Artūras Rudomanskis. Neofašistų paradas – ant žydų kapų?
politika

naciai        Antidemokratinis Vilniaus savivaldybės sprendimas skirti gyventojų susirinkimams specialią, nuo sostinės centro nutolusią vietą gali tapti dygliu savivaldybės šone ne tik dėl numatytų „Baltic Pride“ eitynių, bet ir dar dėl vieno kasmet vykstančio skandalingo renginio – kovo 11-osios radikaliųjų nacionalistų, dar vadinamų neonaciais, eitynių.

 

Iki šiol rasistinius ir antisemitinius šūkius skanduojantys neonaciai žygiuodavo Gedimino prospektu, tačiau šiemet jų eitynės, kaip ir visi kiti renginiai, turėtų persikelti į bendrą viešiems susirinkimams skirtą vietą – Rinktinės ir Olimpiečių gatves ir aikštelę prie Koncertų ir sporto rūmų arba mašinų stovėjimo aikštelę šalia jų.

 

Kitaip tariant, savivaldybė neturėtų diskriminuoti vienų socialinių grupių ir privilegijuoti kitų: neonaciams ji privalėtų suteikti tokį patį eitynių maršrutą kaip ir homoseksualiems žmonėms. Bet koks kitas sprendimas, nesvarbu kokiomis pseudotautinėmis vertybėmis jis būtų dangstomas, reikš atvirą diskriminaciją. Net neabejoju, kad „Baltic Pride“ eitynių organizatoriai, jei neonaciams bus sudarytas kitoks – geresnis maršrutas – reikalaus, kad savivaldybė suteiktų tą patį maršrutą ir jiems.

 

Kad naciai tikrai gali būti traktuojami palankiau nei kiti piliečiai, rodo pernykštis savivaldybės sprendimas neleisti rengti eisenos „Už Lietuvą visiems“ ir sudaryti visas sąlygas, kad įvyktų radikaliųjų nacionalistų, rasistų, antisemitų bei jiems prijaučiančiųjų (juk toje eisenoje dalyvavo tie patys asmenys kaip ir 2008 metais) paradas. Šiemet su privilegijuota neonacių padėtimi kitų Lietuvos piliečių atžvilgiu nebus taikstomasi – arba savivaldybė skirs jiems tą patį maršrutą, kaip ir gėjams, arba turės atsakyti už diskriminaciją teismuose.

 

Šioje situacijoje bus įdomi žydų bendruomenės ir Kultūros paveldo departamento reakcija į neonacių renginį. Vos išgirdę, kad „Baltic Pride“ eitynės vyks prie Koncertų ir sporto rūmų, abi organizacijos ėmė reikšti protestus, nors iki tol vykę mitingai tokio dėmesio nesulaukė. Leidus nacių eitynes, šie protestai turėtų dar sustiprėti. Tikėkimės, kad žydų bendruomenė tikrai neleis trypti numanomos jų senųjų kapinių vietos tiems, kurie dar neseniai Gedimino prospekte skandavo „Juden raus!“. Tikėkimės, kad kultūros paveldo departamentas dėl neonacių eitynių bus toks pat „principingas“, kaip ir dėl homoseksualių Lietuvos piliečių, nepaisant to, kad kai kurie filosofai ir bando paskelbti radikalųjį nacionalizmą kertine Lietuvos kultūros strategija.

 

Skirtingų vietų suteikimas negali būti motyvuojamas „saugumo užtikrinimu“ ir dėl to, kad iki šiol jokia vadinamoji „operatyvinė informacija“, kuria remiantis uždraustas renginys „Už Lietuvą visiems“, nepasitvirtino ir nevirto kokiomis nors baudžiamosiomis bylomis už riaušių kurstymą ar organizavimą. Valstybės institucijos turėtų izoliuoti tiktai tuos, kurie iš tikro kelia grėsmę Lietuvos piliečiams ir trukdo jiems įgyvendinti savo teises, o ne remtis abejotina „operatyvine informacija“, kuri vėliau nepasitvirtina ir lieka gandais.

 

Tokia padėtis Lietuvoje itin primena 1922-ųjų Italiją ir 1933-ųjų Vokietiją, kuriose nevaržomai siautėjo fašistų gaujos, o alternatyvios demonstracijos buvo draudžiamos baiminantis „smurto grėsmės“. Policijai ir Vyriausybei laikas įsisąmoninti, kad vienintelę ir didžiausią grėsmę kelia nevaldomos smurtinės jėgos, veikiančios nelegaliai ir apeinančios įstatymus. Tai – ne kas kita kaip skustagalvių gaujos, valdomos idėjinių vadukų iš visokių „patriotinių“ ir „tautinių“ centrų, kurie ir siekia sukelti riaušes bei grasina Lietuvos piliečių teisėms ir laisvėms.

