Žalieji budina Lietuvos visuomenę ir ragina rengti protestus prieš trijų AE statybą
politika

zaliuju preskonferencija        Visagine, Kaliningrade ir Baltarusijoje planuojamų statyti atominių elektrinių (AE) žala kelia nerimą žaliesiems ir visuomenės aktyvistams. Pasak Aplinkosauginių organizacijų koalicijos atstovo Lino Vainiaus, šiuo metu Lietuvoje ir regione unikali situacija, nes vienu metu planuojamos statyti trys atominės elektrinės.

 

Tokios beprecedentės situacijos neįvertino nei trijų šalių visuomenė, nei jų valdžia. Atominių, kurios viena nuo kitos nutolusios 100-200 kilometrų atstumu, planavimas yra neapdairus ir pavojingas, bent vienos jų pastatymas padidins branduolinio saugumo riziką regione.

 

L. Vainiaus teigimu, dėl planuojamų statyti elektrinių neišspręstas radioaktyvių atliekų ilgalaikio saugojimo klausimas, visos veikiančios elektrinės yra padidinto pavojingumo objektai, keliantys neigiamas pasekmes žmonių sveikatai, aplinkai ir bendram saugumui. Be to, abejojama dėl branduolinių medžiagų neplatinimo problemos, projektų ekonominio naudingumo pagrįstumas – branduolinė energetika – yra viena iš brangiausių energijos gamybos rūšių.

 

„Tuos dalykus norime pasakyti labai aiškiai. Norime, kad nė vienos šalies visuomenė ar vyriausybės nebūtų supriešinamos viena kitai. Kviečiame visuomenes pasisakyti už ateitį be branduolinės energijos šitame regione ir tikimės, kad tos visuomenės savo žinią turi ir gali perduoti savo vyriausybėms“, – penktadienį, balandžio 23 d., naujienų agentūroje ELTA surengtoje spaudos konferencijoje sakė L. Vainius.

 

Visuomeninis aktyvistas Darius Pocevičius su nostalgija priminė prieš du dešimtmečius vykusius protestus, nukreiptus prieš Ignalinos atominę elektrinę. Šiuo metu daugiau kaip pusė Lietuvos gyventojų pritaria Visagino elektrinės statybai, nes esą jiems „įkalta“, jog atominė energetika pigi ir švari, nors yra priešingai. D. Pocevičius lietuvius lygino su Rusijos gyventojais, kur propaguojamos „taikiojo, gerojo atomo“ idėjos.

 

Viešnia iš Baltarusijos – aplinkosaugos organizacijos „Ekodom“ atstovė Tatjana Novikova teigė, kad baltarusiai yra sunerimę dėl planuojamos statyti AE Lietuvos pasienyje.

 

„Mes sunerimę, nesilaikysime tokio požiūrio, jog jeigu kažkas pastatė objektą mūsų valstybėje, statykime kaimyninėje valstybėje. Kaip parodė Černobylio pamokos, atominėms bėdoms nėra sienų ar aikštelių. Šiandien atominė industrija mus įspėja, kad jeigu įvyks pati baisiausia avarija, negalima tikėtis, kad neigiamas poveikis bus apribotas 4 kilometrų spinduliu. Patirtis rodo, kad tokia elektrinė poveikį gali turėti 100 kilometrų spinduliu. Man atrodo, dar neatėjo laikas užmiršti Černobylio pamokų. Baltarusiai, kaip labiausiai nukentėję nuo avarijos, gali paliudyti, jog visi saugumo pažadai yra netiesa“, – kalbėjo T. Novikova.

 

Anot jos, kalbėti apie branduolinės energetikos saugumą šiandien yra per anksti, o branduolinės energetikos pramonė neišpildė nė vieno savo pažado.

 

„Girdime pažadus, kad tokia energija bus pigi, nekenksminga, tačiau iki šiol nė vienas pažadas neištesėtas. To nebuvo visame pasaulyje. Kasdien ateina įrodymai, kad pažadai ne tik neišpildyti, bet ir yra faktų, kurie liudija priešingai – energija brangi, kenksminga, uranas pavojingas aplinkai, radiacija kenkia gyviems organizmams ir žmonių sveikatai. Mes netikime, kad AE bus saugios“, – sakė ekologinės komisijos Baltarusijoje atsakingoji sekretorė.

 

Nepriklausomą ekologinę ekspertizę atlikę Baltarusijos ekspertai įrodė, kad Baltarusijos planai statyti AE šalia Astravo turi būti atšaukti, nes tai labai pavojingas eksperimentinis projektas.

 

Dėl to pirmadienį minėdami 24-ąsias Černobylio AE katastrofos metines, ekologinių organizacijų, žaliųjų judėjimų atstovai bei visuomeniškai aktyvūs piliečiai pagerbs nukentėjusiuosius. Jie ketina pareikšti protestą prieš Lietuvos teritorijoje ir šalia jos sienų planuojamas statyti tris AE – Visagine, Astrave ir Kaliningrado srityje. „Prieš 3 atominius monstrus! Už saugią, taikią ir nebranduolinę Lietuvą!“, – sako organizatoriai.

 

Planuojama surengti piketus prie Baltarusijos, Rusijos ambasadų, Vyriausybės. Vyriausybei ketinama įteikti peticiją, kurioje raginama neparemti idėjos statyti Baltarusijos AE. Černobylio katastrofos metinių minėjimą vainikuos teatralizuota eisena sostinėje ir mitingas V. Kudirkos aikštėje. „Mūsų akcijos tikslas – budinti, kelti Lietuvos visuomenę ir priminti visų aplinkinių šalių gyventojams, kad laikas iš to snaudulio atsibusti“, – teigė Aplinkosauginių organizacijų koalicijos atstovas.

 
Pagal ELTOS informaciją
2010 04 24
 
3 atomines elektrines

 

 

Komentarai  

 
0 # iš tikrokkk Y-m-d H:i
sunku suvokti, kodėl lietuva yra vienintelė šalis v.europoje, kurios gyventojai pasisako už atomą. kaip rusija ir baltarusija. priešingai nei austija ar vokietija.
 
 
0 # fsfff Y-m-d H:i
Gyventojai pasisako už, nes propagandinė mašina įkalė į galvas, kad be atominės nebus ir šviesos laiptinėje, o tai yra visiškas melas. Gyventojų poreikiams jau dabar uštenka veikiančių hidro ir šiluminių elektrinių, pramonės poreikiams energiją galima laisvai pirkti rinkoje. AE- piktšašis per kelis dešimtmečius pavirsiantis į vėžį, kuris visuomenei kainuos nežmoniškus pinigus, o privalumus jaus tik labai siauras gyventojų sluoksnis, kurį drąsiai galima būtų pavadinti aferistais. Reikalas tas, kad tie aferistai ir sprendžia už visus.
 
 
0 # ???slavik Y-m-d H:i
spamas, keiksmai ir užgauliojimai trinami