Valerija Lebedeva: Uostamiesčio gatvėse menas nesnaudžia
menas

graffiti       Patarimai daugiau šypsotis, „nukraujavusi“ rožė, giltinė, ateinanti sėti meilės, vienas kitą suradę mergaitė ir berniukas - šie ir kiti simboliai bei personažai pastaruoju metu išmargino Klaipėdos pastatų sienas. Nepaisant grožio ir prasmingumo, bet koks tokio pobūdžio darbas valdžios vertinamas kaip vandalizmo aktas, jeigu jam kurti nėra gautas pastato savininko leidimas.

  

       Dideli paveikslai, kurių nemaža dalis atlikta trafareto technika, vadinama „stencil“, atsirado ant Tiltų, S. Daukanto ir kitų gatvių pastatų sienų, gerai matomų praeiviams.

 

       Gatvės menininkai spėjo atspindėti ne tik teigiamų emocijų troškulį, bet ir miesto gyvenimo aktualijas: vienoje gatvių „parkomatai“ jau spėjo „okupuoti“ ne tik šaligatvį, bet ir gretimą sieną.

 

graffitti 2

        Klaipėdos savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Marius Poimanskis sakė nesulaukęs nė vieno gyventojų skundo dėl gatvės piešinių. Nuo pernai gegužės miesto centrą stebi vaizdo kamerų akutės, tačiau, anot jas prižiūrinčių pareigūnų, grafitininkų akcijų per šį laiką užfiksuota nebuvo.

 

       Tiesa, tokios istorijos ir kitose šalyse nėra dažnos. Šių metų pradžioje pasaulį apskriejo žinia, kad Bostone (JAV) suimtas amerikiečių dailininkas 38-erių Shepardas Fairey. To, kad jis yra žinomas menininkas, prisidėjęs prie JAV prezidento Baracko Obamos rinkiminės kampanijos, teisėsauga nepaisė - vyras sulaukė kaltinimo neteisėtai piešęs grafičius ant objektų, kurie yra privati ir municipalinė nuosavybė.

 

       „Atsakas kapitalizmui“

 

       Darius VAIČEKAUSKAS, Klaipėdos dailės parodų rūmų parodų kuratorius:

 

       Miestas - piliečių erdvė, ir jaunimas šitaip išreiškia savo poziciją. Mane džiugina, kad tai ne primityvūs autorių parašai - „tagai“, o išbaigti darbai.

 

       Po 2004-aisiais bei 2005-aisiais Parodų rūmuose vykusių grafičių ir gatvės meno dirbtuvių bei parodų „Graffiti: Highlite“, kuriose dalyvavo uostamiesčio, Kauno bei Vilniaus menininkai, mieste gerokai sumažėjo tradicinių grafičių - didelių užrašų įvairiais šriftais. Užtat pradėjo daugėti trafaretų, lipdukų ir kitokių gatvės meno darbelių. Jau kuris laikas fiksuoju Klaipėdos gatvės meną, ateityje norėčiau išleisti visą teminį albumą.

 

       Šie darbai dažnai yra ne tik meninė saviraiška, bet ir antikapitalistinius, antivartotojiškus įsitikinimus atspindintys kūriniai. Maišto neužgniauši. Galų gale, jeigu verslas gali daryti, ką nori, statyti didžiulius prekybos centrus miesto vidury, kodėl jaunimas negalėtų piešti ant pastatų?

 

       Nepaisant grožio ir prasmingumo, bet koks tokio pobūdžio darbas valdžios vertinamas kaip vandalizmo aktas, jeigu jam kurti nėra gautas pastato savininko leidimas.

 

                                    graffitti 3

 

       Balsas.lt/anarchija.info

       2009.03.13

 

Komentarai  

 
0 # .RB Y-m-d H:i
Gėris. Vilniuj irgi buvo anksčiau gerų trafaretų, dabar jau senokai naujų nemačiau.
 
 
0 # ;)Rainius Y-m-d H:i
Ko, ko, bet aš nekenčiu tagų. Jau geriau gražus trafaretas, nei kažkokie užrašai.
 
 
0 # joMaikUniversum Y-m-d H:i
užrašai tik gadina vaizdą, o vat tie gražūs paveiksliukai tai šaunu :-)