Latvijoje išteisintas neonacis, raginęs naikinti kitataučius (video)
politika

andris jordans        Vasario 22 d., pirmadienį, Latvijos Aukščiausiasis teismas išnagrinėjo apeliacinį neonacio Andrio Jordanso skundą ir jį patenkino. Tokiu būdu Aukščiausiasis teismas išteisino Rygos neonacistų grupuotės narį ir anuliavo 2008 m. kovo 6 d. Rygos apygardos teismo sprendimą, pagal kurį A. Jordansas buvo nuteistas pusantrų metų laisvės atėmimo bausme už tautinės nesantaikos kurstymą ir chuliganizmą.

 

Baudžiamoji byla A. Jordansui buvo iškelta 2007 m. vasarį, po to, kai latvių SS legionierių eitynių išvakarėse Rygos Karo atminties muziejuje buvo surengta atvira eitynių organizatorių ir Latvijos antifašistinio komiteto diskusija. Diskusijoje dalyvavo ir A. Jordansas. Prisistatęs Rygos neonacistų grupuotės nariu, jis pareiškė: „Manau, kad tik neonacistinės idėjos leidžia žmogui gyventi visavertį gyvenimą“.

 

Vienas iš apvaliojo stalo diskusijos dalyvių paprašius A. Jordanso nurodyti, kiek yra jo organizacijai priklausančių žydų ir romų. A. Jordansas pareiškė, kad „žydai ir čigonai nėra žmonės, todėl organizacijoje jų nėra“. Tolesnėje diskusijoje nuskambėjo klausimas: „Ar reiktų suprasti, kad jūsų organizacijos tikslas – rengti kažką panašaus į etninius valymus ir išžudyti tuos, kuriuos jūs nelaikote žmonėmis?“ A. Jordansas atsakė nuoširdžiai: „Taip, tai būtų idealus variantas. Jeigu žmogui gangrena – jūs ją bandote gydyti arba iškart nupjaunate. Jeigu gangrena serga visuomenė, tai dalį jos reikia nupjauti”.

 

Neonacisto pasisakymas buvo nufilmuotas videokamera. Diskusijoje dalyvavę Rygos dūmos deputatai Viktoras Gluchovas ir Vladislavas Rafalskis dėl šio incidento kreipėsi į prokuratūrą. Buvo sudaryta ekspertų komisija, kuri nustatė, jog „Jordanso posakiai kursto neapykantą žydų bei romų tautybės žmonėms, taip pat juose nurodoma būtinybė pagal tautinės priklausomybės požymius apriboti pagrindinę asmens teisę – teisę į gyvenimą“.

 

Diskusija „Nacizmo, neonacizmo ir ksenofobijos problemos Latvijoje“, 2007 m. vasaris

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Rygos apygardos teismas tada ilgiau nei kaip metus vilkino neonacio bylą. Apygardos prokurorė Ieva Garanča A. Jordanso veiksmuose neįžvelgė nusikalstamos veikos ir, remdamasi žmogaus teisių konvencija, nepateikė fašistuojančiam jaunuoliui jokių kaltinimų. Latvijos prezidento V. Zatlerso administracija šiandien pripažįsta, kad prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą A. Jordansui tik po to, kai Jungtinių Tautų atstovybė įspėjo Latvijos valdžią apie galimas sankcijas.

 

2008 m. kovo 6 d. Rygos apygardos teismas už tautinės nesantaikos kurstymą ir chuliganizmą nuteisę neonacį pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė. 1-erius metus A. Jordansas gavo pagal 78-ąjį straipsnį (tautinės nesantaikos kurstymas), o dar 6-is mėnesius - pagal 231 straipsnį (chuliganizmas), už kurį buvo seniau nuteistas lygtinai. Pats neonacis neigė bet kokią savo kaltę ir padavė apeliaciją. 2008-ųjų teismo nuosprendis A. Jordansui buvo pirmas atvejis, kada Latvijos teismas nuteisė Latvijos nacionalistą už tautinės nesantaikos kurstymą.

 

2010-ųjų pradžioje A. Jordansas pasinaudojo tesie apskųsti teismo nuosprendį. Aukščiausiasi teismas pranešė, jog jo skundas bus išnagrinėtas „pačiais glausčiausiais terminais“. Ir štai vasario 22-ąją įvyko teismo posėdis.

 

A. Jordansas paprašė tesimo, kad prie bylos būtų pridėta 2005 m. Janio Einfeldso parašyta knyga „Nelaudis“ („Nežmonės“). Jis teigė, kad knyga padės teismo atstovamas geriau susigaudyti terminologijoje, tačiau teismas šį prašymą atmetė.

 

Aukščiausias teismas paskelbė, jog be jokių išlygų išteisina A. Jordansą, tačiau teismo sprendimas bus paviešintas tik kovo 9 d. Po to ieškovai per 10 dienų galės apskųsti išteisinamąjį nuosprendį.

 

A. Jordansas buvo išteisintas latviško SS legiono veteranų eitynių, kurios tradiciškai vyksta kovo 16 d., išvakarėse. nacionalistinė Latvijos partija „Visu Latvija!“ („Viskas Latvijai!“) iškart po teismo sprendimo pareiškė, jog A. Jordansas bus pagrindinis šiųmetinio buvusių esesininkų maršo didvyris. Latvijos interesus Europarlamente atstovaujanti deputatė Tatjana Ždaniuk pareiškė: „Tokie jaunuoliai, kaip ponas Jordansas, ir sudaro didžiausią tokių maršų dalyvių daugumą. Šių maršų negalima pavadinti kitaip, tik neonacistiniais. Ypač turint omenyje, už kokius viešus pasisakymus buvo nuteistas A. Jordansas. Visa tai labai neramina.“

 
Pagal left.lv parengė en arche
2010 02 26
 

Taip pat skaitykite: Po ilgo vilkinimo latviai pagaliau nuteisė neonacį

 

Komentarai  

 
0 # uz zodzio ir minties laisve !!!Kostia Y-m-d H:i
tegyvuoja Laisve !!!
 
