Vilniuje paskaitas skaitys JAV profsąjungų organizatorius E. Formanas
švietimas

erik-forman     Rugsėjo pradžioje Baltijos šalyse lankosi amerikietis, Pasaulio pramonės dirbančiųjų (Industrial Workers of the World, IWW) profsąjungos organizatorius Erikas Formanas. Rugsėjo 4 d., antradienį, 18 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į E. Formano paskaitą „Klasių kova Amerikoje ir Pasaulio pramonės darbininkų profsąjungos atgimimas”, o rugsėjo 5 d., trečiadienį, 18 val. – į jo vedamus profsąjungų organizatorių kursus. Abu renginiai vyks baro „Misterija” II a. salėje, Totorių g. 18, Vilniuje. Bendraujama bus anglų kalba. Svarbiausios tezės bus verčiamos į lietuvių kalbą.

     Pasaulio pramonės dirbančiųjų (IWW) profsąjunga buvo įkurta 1905 m. Ji ryškiai išsiskyrė iš kitų to meto profesinių sąjungų, nes plačiai taikė tiesioginių veiksmų taktiką, o sprendimus priiminėjo tiesioginės demokratijos būdu. Be to, smarkiai skyrėsi ir IWW filosofija: IWW atmetė skirstymąsi į skirtingas pramonės šakas ir manė, kad visi pasaulio dirbantieji kaip vieninga klasė turėtų organizuotis į „vieną didžiulę profsąjungą“.

     Veiklos apogėjų Pasaulio pramonės dirbančiųjų (IWW) profsąjunga pasiekė 1917-1923 metais. Tuo metu šiai profsąjungai priklausė apie 100 000 žmonių, o dar 300 000 ją rėmė. Tačiau 1917 m. prasidėjusios valdžios represijos ir 1924 m. įvykęs organizatorių skilimas smarkiai sumažino šios profsąjungos įtaką.

     Šiuo metu Pasaulio pramonės dirbančiųjų (IWW) profsąjunga turi apie 5-6 tūkst. narių. Po daugelio nuosmukio metų profsąjunga atsigauna: plečiama jos veikla, o narių skaičius nuo 2001 iki 2006 išaugo beveik du kartus. Profsąjunga surengė kelias plačiai nuskambėjusias protesto kampanijas – pvz., „Starbucks” profsąjungos (SWU) kampanija buvo nušviesta pasauliniu lygiu.

     Klasių kova Amerikoje ir Pasaulio pramonės darbininkų profsąjungos atgimimas

     Rugsėjo 4 d., antradienį, 18 val., baro „Misterija” II a. salėje

     Pasaulinė ekonominė krizė pablogino gyvenimo sąlygas kapitalistinės sistemos dirbantiesiems, ypač tiems, kurie jau iki tol buvo nuskurdę ir dirbo negarantuotą darbą. Tačiau nepaisant šios tragedijos – didėjančio išnaudojimo ir skurdo – kilo naujos dirbančiųjų kovos. Kiekviena iš jų teikia naujas galimybes žmonijos išsilaisvinimui, nors ir pasižymi tam tikrais ribotumais. Paskaitoje „Klasių kova Amerikoje ir Pasaulio pramonės darbininkų profsąjungos atgimimas” JAV dirbančiųjų organizatorius E. Formanas pasidalins savo patirtimi atkuriant legendinę IWW profsąjungą „Starbucks” korporacijoje bei JAV greitojo maisto pramonėje. Lektorius papasakos apie dalyvavimą „iš apačios“ organizuotame Viskonsino darbininkų judėjime, „Occupy” protestuose ir aptars šių judėjimų vaidmenį atveriant galimybes viso pasaulio dirbančiųjų emancipacijai.

     Profsąjungų organizatorių kursai

     Rugsėjo 5 d., trečiadienį, 18 val., baro „Misterija” II a. salėje

     Pasaulio pramonės dirbančiųjų (IWW) profsąjunga pastaraisiais metais išgyvena pakilimą. Taip yra dėl to, kad jos organizavimosi modelis radikaliai skiriasi nuo didžiųjų profsąjungų organizavimosi proncipų. Šių kursų klausytojai sužinos, kaip kreiptis į bendradarbius, jei ketinama kurti profsąjungą, kaip sukurti organizacinį komitetą, galintį imtis tiesioginių veiksmų darbovietėje. Kursus pradėsime apžvelgdami IWW ir didžiųjų profsąjungų organizavimosi modelių skirtumus, aptarsime kampanijos organizavimo etapus ir tuomet plačiau įsigilinsime į šiuos etapus – tyrimą, kontaktų rinkimą, socialinių žemėlapių braižymą siekiant ryšių su vietiniais žmonėmis, „akis į akį“ vykstančius pokalbius su bendradarbiais, kovą su bendradarbių baime ir apatija ir, pagaliau, tiesioginių veiksmų organizavimą.

     LUNI informacija
     2012 09 01

     iww-starbucks