Michael Haneke „Baltas raištis“: fašizmo genealogija
menas

Baltas raistis        Naujasis austro Michaelio Haneke's filmas „Baltas raištis“ („Das Weisse Band“) – tai neskubrus ir subtilus pasakojimas apie fašizmo gimimą puritoniškoje visuomenėje. Režisierius tyrinėja tvarkingos, pedantiškos ir klusnios žmonių bendruomenės elgesį ir jame atranda psichologines fašizmo šaknis. Tai filmas apie kartą, kuri netrukus pavers griuvėsiais pusę pasaulio ir bus įsitikinusi, kad tai padarė šeimos, tautos ir žmonijos labui.

 

Filmo veiksmas vyksta 1913-1914 m. mažame Šiaurės Vokietijos kaimelyje. Pagrindiniai „Balto raiščio“ herojai yra paprasti vaikai, kilę iš pačių įvairiausių šeimų – barono, pastoriaus, gydytojo, ūkininko ir pan. Visus juos jungia bendras užsiėmimas – dainavimas bažnyčios chore. Kontrastingais juodai baltais vaizdais iš lėto rodomas šių paauglių formavimasis ir branda.

 

Nuo pat ankstyvos vaikystės jie buvo mokomi aklo klusnumo ir kareiviškos disciplinos, kiekvieną dieną jiems kalamos religinės moralės dogmos, o už menkiausią nusižengimą jie mušami virbais. Prievarta gimdo prievartą, o neginčytini idealai – fanatizmą. Puritoniškos moralės vaikai, auklėti pedofilinius polinkius slepiančio pastoriaus rykšte, visuotinės veidmainystės aplinkoje ima šaltai keršyti.

 

Kaimelyje ima sparčiai daugėti nusikaltimų, kurie slepiami po nepriekaištingų krikščionių ir buržua šydu. Pastorius krenta nuo arklio, užkliuvęs už ištemptos vielos, Dauno sindromu sergančiam vaikui vos neišduriamos akys, nei iš šio nei iš to staiga užsidega kluonas... Kiekvienas nusikaltimas simbolizuoja šių tvarkingų puritonų žiaurumą, pavydą, neapykantą, kerštą, užgniaužtą seksualumą, panieką savo kūnui. Jie tampa išgamomis, pasiryžusiomis pateisinti bet kokį savo elgesį ir klusniai vykdyti bet kokį vyresniųjų paliepimą.

 

M. Haneke visiškai sugriauna mitą apie senus gerus laikus, pasakojantį, kaip religingose patriarchalinėse šeimose auginami vaikai, eidami miegoti, dėkingai bučiuoja tėvams rankas. Patriarchalinis pasaulis griūva, žlunga ir biblinis tėvo idealas. Visos pačios gražiausios ir kilniausios idėjos atsisuka prieš jas sugalvojusius žmones ir virsta absoliučiu blogiu. Šiandien vaikai, nubausti už prasižengimus, ant rankovės ryši baltus raiščius – siekiamos skaistybės ir nekaltybės ženklus – ir daužo kopūstų galvas, tačiau rytoj jie ryšės raiščius su svastikomis ir kapos galvas neįtikusiems žmonėms.

 
                     
 

Viename interviu M. Haneke pabrėžė: „Norėčiau, kad filmas „Baltas raištis“ būtų suvokiamas kaip perspėjimas neauklėti jaunų žmonių absoliučios ir dogmatiškos ideologijos dvasia. Turiu omenyje ne tik nacizmą, bet ir visas kitas – kairiųjų, dešiniųjų ar religines doktrinas, kurios iki šiol yra gyvybingos ir turi savų karingų šalininkų. Juk taip ir gimsta terorizmo formos. Istorijoje jau buvo plėšikiški kryžiaus žygiai, kurių pretekstas – krikščionybės diegimas, dabar turime ortodoksišką islamo fundamentalizmą. Nežinau, ar perspėjantis mano filmas turės konkrečių pasekmių, bet žinau, kad įdėmus žvilgsnis į taisykles, kurios skiepijamos jauniems žmonėms, gali būti pamokomas. Svarbu pagaliau išmokti daryti išvadas iš istorijos.“