 

Nepamirškime, kad vis dar galioja Lietuvos Respublikos Konstitucija, kuri numato taikių susirinkimų teisę ir nesuteikia smurtininkų gaujoms jokios teisės ją riboti. Jei sugebėta užtikrinti Anglijos Karalienės ir JAV Prezidento saugumą, tai užtikrinti „Baltic Pride“ dalyvių saugumą bet kurioje miesto vietoje tikrai nėra neįgyvendinamas uždavinys. Juk vandens patranka įsigijote ne tik absurdiškų valdžios sprendimų išvargintiems žmonėms malšinti, ponai konservatoriai? Tai ir naudokite ją pagal paskirtį.

 

Skirtingų vietų suteikimas negali būti motyvuojamas ir moralumo argumentais. Apie kokią moralę galima kalbėti, kai tiems patiems asmenims, kurie dalyvavo 2008 metų eisenoje, skandavusioje „Juden raus!“, kitais metais suteiktas leidimas laisvai žygiuoti Gedimino prospektu iki Lukiškių aikštės? Ar nacizmo propagavimas Lietuvoje yra moralus? Antisemitiniai šūkiai – moralūs? Ar vaikams nedaro žalos atviras nacizmo demonstravimas?

 

Tai, kad 2009 metais ultradešinieji radikalai tyliai žygiavo apsikarstę tautiniais atributais, nieko nekeičia. Savo rasistinių ir antisemitinių pažiūrų jie neišsižadėjo. Būtent tokios eisenos daro gėdą Lietuvai tarptautinėje arenoje, diskredituoja jos vardą ir suteikia peno Lietuvos priešams formuojant neigiamą jos įvaizdį. Leidus tokią eiseną senųjų žydų kapinių vietoje Lietuvos įvaizdžiui būtų padaryta nepataisoma žala. Būtent neonacių, o ne gėjų ir lesbiečių eitynės kenkia Lietuvai tiek šalies viduje, skatindamos ekstremizmą, tiek užsienyje, formuodamos nepalankų įvaizdį.

 

Valdžia bijo protestų, ji nenori jų nei matyti, nei girdėti. Valdžia mieliau renkasi tautinėmis idėjomis pridengtas neofašistų eitynes, kurios kelia grėsmę eiliniams piliečiams, bet nėra pavojingos valdžiai. Kad ir koks artimas Seimo populistams būtų tautiškumu prisidengęs neonacizmas, valdžia vis dėlto turės atsižvelgti į eitynių įvairovę. Akivaizdu, kad savivaldybės klerkams teks gerai pasukti galvą dėl artėjančių neonacių ir „Baltic Pride“ eitynių. Ir nepamiršti, kad visos piliečių grupės yra lygios prieš įstatymą, todėl visų jų renginiai turi vykti lygiavertėse vietose.

 

Delfi.lt, 2010 02 17

 

Komentarai  

 
0 # Nesulyginami dalykaiViktoras Butas Y-m-d H:i
Kaip galima lyginti tėvyne mylinčius žmones su kažkokiais pedalais. Tai visiškai nesulyginami dalykai. Žygiuosim Gedimino prospektu, o jai norėsit galėsim antra karta pražygiuoti ir pro sporto rūmus
 
 
0 # bltpzdc Y-m-d H:i
:DDDDDDDDDDDDD
Labai gerai parasyta! Kuo daugiau panasiu straipsniu tau labiau apgailetinai atrodys Lietuvos kaire. Sveikinu :D
Tikro kairiojo taktika... Tik gaila, kad nepavyko bandymas zmones supriesint, ka?
Nieko.. sakau broli ateis laikas ir mes pakilsime. Sunaikinsime tevynes myletus ir uzdrausim ja mylet. Mylet savo sali, miesta ar kaimeli bus gedinga ir nepazangu. Ivesime anarchistu diktatura, netoleruosim kitokios nuomones, uzdrausim santuokas, suteiksim homiku subkulturai isskirtines teises... Tiesiog cia zmones atsilike.. neprogresyvus, bet mes juos ismokysim but pasaulieciais ir madingais!
 
