Feministinis frontas (FeF) surengė akciją prieš seksistinę FiDi šventę (video)
aktyvizmas

feministinio fronto akcija        Balandžio 10 d. įvyko jau 42-oji kasmetinė Vilniaus universiteto fizikos fakulteto studentų šventė – Fiziko Diena (FiDi). Pagrindinis šventės akcentas – fizikos fakulteto studentų eisena į filologijos fakultetą su šventės simboliu Dinu Zauru priešakyje. Pasak legendos, kažkada Dinas Zauras surijo „gražiąją filologę“ ir dabar kasmet ateina atsiprašyti. Šiais metais Diną Zaurą pirmą kartą pasveikino ir feministinėmis vėliavomis nešini studentai.

 

Universitetas turėtų būti laisvos minties erdvė, kurioje gimsta ir prigyja progresyvūs požiūriai, drąsios idėjos. Kyla klausimas, kodėl „gražiosios filologės“ jau ne pirmus metus iš eilės imasi tenkinti patriarchato ir jo remiamos popkultūros peršamą moters įvaizdį (šokanti, viliojanti etc.) Feministinis Frontas (FeF) neturi nieko nei prieš šokį apskritai, nei prieš popkultūrą, tačiau bėda yra ta, jog šokėjos reprezentuoja ne tik save, bet visą filologijos fakultetą. Į tai reaguodami fizikai neretai sušunka „Ko čia šokat, iškart „duokit“!....“, o filologijos fakultetą (studentiškai – „filologyną“) vadina „makštynu“.

 

Toks filologijos fakulteto reprezentavimas netenkina nemenkos dalies filologijos studentų ir apskritai vargu ar yra tinkamas akademiniam jaunimui reprezentuoti, todėl per šią Fiziko Dieną studentų grupė Vilniaus universiteto Feministinis Frontas (FeF) nusprendė taikios akcijos forma išsakyti kitokį požiūrį į filologes ir filologijos fakultetą. FeF grupė kritikavo lyčių stereotipais pagrįstą „gražiosios filologės“ ir „fiziko Dino Zauro“ santykiu paremtą tradiciją ir kasmetį filologijos fakulteto studentų atstovybės rengiamą šou, paryškinantį stereotipus (moteris filologė – gražuolė viliokė).

 

FeF grupės studentai pasirodė nešini vėliavomis ir transparantu. Viena vėliava – tai Veneros simbolis, reiškiantis moteriškumą, kita – su užrašu „Valerie Solanas“ (1968 išleista V. Solanas knyga „Society For Cutting Up Men“), o transparantą puošė perfrazuota V. Solanas citata: „Moters funkcija yra tyrinėti, išrasti, atrasti, spręsti problemas, krėsti pokštus, kurti muziką – su meile. Kitaip tariant, kurti magišką pasaulį“.

 

Šie ženklai rodo, jog:

1. FeF palaiko autentišką įvairiapusę moters savirealizaciją, kuri apima ne vien patriarchato ar popkultūros primestą įvaizdį;

2. FeF skaito, cituoja ir gerbia feminizmo klasike dabar vadinamą Valerie Solanas, toli gražu nepuolant tiesiogiai vykdyti radikaliausių jos idėjų. Tai įrodo vaikinų veikimas grupėje FeF;

3. FeF diskutuoja su moters samprata, kuri pateikiama filologijos fakulteto Studentų atstovybės organizuojamuose renginiuose, kai moterys tiesiog nudaiktinamos, o vyrai – fizikai priversti į jas žiūrėti tiesiog kaip į objektus, o ne į asmenybes. Po tokių renginių fizikai visą fakultetą pravardžiuoja „makštynu“ tarsi ypač vyriškos šilumos pasiilgusių merginų erdve. FeF supranta, kad tai viso labo juokeliai, tačiau kam leisti uzurpuoti fakultetą tik vienu įvaizdžiu, nors ir labai šmaikščiu, jei jų gali būti įvairių, kaip yra įvairių požiūrių į moteris apskritai.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Taigi po suplanuoto filologių šokio fizikams, fizikų dekano ir filologijos fakulteto dėstytojos kalbų FeF grupės nariai, nešini minėta atributika, užlipo į sceną, norėdami išsakyti savo požiūrį į moteriškumą – paskaityti „Filologių manifestą“. Tačiau organizatoriai FeF‘ui mikrofono nedavė pagrįsdami tuo, kad akcija nebuvo suderinta su universiteto administracija. Nepaisant to, Feministinio Fronto aktyvistai, kurių dalis yra filologijos studentai, manė turį teisę pasisakyti FiDi proga, todėl bandė kalbėti be įgarsinimo. Susidomėję renginį stebintys fizikai ėmė šaukti: „Mikrofoną! Mikrofoną!“. Tačiau organizatoriai daugumos balso neklausė ir neleido FeF‘ui pasisakyti, nes jų manifestas neįėjo į suplanuotą programą. Po dar kelių mėginimų kalbėti be įgarsinimo buvo įjungta muzika ir paskelbta renginio pabaiga.

 

Skirstantis kitiems renginio dalyviams FeF grupė nuo scenos trauktis neskubėjo, nors renginio vedėja kvietė fizikus vaikinus „padėti feministėms rasti laiptus nuo scenos“. Renginys baigėsi staiga, nors FeF visai nenorėjo nieko gąsdinti ar trukdyti šou. FeF norėjo taikiai pasisakyti. Įdomu, ko išsigando studentų atstovybė, kad neleido to padaryti. FeF nariai noriai davė paskaityti manifestą vedėjai ir jėga nesiveržė į sceną. Vedėja, nemandagiai išvadinusi FeF narius, nusprendė, kad tekstas netinkamas skaityti viešai šiame renginyje.