 

Šiame filme, kaip 1968-ųjų Jurajaus Herzo juostoje „Lavonų degintojas“, dar kartą parodoma, kad puritonai, religiniai dogmatikai ir pareigingi piliečiai yra potencialiausi fašistinės tvarkos šalininkai. Tie, kurie uoliai rūpinasi šeima ir namais, griežtai auklėja vaikus, karštai myli Dievą ir Tėvynę. Finalinėje filmo scenoje vaizduojami bažnyčioje besimeldžiantys kaimelio gyventojai. Filmui pasibaigus lieka baisi nuojauta – jie pasimels ir eis žudyti.

 
Kinikas iš Ozo
2010 01 02

 

 

Komentarai  

 
0 # Iš šviesos nori padaryti tamsąViktoras Butas Y-m-d H:i
Kas yra balta, bandoma įrodyti jog tai yra juoda
 
 
0 # Žinant kokios jėgos diriguoja KanamsViktoras Butas Y-m-d H:i
,,M. Haneke visiškai sugriauna mitą apie senus gerus laikus" Ir kaip jisai sugriauna, rodydamas savo iškrypėliškas fantazijas. Klausimas, kas dar ta filma finansuoja ir bando prastumti visais įmomais būdais. Dar Kanų festivalyje greta Hanke trūko Polanskio(nors komisijoje) tai iš vis projektas pasiteisintų. Ir čia dar truputėlį ne į tema, bet M.Gibsonas vienas iš geriausių aktorių
 
 
0 # victoria's victoryLinask Y-m-d H:i
žiūrėdamas į viktoro komentarus, aš vis prisimenu, kad dėl visų blogybių pasaulyje kalta ne (tik) religija, ne ideologija, ne visokie blogiai, godumai, pelno siekimai ar kt, o visų pirma ir išskirtinai - nesibaigiantis ir neprilygstamas žmonių durnumas ir debiliškumas. Pvz. vaikai provincijoje (ar kitur) mušami visų pirma ne dėl to, kad visuomenėj "populiarus" ar mass medijų demonstruojamas smurtas ar kitų nesąmonių, ar dėl tradicijų, - o pirmiausia, paprasčiausia, kad jų tėvai yra visiški debilai.
 
 
0 # " panieka savo kunui"Kostia Y-m-d H:i
zinoma, fojerbakiskajam ateistui panieka savo kunui - visu pirmiausia tikejimas i Dieva. Nors panieka savo kunui velgi reiskia panieka Absoliuto darbui, ir jo atvaizdui ( Pr. Kn ). Is kitos puses puritoniskaisis gyvenimo budas anksciau ar veliau issaukia sexualumo proverzi -gerai jei tai baigiasi naturaliai - masturbacija, bet butent puritonizmas ir gimdo iskyrpimus - nuo homoseksulaumo iki zoofilijos, nuo sadizmo iki mazochizmo.
Man labai sunku suprasti, kodel vokieciai taip smulkmesnikai knaisiojasi po faszimo geneologija - tai buvo tiesiog gyvybiska ne tik paciai Vokeitijai, bet ir visam pasauliui. geriau vokietukai sukurtu filma apie rusu armijos ziaurumus nugaletoje Vokietijoje, Rytprusiuos etc.
Fimas - eilinis sadomazochsitin is vokieciu kairiuju skatinimas pasamones saviplakai.
Cercilis sake - " mes turime iskastruoti ir isprievartauti vokieiciu tauta, kad ji daugiau nebegaletu priesintis progresui" - " progresas" siame kontekste buvo demokrartija ir besalygiskas paklusimas sionistu pasauliniam diktatui. Ir kaip bebutu gaila, Cercilio zodziai tapo kunu.
 
 
0 # aha;D Y-m-d H:i
juk geriau tokia publika, kuri eina žudyti nepasimeldusi?
 