 
0 # Patarles ir priezodziaipzdc blt Y-m-d H:i
Ai beje prisiminiau, kad renkat cia... Tai va viena nesenai isgirsta patarle ir jums pasiulysiu.
"Eik nusiprasuk, smirdi kaip anarchistas" :D Bet kai bus anarchistu diktatura, panaikinsim sita pasakyma, ismusim tiem neismanelems tokias kvailystes is galvos.
 
 
0 # klausimasKostia Y-m-d H:i
ar cia tas pats veikejas, kur prisigeres pamete laptopa, ir paskui apklatino skinus ?
 
 
0 # esminis sakinysen arche Y-m-d H:i
"Valdžia bijo protestų, ji nenori jų nei matyti, nei girdėti. Valdžia mieliau renkasi tautinėmis idėjomis pridengtas neofašistų eitynes, kurios kelia grėsmę eiliniams piliečiams, bet nėra pavojingos valdžiai."

Šiuo sakiniu nusakomas esminis skirtumus tarp gėjų ir skinų eitynių. Kai pahrindinė valdžios ideologija yra nacionalizmas, skinai niekada nerengs PROTESTO PRIEŠ VALDŽIĄ eitynių. Pagrindinis jų tikslas - PALAIKYTI valdžią ir dar labiau ją kreipti į nacionalizmo pusę.
 
 
0 # apie nacių eityneskkk Y-m-d H:i
Aha, paradoksas yra tas, kad naciai savo portaluose kritikuoja valdžią, tačiau eitynėmis ją tik palaiko. Jų maršuose Kaune (vasario 16) ir Vilniuje (kovo 11) draudžiama bet kokia socialinė tematika, todėl jie primena Rusijos "Naši" akcijas, kuriomis palaikoma valstybinė ideologija ir valdžios vykdoma politika.
 
 
0 # NrNr Y-m-d H:i
O neatrodo, kad norima palaikyt ne valdžią, o Lietuvą?
Ir nereikia nesąmonių, kad valdžia ir yra Lietuva.
O tokie straipsniai absurdas. Šmeižt, kaip mažam vaikui visus, kas opozicijoj - primityvu, nebrandu.
IR kas dabar parašys, kad dešinieji tai daro, tai iškart sakau - kas iš to? Tai bent jūs nedarykit. Gi sako "duokit durniui kelią", arba "duok durniui iš kelio".

Dar suprantu, jei tai būtų savo minčių, pažiūrių skleidimas, bet toks primityvus "varymas" tai juoką kelia. Jeigu "kairė" yra išsilavine ir protingi žmonės, tai kam po velnių tokius straipsnius kišt kur papuola?
 
 
0 # NrNr Y-m-d H:i
Nes:

"Iki šiol rasistinius ir antisemitinius šūkius skanduojantys neonaciai žygiuodavo Gedimino prospektu"

Praeitais metais nebuvo šūkių, buvo palaikoma tvarka. Bet turbūt vistiek jų nemėgsta, o tada nemėgimo argumentas lieka tik nuomonės skirtumas


"tačiau šiemet jų eitynės, kaip ir visi kiti renginiai, turėtų persikelti į bendrą viešiems susirinkimams skirtą vietą – Rinktinės ir Olimpiečių gatves ir aikštelę prie Koncertų ir sporto rūmų arba mašinų stovėjimo aikštelę šalia jų."

Na taip, juk kalbam apie eisenas, kurios rengiamos MŪSŲ ŠALIES SVARBIAI DATAI paminėt. Čia ne homoseksualų paradas, kuris nori parodyt savo orientacija. Manau, kad tie, kurie kovojo už Lietuvą, norėtų eisenos. Tikiuosi.

Toliau tingiu cituot ir komentuot.
Tiesiog išsako visiška kritika dešiniesiems, koneveikiami, vadinami neonaciais, NETGI NACIAIS. Eisena rengiama ne dėl valdžios, o dėl šalies.

"Palaikyti Lietuvą" - man ant širdies geriau pasidaro, kai aš praeinu su Lietuvos vėliava rankoje, sugiedoju savo šalies himną. Valdžia man nerūpi, nes jie susmirdę jau seniausiai. Manau tas geras jausmas yra suprantamas. Žmonės mirdavo dėl to, kad Lietuva būtų laisva, tai kam jų nepagerbus? Aišku galima sakyt anokia čia pagarba, bet MANO širdžiai tai atrodo kaip pagarbos parodymas. Tikrai myliu savo šalį ir noriu jai geriausio. Jei mano nuomonė ir metodai daryt šalį geresnę nesutampa su opozicijos - aš jos nevadinu idiotais, mulkiais, debilais. Tiesiog suprantu, kad kad mano ir opozicijos pažiūros skirtingos.
Ar dėl to aš esu idiotas?
 