 
0 # skliaustamsKostia Y-m-d H:i
jeigu yra apribojama bent vieno idndivido savirasikos laisve - tai jau diktatura.
 
 
0 # skliaustamsKostia Y-m-d H:i
neuziimk demagogija - ka tik gynei smurtautojus Graikijoj. O pvz. juk taip atkakliai gynei " bronzines nakties" " herojus"....suv arzyta bent vieno individo laisve atveria kelia diktaturai - siuo atveju argi ne tas pas LT ?
ziurek, kaip baigesi tam Girskiui. o iskrypeliai tyciojasi is zmoniu nebaudziami ( pupuliu etc ) rinkimai.
as manau, jei duoti laisve - tai tada visiems. anarkystams, patriotams, katalikams, gejams ir tt. O toliau - tegyvuoja Darvino teorija. Isgyvens ( isliks turintys politine visuomenine itaka ) stipriausi.
nors as lygiai taip pat nevirskinu kaip naciu, taip ir bolseviku.
 
 
0 # neonacio A, Jordanso kalbos stenogramaen arche Y-m-d H:i
Klausimas: Sakote, kad esate vienijanti jėga. Sakykite, o kiek pas žydų, kiek čigonų?

Atsakymas: Žydai (jis pavartojo du žodžius - "jevreji" ir "žydy") ir čigonai - jie nėra žmonės. Todėl pas mus jų ir nėra.

Klausimas: Ar jūs manote, kad tada, kai žudomi žmonės, elgiamasi teisingai?

Atsakymas: Žinoma.

Klausimas: Ar reiktų suprasti, kad jūsų organizacijos tikslas – rengti kažką panašaus į etninius valymus ir išžudyti tuos, kuriuos jūs nelaikote žmonėmis?

Atsakymas: Taip, tai būtų idealus variantas.

Klausimas: Ar galite pasakyti, kad esate tikras fašistas, tikras neonacis?

Atsakymas: Taip, aš tikras.

Klausimas: Jei tarnautumėte fašistų kariuomenėje ir būtų atvežti sušaudymui skirti žmonės - ar šaudytumėte juos?

Atsakymas: Taip, žinoma. Jeigu žmogui gangrena – jūs ją bandote gydyti arba iškart nupjaunate. Jeigu gangrena serga visuomenė, tai dalį jos reikia nupjauti.
 
 
0 # batmanArijas viena rasė šūdų rasė Y-m-d H:i
O čia tikras arijas iš arijų rasės nenugalimos. kostia tu kaip nacis gal pažįsti šitą ariją? :D Kartais ne iš tos pačios palatos?
 
 
0 # Adolfas ir liberalai+ Y-m-d H:i
Nesiveliant į ginčus dėl žodžio laisvės ribų, pasakysiu tik tiek: jei taip Rusijos aukščiausiasis teismas būtų išteisinęs kokį nors neonacį Andrejų Jordanovą, viešai pareiškusį, kad žydų išnaikinimas būtų optimalus variantas - tai vajėzus-marija- juozapai-šventa s, koks riksmas, staugsmas ir klyksmas būtų pakilęs per viso pasaulio visą taip vadinamą "pažangiąją inteligentiją" ir "pilietinę visuomenę", nuo JAV prezidento administracijos iki Šveicarijos URM, nuo "Washington Times" iki "Liberation", nuo Kanados donskių iki Zimbabvės novodvorskajų. Dabar gi bus spengianti tyla.
 
 
0 # LatviukaiViktoras Butas Y-m-d H:i
Latviai kraujo broliukai laikykitės
 
 
0 # joksyra Y-m-d H:i
turbūt sulauksim to paties modelio ir Lietuvoje, kai koks nors LUNI analogas surengs "atvirą" diskusiją ir išprovokavęs netinkamus oponentų pasaisakymus juos masiškai priduos prokuratūrai?
 
 
0 # Zirgo galvoskaukas Y-m-d H:i
Latviai galva pamete. Kokio velnio jie kaitina ir taip karsta padeti? Tas neonacis gyvulys yra puikus maistas Rusijos propagandos masinai: 'matot, latviai - fashystai!'. Pames braliukai galva, praras sajungininkus, suzverins rusus ir tai 2mln tautai baigsis kaip R. Prusijai.
 
 
0 # kaukuiyra Y-m-d H:i
neišleisk iš akių, kas ta tema diskusijas nuolat skatina ir provokuoja, kad paskui turėtų apie ką garsiai šaukti
 
 
0 # skystaklyniai: Y-m-d H:i
naciai kaip visada už bazarą neatsako. Baliai ir tiek
 
 
0 # !!slavik Y-m-d H:i
visi kavuotojai pries fashyzma ira mano broliai!!!
 
 
0 # ryza latviska nacistine padlabite82 Y-m-d H:i
i krematoriuma padlas visas,kad nei vienos uteles neliktu...
 
 
0 # dar:bite82 Y-m-d H:i
is viso nuotraukoj kaip klebonas atrodo;gal ir vaikus pisa-naciams juk tai budinga(tiesa murzininkai labiau gyvuliukus myli)
 
 
0 # lol krcnaciaiyrashudas Y-m-d H:i
Gal jie visi veziu serga kad jiem plaukai neauga? :DDDDDDDDDDDDDD DDDDDDDDDDDDDDD DDDDDDDDDDDDDDD DDDDDDD