 
0 # fsasaafssaf Y-m-d H:i
vel fasisto-fobija. dekokit uz fasizma jusu megstamam f. nietzsche.
 
 
0 # AnarkystuiKostia Y-m-d H:i
Nice dave moralini fundamenta antisemitzmui. O rasydamas apie Vagnerio " Nybelungu zieda" pradejo aukstinti vokeiciu nacija, nes " Valkirijos naktis" jam atskeide " visa vokieciu tautos dydybe ir virsenybe" pries tokius puszmogius kaip cia esnatys.
 
 
0 # !!slavik Y-m-d H:i
o ce ira labai giaras filmas pries fashyzma!! butinai ziuresiu ir dar labiau uzsidegsiu kovojimu pries fashyzma!!
 
 
0 # Klausimas Kostiaimazylis Y-m-d H:i
Kostia.

Kas tau. Kam tau ta neapykanta? Kam tau ta kančia?
Pabandyk žiūrėti į pasauli paprasčiau - jei gali - su viltimi, su tikėjimu, su meile.
 
 
0 # afssaffasfas Y-m-d H:i
O dabar irodykit man is f. nietzsche perspektyvu, kad zudyti yra blogis?
 
 
0 # AnarkystuiKostia Y-m-d H:i
visas Nyces antisemitzmas -" morales geneologija" ( vergu tauta surgiovusi Roma ju paciu ginklu, "vergu religija", " kur juodaskverniai ten karas ir mirtis " etc ( ten pabaigoj ir rasi apie " Vagnerio geniju " ), na o kad is Nyces antzmogio teorija eme ir naciai, ir fasitai - kaip sakoma " факты на лицо".
 
 
0 # KostiaiKomuNacis Y-m-d H:i
http://video.google.com/videoplay?docid=-5459563726955160499#

Situos zmones prie kuriu priskirtum, cia tie kuriems gera gyvent ar kuriems nelabai?
Pagal tai kaip ta moteris savo vyra veliau gyne, tai vedasi isvada, kad sitoks vyras nera toks jau prastas dabartineje Lietuvoje.
 
 
0 # @AnakrystuiKostia Y-m-d H:i
Nyce rase, kad Dieva nuzude zmones. O butent antzmogio kurimas - visu totalitariniu sistemu vizija, svajone. Antzmogis - jau ir savaime yra viena rase - antzmogiu rase, ir jo virsmas/metamar fozes -sociumo perejimas i mankurtine sistema.
Nycei patiko budizmas ? Nycei patiko viskas, kas nebuvo susije su judaizmu ar krikscionybe.
del antisemitzimo - zydas yra butent judejas, zydas ir judaizmas yra neatsikirmi dalykai, tad Nyce ir yra tas didysis antisemitas.
 
 
0 # @ AnarkystuiKostia Y-m-d H:i
Nyce buvo piktas ant viso pasaulio - ir " Dievo nuzudyma" jis traktavo tiesiogiai - jam nepaiseke sexuliniame gyvenime, tad ir kaltas liko Dievas, ir visa, kas susije su Senojo Testamento Dievu, ir buten jo zodzius reikia suprasti tiesiogiai - " Dievo zudymas" yra ritualinis savo " ego" aukojimas idejos ( antzmogio ) vardan. Nerandi kur isprasuti Nyces i faszima ? o kaip gi tas pats antzmogis - Hilterio ateities vizija, Nyce turejo ypac didele itaka fasizmo ideologijai ir psichologijai - " aplink visi priesai".
sovietai ir fasistai zmones zude selekscijos principu - vieni noredami isvesti " grynaji arija", o kiti - " homo soveitikus" - ir reikia pripazinti, kad soveitams tas beveik pavyko.
Nyce kalbejo labai konkreciai, ir noriu tau priminti, kad tuometinis Nyces pasaulis ir buvo judejinis- kkrikscioninis. vargu, ar Nyce kreipe demesi i tuo metu dar nereiksminga Islama ar Budizma etc.
Nyce labai neteisingai traktuoja LT ir europoidiniai kairieji filosofai. Tai piktas filosofas, piktas ant visko. ir del to kaltas jo neivykes sexualinis gyvenimas. I Nyce reiketu ziureti jau per froidiskaja ( gal geriau adleriskaja) prizme.
 