 
0 # suo lojapunksas Y-m-d H:i
Šuo loja, o karavanas eina.
Mes žygiavome ir žygiuosime.
Žygiavome rudenį, minėdami Vilniaus atgavimą, žygiavome Kaune Vasario 16-ają šiemet, žygiuosime Kovo 11-ą...
Nelok rudomanski, nesustabdysi nacionalizmo augimo...
Mums nepatinka valdžia, bet mes mylime Tėvynę.
Valdžią nesunku pakeisti, o Tėvynė viena, kaip motina... O kas to nesupranta, lai važiuoja ten, kur jiems geriau...
 
 
0 # apie meilę Tėvynei ir meilę valdžiaiprotingi žodžiai Y-m-d H:i
Visuomenės patriotizmas – tai ne meilė Tėvynei, tai meilės rodymas valdžiai. Valdantiesiems naudinga, kad mes pražioję burnas ir iš džiaugsmo išpūtę akis spoksotume į dar vieną valstybinį skudurą.

Patriotų nuomone, mes turime džiaugtis valdžios sėkme, o savo ateitį kloti po kojomis oligarchams ir kitoms sočioms kiaulėms, nutukusioms iš mūsų ir mūsų tėvų apvaginėjimo.

It tai jūs vadinate meile Tėvynei? Bet kuri Tėvynė greitai nustips nuo tokios meilės. Kuo labiau mes įsipainiojame į patriotizmo voratinklius, tuo greičiau auga visuomenės nelygybė, tuo įžūlesnė darosi turtingųjų valdžia.

Kas to nemato, tas sąmoningai apako. Kas mato, bet toliau rėkauja apie savo patriotizmą, tas – bailys, prisidengiantis valstybės primestais štampais. Kiekvieną dieną per žiniasklaidą mums kala į galvas, kad būtume patriotai. Teisingai, valstybei nieko kito ir nebelieka, tik reikalauti iš mūsų patriotizmo, kitaip mes pareikalausime valdžios atsakyti už savo darbelius.

Tauta ir valdžia niekada nebuvo toje pačioje pusėje, valdžia visada tuko tautos skurdo ir beteisiškumo sąskaita.
 
 
0 # Tautos valdziapunksas Y-m-d H:i
Jei valstybę valdytų patriotinės partijos, nebūtų nelygybės ir oligarchų. Tiesiog dauguma žmonių yra politiškai nebrandūs ir renka į valdžią kapitalistines šiukšles. Tikram nacionalistui pagrindinė vertybė yra Tauta. O visi tautiečiai turi turėti lygias galimybes šviestis, gydytis, gauti pensiją, auginti vaikus.
Būtent todėl, kad Lietuvą jau beveik 20 metų valdo kapitalistinės atmatos yra taip sunku. Palaukim, kol išauš Tautininkų era, tada pažabosim kapitalistus, pasiųsim po velnių ES ir gyvensim kaip graži šeima...
 
 
0 # NrNr Y-m-d H:i
"Kas to nemato, tas sąmoningai apako. Kas mato, bet toliau rėkauja apie savo patriotizmą, tas – bailys, prisidengiantis valstybės primestais štampais. "

Apie tokius nebrendylas aš ir kalbu. :-)
Pradžiai reik sugebėt suprast, kas yra nuomonė. Šita tema neturi "teisybės" ir "melo". Čia viskas subjektyvu. O tokie išminčiai dedasi visažiniais, nustatinėja "aklumo" ribas.
Jei žmogus, kurio nuomonė kardinaliai skiriasi nuo manosios aiškiai ir žmoniškai diskutuotų, tada aš norom nenorom gerbčiau jo nuomonę, bet kai prasideda paaugliški "aš protingas, nes mąstau vienaip, tu visapusiškas liurbis, nes mąstai kitaip".
Visi mes žmonės, po tokių nesąmonių kartais trūksta kantrybė. O tada prasideda "piktieji neonaciai smurtauja".
Dabar vėl koks nors pseudogenijus bandys ne atsakyt į mano pranešimą, o kaip nors "suvartyt". Bet į tokius nereikia kreipt dėmesio, manau.
Bet jeigu kas gali rimtai padiskutuot - labai malonu. :-)
 
 
0 # NrNr Y-m-d H:i
P.S.
"Tu neši valdžios patvirtintą vėliavą ir giedi valdžios aprobuotą himną. Neši vėliavą ir giedi himną valdžios nustatytą dieną. Taip tu tik palaikai seniausiai susmirdusią valdžią."

