Kitaip bus liūdna po Naujų metų, kai pusė Lietuvos darbingo amžiaus žmonių bus be darbo.”

 

Portale alfa.lt irgi radau porą įdomių komentarų. taika 2009-11-09 09:00 rašo: „Tai eilinį kartą parodo, kad Kubilius ir jo chebra visiškai nesuvokia, kas vyksta ir koks jo vaidmuo… Pareiškė, kad dugnas jau pasiektas...” Keliautojas laiku 2009-11-09 08:39: „Manau LAPKRIČIO 29 bedarbių bus tikrai daugiau. Nors ir dabar fiksuotas didžiausias bedarbių skaičiaus padidėjimas nuo balandžio mėnesio per vieną savaitę. Atrodo, dugnas dar toli.”.

 

Panikos nematau. Žmonės blaiviai žiūri į situaciją ir iš valdžios pagalbos nelaukia. Atrodo, susitaikė su tuo, kad valdžia visos šalies mastu taiko Lietuvos kaime pasiteisinusį socialinį eksperimentą: Kas gali – išvažiuoja, o likę bando išgyventi iš atsitiktinių darbų, sodybinių sklypų ir varganų socialinių išmokų. Kaimas taip gyvena keliolika metų, kodėl gi miestui nepabandžius? Žinoma, tai gresia sprogimu – miestiečiams lengviau susiburti, bet juk galima nusipirkti vandens patranką, o ir socrūpyba bei socialinis draudimas mieste geriau išplėtoti.

 

Skaitau, kad Šiauliuose per metus tūkstančiu padaugėjo gaunančių socialines išmokas – jas gauna tie, kurie jau pusmetį prabuvo darbo biržoje, socialinis draudumas jiems nebemoka ir, jei šeimos nariui nesusirenka 350 Lt, socrūpyba jam primoka. Tiesa, ten nieko nerašo, kaip išgyventi su 350 litų, bet spėju, kad iš bado ir nemirčiau. Dar ten rašo apie visokias kompensacijas (už šildymą ir pan.). Man tai neaktualu, tad nesigilinau. Aha – dar vienas aktualus punktas – sausas davinys: maisto paketai žmonėms duodami, kai pajamos šeimos nariui mažesnės nei 525 litų. Pasirodo, šis „gėris” populiarus: „Užpernai maisto paketai išdalyti maždaug 1000 šiauliečių, pernai, lapkričio 1 dienos duomenimis, – 2706, o šiais metais sausojo davinio jau užsiregistravo 12283 šiauliečiai – dešimčia tūkstančių daugiau nei pernai. Prognozuojame, kad kitų metų pradžioje šis skaičius išaugs iki 15 tūkstančių.”

 

Na, iki pavasario man tai dar negresia, bet, kaip sakoma, nespjauk į vandenį… Galėčiau save guosti valdančiųjų pažadais atgaivinti verslą. Tik tie verslininkai kažkodėl skundžiasi, kad valstybė juos žlugdo. Nors kai pasižiūriu, tai lyg ir remia, bet dažniausiai turtingus ir taip neprastai besiverčiančius, o tiems, kam sunku, pelno mokesčio lengvatos nepadeda. Kai ką valdžia tiesiog pjauna – knygų leidybą, viešąjį transportą. Jiems mokesčių našta ženkliai padidėjo. Daliai individualių įmonių naktinė mokesčių reforma virto katastrofa. Ir paaiškėjo, kad tiems žmonėms, nors jie ir mokėjo Sodrai, socialinis draudimas tapo sunkiai pasiekiama prabanga. Oligarchų tvarkomai valstybei pavojingi net ir smulkūs konkurentai.

 

Žvilgsnis nukrypsta į valstybines kontoras. Per savo netrumpą karjerą keliose mokyklose esu dirbęs staliumi. Esu sargavęs. Bet ir čia duobė. Skaitau, kad Šiaulių savivaldybė davė užduotį savivaldybės švietimo įstaigoms, daugiausia darželiams, sumažinti pagalbinį personalą ir sutaupyti 4 milijonus litų darbo užmokesčio. Mano paskaičiavimais, apie 300 žmogelių bus išspirta į gatvę. Jiems bus tragedija. Jei tarp tų žmonių paklius ir mano žmona, man – taip pat. Teks skubiai susirasti darbą.

 

Nors šiaip mano padėtis nėra prasta. Suskaičiavęs darbo biržos išmokas ir santaupų palūkanas, matau, kad dar ir kitais metais į sausą davinį pretenduoti negalėčiau. Bet jei žmona neteks darbo – žengsim didelį žingsnį labdaros valgyklos link. To nenorėčiau. Bet baimintis kol kas neverta. Tiesa, toks vagiukas, atrodo, Kubilium vadinamas, žadėjo atimti dalį mano bedarbio išmokos, bet gal nespės. Žmona sako paprastai – savo galimybes išgyventi matysime gavę sąskaitas už šildymą. Šia savaitę turėtų ateiti. Gal ji ir teisi. Vet kol kas nematau priežasčių panikai.

 
2009.11.09
 
jobless

 

 

Komentarai  

 
-1 # ekirminas Y-m-d H:i
pederaste eik dirbt!!
 
 
0 # jonervijuos Y-m-d H:i
ima nakhui
 
 
0 # ****** Y-m-d H:i
totali grafomanija
 
 
0 # ...disidentas b. Y-m-d H:i
"Kodėl jie tiesiog nesėda darbo biržose ir neregistruoja norinčių stoti į bedarbių sąjungą ar asociaciją. Tai taptų didžiausia jėga, be kurios joks nacionalinis susitarimas būtų neįmanomas."

kaip piqueteiros(?) argentinoje. desimt metu valde de facto - tiesiogine demokratija.
bliam, pas mus nieko apie juos nebuvo (ar as klystu?). kur musu argentinos specai?
 
 
0 # puikudisidentas b. Y-m-d H:i
gal liaudis ne tik paskaitys :-)
 
 
0 # jobybicentass c Y-m-d H:i
nešvankus komentaras pašalintas