 
0 # adminuiKostia Y-m-d H:i
darykti irasu redagavimo galimybe, vuo baisiai daug klaidu.
 
 
0 # @AnarkystuiKostia Y-m-d H:i
ziurek jo biografija ( o apie tai man paskaitose deste berdos dar Genzelis , seni laikai, taciau man tas labai istrigo )- ir kai ji atstume ta aukstuomenes dama, zodziu tai buvo pats didysis smugis per jo ego ir libido, kuri jis bande ( ir gan vykusiai ) kompesnuoti suoliu is kl. filologijos i filosofija.
Taip, sutinku kad Nyce tam tikra prasme yra universalus ir savotiksai zavingas ( kazkiek primena Dz. Nikolsona " svytejime" ).Ir dar labiau visiskai sutinku,kad bet kokioje politnes valdzios siekiancioje jegoje absoliuti zmoniu dauguma siekia valdzios/naudos sau. Ta ir sneku su tavimi visa vakara:-)
Budizmas Nyces asmenybei buvo zavingas del atgimimo - reinkaracijos: Nyce matyt nesamoningai tikejosi atgimti " kuo nors" bet ne savimi. Nycei budizmas buvo greaiciau idomus, negu megstamas. Piktas zmogus ( koks buvo Nyce) negali buti budistu ar megti ji.
 
 
0 # @AnarkystuiKostia Y-m-d H:i
ne , sifiliu tikrai nesirgo - jis per visa savo gyvenima nebuvo turejes moters - http://www.peoples.ru/science/philosophy/nietzsche/history1.html . kazkiek bus cia parasyta.
ir del suolio i filosofija rasi.
 
 
0 # fasasffasafs Y-m-d H:i
F. Nietzsche zodziai:
"Kas yra gera? – Visa, kas žmoguje sukelia valdžios jausmą, valią valdyti, pačią valdžią.
Kas yra bloga? – Visa, kas kyla iš silpnybės.
Kas yra laimė? – Augančios valdžios jausmas, nugalimo pasipriešinimo jausmas.
Ne pasitenkinimo, bet daugiau valdžios; ne taika apskritai, bet karas; ne dorybė, bet sumanumas (renesanso stiliaus dorybė, virtù, išsilaisvinusi iš moralės dorybė).
Silpnieji ir nevykėliai turi žūti: tai pirmasis mūsų meilės žmogui teiginys. Ir čia dar reikia jiems padėti.
Kas yra žalingiau už bet kurią ydą? – Aktyvus gailestis visiems nevykėliams ir silpniesiems: krikščionybė…"

ir tai ne fasistiska?
 
 
0 # @AnarkystuiKostia Y-m-d H:i
va., matai kiek skirtingos info. apie Nyce yra. Bet kaip busimas studentas, tu turi moketi atskirti pelus nuo grudu, ir bet kurio filosofo kuryba interpretuoti kaip atrodo tau asmeniskai, o ne sablonizuotai.
 
 
0 # fasfas Y-m-d H:i
siaip jau hitleris visuomet norejo sukurti antzmogiu tauta su master morality, kuri pavergtu visas kitas "slave morality" tautas.
 
 
0 # KlaidaTeofilis Y-m-d H:i
Dar neskaičiau komentarų, bet pastebėjau netikslumą pačiame tekste.
Pedofilijos polinkius turėjo ir nuo arklio krito ne pastorius, o GYDYTOJAS. Pastorius raišiojo baltus raiščius ir mušė rykštėmis.
 
 
0 # taspatsRaimonas Y-m-d H:i
Puikus filmas! Tikiuosi rezisieriaus svajone issipildys.