Man ta vėliava graži. Jei namie turėsiu kokio nors dailininko paveikslą, tai nebūtinai reikš, kad man patinka tas dailininkas ir jam pataikauju. Tai tiesiog reikš, kad man patinka tas paveikslas.
Himnas - aš ir dainų žodžius kartais paniūniuoju, jei jie man įsimena.
Valdžios nustatyta diena - galėjo jie nepriklausomybę atkurt kitą dieną - tada neščiau kitą. :-)
Nereikia manęs smerkt dėl mano pažiūrų, nereikia man aiškint ką aš gerbiu, ir nereikia iš mano pasąmonės (nelabai taikliai) traukt informaciją, apie mano poelgių motyvus. Kaip ir aš nedarau su jumis. Nežinau dėl ko jūs atliekat vieną ar kitą veiksmą, todėl ir nespėlioju.
Analogiška situacija - nusiperki pieno, nes nori atsigert, aš pribėgu ir aiškinu, kad perki jį, nes esi homoseksualas. Taigi absurdiška. Tai kam teigt tai, ko negali žinot, kol tau nepasakys? :-)
 
 
0 # NrNr Y-m-d H:i
Tu esi įtikintas, kad turi siekt laisvės, bet tai absurdas.

Tu supranti, kad esi neteisus, ir kad reikia palaikyt demokratiją.

Tavo problema ne tik psichologinė. Sportuok, geriau gyvent bus.

Tu įtikintas, kad moralė tik kvailiams.

Tu galvoji, kad reikia gint homoseksualus, nes jie kitokie, bet nesugebi gint kitokios nuomonės, nei tavo pati, tad tavo tolerancijos supratimas yra nelogiškas.

Jėga, primest visažinį ir man neblogai sekas. Tik gaila, kad čia internetas. Gatvėj elgiuos kaip nesveikas debilas. :-)
 
 
0 # analiniams anarchistamsanaliniams anarchistams Y-m-d H:i
Pavydit išsigimę komunistai kad kažkas gali su leidimų žygiuot o jūs gaunant tik ant danties?
 
 
0 # lakmusassudsUGM Y-m-d H:i
Rudo-man-skis?? ?
Pasisakymai sia tema tampa kaip lakmuso popierelis. Arba sis bicas is 'mazumos', arba turi kazkokiu rimtu problemu, kurias stengiasi spresti budamas 'pazangus ir madingas'. O gaila kad taip vienpusiskai ziuri
 
 
0 # Neo-bolševikaiNeo-bolševikai Y-m-d H:i
Neo-narkomanų, neo-komunistų, neo-bolševikų paradas - tikra atgaiva pavargusiems nuo tradicijų.

Ar prisijungsi? Šikna nuoga, penis taip pat, viešoje vietoje išbandyti reikės kaip atrodys. Tolerancija - nauja pramoga anarchistui? Žolė suėdė jo smegenų likučius, kova prieš korporacijas apsunko, todėl paranojikas susigalvojo naujų priešų.
 
 
0 # !!slavik Y-m-d H:i
virai davai rytoj visi pabiegam is pamoku ir darom kovotoju pries fashyzma parada!!! kas su manym??
 
 
0 # Kas tie fashistai yra?vava Y-m-d H:i
Vienas ish fashizmo architektu - rudomanskio bendramintis?

http://en.wikipedia.org/wiki/Ernst_Röhm

anarchisteliai fashizmo garbintojus savo saite publikuoja?
 
 
0 # komuniagomsoy Y-m-d H:i
kovo 11-oji yra skandalinga data ;-))
 
 
0 # Lietuva - lietuviamstautininkė Y-m-d H:i
Kas čia per "Lietuva visiems"? Lietuva nėra kažkoks pereinamasis kiemas. Visi turi savo valstybes, tai prašom, tegu jose tvarkosi. Nė viena valstybė nėra "res nullus". Labai lengva kitiems aiškinti, kaip gyventi, bet patiems tai įgyvendinti sunkėliau, ar ne?