Dokumentinio kino festivalyje – „Šoko doktrina“
menas

chile_palace_bomb       Rytoj prasidedančiame Vilniaus dokumentinio kino festivalyje kai kas įdomaus laukia ir kapitalistinei globalizacijai besipriešinančio žiūrovo. Bus parodytas režisierių Michaelo Winterbottomo ir Mato Whitecrosso filmas „Šoko doktrina“, sukurtas remiantis to paties pavadinimo Naomi Klein bestseleriu, kurį praeitais metais lietuviškai išleido “Kitos knygos”.

 

       Filme siekiama atskleisti katastrofų kapitalizmo iškilimą: kai ištikus katastrofoms nelaimių sugniuždyti žmonės ir šalys sulaukia puikiai suderintų vyriausybių ir verslo gigantų išpuolių, o gamtos katastrofos, ekonomikos krizės ir karai laikomi puikiomis laisvosios rinkos galimybėmis. Dokumentiniame pasakojime doktrinos užuomazgos atrandamos radikaliose Čikagos universiteto profesoriaus Miltono Friedmano teorijose ir paneigiamas mitas, kad globali laisvoji rinka suvešėjo demokratinėje dirvoje. Galiausiai atskleidžiama, kaip toji doktrina buvo įgyvendinama per pastaruosius keturiasdešimt metų: nuo kruvinosios Augusto Pinocheto Čilės iki oligarchų valdomos Boriso Jelcino Rusijos ir dar visai nesenų karinių invazijų į Afganistaną ir Iraką.

 

       Prieš kino seansus rugsėjo 24 ir 28 d. "Skalvijoje"  publicistas Karolis Klimka trumpai pristatys Naomi Klein „Šoko doktrinos“ sampratą, kurią autorė plėtoja remdamasi Rusijos, Lenkijos ir kitų šalių pavyzdžiais. Ši ekonominė ir politinė šoko terapija tų pačių „šoko daktarų“ buvo (ir tebėra) taikoma ir Lietuvoje.

 

       Šoko doktrina“, Didžioji Britanija, 2009, 78 min.

 

       24 d. 21 val. Skalvija; 25 d. 20 val. Pasaka; 28 d. 19 val. Skalvija

 

       Knygos įvadą rasite čia.

 

      

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.
     

 

       Anarchija.lt

       2010.09.22.

 

Komentarai  

 
0 # Kuo žemėje bus mažiau žmonių, tuo mažiau skausmoViktoras Butas Y-m-d H:i
Nesuprantu, kodėl šitam filme į vieną bandoma sukišti karą ir gamtos kataklizmą. Nors viskas vyksta tik dėl begalinio žmonių skaičiaus augimo. Žmonės žūsta ir žus karuose dar daugiau, nes pradės lipti vieni kitiems ant galvų, dėl to pačio pradeda atsisukti ir gamta. Nors kita vertus ką mes žinom kas buvo prieš 10 tūkst metų. Ledynmečiai, cunamiai, žemės drebėjimai būdavo visada tik toje vienoje vietoje negyveno koks 50milin susispaudusių žmogelų. Kad ir kiek žmonių žūtų jų atsiras vis daugiau ir daugiau tol kol natūraliai prdės vieni kitus valgyti ir visaip mažinti, arba valymą pradės pati gamta.
Ir išvis ką nori pasakyti filmo autoriai. Gal dar pasikviečiam visus nelaimėlius pas save. Nesulauks
Šiandien kaip tik kino teatre pažiūrėjau Resident Evil: After life. Tai pasisėmiau naujų minčių ir įkvėpimo. http://www.youtube.com/watch?v=9dc5iiT0f1s Išvada kuo žemėje mažiau žmonių tuo geriau. Ir te būna tie išlikę mes.
Pabaigai
Susitinka dvi planetos, viena kitai sako:
– Žinai... kažko blogai jaučiuosi.
– O kas nutiko, lyg viskas gerai buvo?
– Tai va, supranti, užsiveisė ant manęs žmonės, mirsiu, turbūt.
– Na ka tu.. pas mane šitai buvo – nieko, pergyvenau.
 
 
0 # :(carlos Y-m-d H:i
kokius dar gamtos kataklizmus, bent jau knygoje siejamos valstybiu krizes - ekonomines, socialines ir t.t. ivykusiso del ivairiu veiksniu (pvz., sovietinio bloko zlugimo, invazijos i iraka ir t.t.) bei neliberalios reformos ... komentuoji nei filmo nemates, nei knygos neskaites...