 

Tą patį manifestą FeF‘o nariai dalijo susirinkusiai publikai skrajučių pavidalu. Taip pat kaip simbolinis feminizmo „užkratas“ fakultete buvo žiūrovams klijuojami lapeliai su Veneros ženklu. Daugelis į akciją žiūrėjo susidomėję, tik keli – skeptiškai. Vėliau būrelis žiūrovų – fizikų ir ne vien fizikų -  priėjo prie FeF grupės ir draugiškai teiravosi ir diskutavo apie akciją.

 

FeF išėjimas į sceną buvo kažkas netikėta ir nauja sustabarėjusioje, nebesikeičiančioje, subiurokratėjusioje studentų erdvėje. Juk Lietuvos universitetuose taip trūksta drąsiai reiškiamo požiūrio, spontaniško, gyvo, gaivališko ir progresyvaus veiksmo, kuris, kaip matome, lengvai išgąsdina tuos, kurie mėgsta viską surikiuoti, sutvarkyti, kiekvieną smulkmeną žinoti iš anksto.

 

Šia feministine akcija FeF grupė nori paskatinti filologes atskleisti tikruosius savo talentus, laisvą mintį išreikšti drąsiu veiksmu, atmesti primestus stereotipus ir ieškoti savo balso pasaulyje, mintimis ir veiksmais tą pasaulį keičiant ir išmokstant apsiginti nuo Dino Zauro, jei dar kada bandytų kėsintis. Nereikia bijoti eksperimento, improvizacijos, spontaniškumo. Spontaniškumas laimėjo ir filologijos fakultetas jau nebebus toks kaip anksčiau. Studentai turi imtis naujų veikimo ir saviraiškos formų ir akademinėje erdvėje žadinti minties ir veiksmo laisvę.

 

Vilniaus universiteto Feministinio fronto info

2010 04 11

 

 

Komentarai  

 
0 # kas per nesamonelol Y-m-d H:i
nu nzn kas chia per tokia super spontanishka ir shauni akcija,progresy vus experimentas,gy va improvizacija buvo,bet ish toliau zhiurint ish pradhziu atrode ,kad chia tik pasirodymo dalis, ir dauguma ne palaike,jus o tiesiog nesuprato ko jus norit ir kas vyxta. nors niekas jums ir nedave mikrofono, ir nlb suprantu, kodel turejo duot( aij jo ten kazhkokia tai "teise"), taigi ponas stanislovas tomas turejo megafona,galejo ir pasinaudot pagal paskirty.
O jei FIDI tokia xujova shvente, tai kokio bb ejot y vakarine,a? ir kodel ten nebuvo shaunios feministines propagandos?
 
 
-1 # -seksistas Y-m-d H:i
parašėt straipsnį, o dabar grįžkit į virtuvę. :-)
 
 
0 # ?fff Y-m-d H:i
Mm, nu tikrai, reikėjo iš Stanislovo megafoną atimt. Šiaip miela ir savalaikė akcija. Organizatoriai neduodami mikrafo dar stipriau save diskreditavo. Apgailėtini konformistai.
 
 
0 # as jamu valdzia !!!Kostia Y-m-d H:i
ir apsiimu vadovauti siam naujam judejimui !!! seimas bus musu !!!
 
 
0 # kvailas jusu poelgisnn Y-m-d H:i
Tiesa pasakius, vis delto tai buvo suorganizuotas renginys ir,jei jau norejote kazka daryti,tai bent jau reikejo anksciau apie tai pasitarti, o ne brautis. Be to as nemanau,kad jus jau labai einate uz moters teises ir t.t. kai veliau suzinojau,kad viena is merginu kai buvo paprasyta trauktis pasake tokius zodzius:'' jus grazios ir del to sulaukiat demesio,o ka mums daryt,kad jo nesulaukiam'' atsiprasau,bet va cia yra is tiesu kvailas poziuris.
 
 
0 # Argh.Filologė Y-m-d H:i
Visu pirma, jei jau kalbat apie teises, reikėjo gerbti šokančias paneles ir bent palaukt, kol jos nuo scenos nulips! Nes aš įsivaizduoju, kaip jos jaučiasi, kai dar nesibaigus pasirodymui prieš jas staiga atsiranda kažkokie žmonės, visiškai nesusiję su FiDi...Labai, labai nekultūringa.

Antra, kaip jau buvo minėta, bet kokioms akcijos, renginiai ir t.t. universiteto teritorijoje reikia rektoriaus leidimo. Jo gerbiamos feministės neturėjo.

Trečia, negražių merginų nebūna, būna nemokančių save pateikt.

Ketvirta, kiek žinau, šokusios filologės visai nėra patenkintos esančiais i santykiais su fizikais, nereikia čia sakyt, kai nežinot situacijos iš vidaus. Ir jei nepastebėjot, šių metų šokis labai skyrėsi nuo praeitų, buvo visiškai akivaizdu, kad filologės stengėsi parodyt, jog nori pagarbos ir pasiryžusios net ginklų griebtis, jei fizikai nebaigs žiūrėti į jas tik kaip į sekso objektus :-)

Ir penkta - peace! :-)
 
 
0 # asdrush2112 Y-m-d H:i
fidi - siuo poziuriu yra pati juokingiausia svente,o fizikus reikia ne barti,o uzjausti,kad tik karta metuose issiruosia pas merginas:-) ir tai visa gauja,kad butu drasiau:-)
 
 
+1 # ats. filologeiFeF Y-m-d H:i
001. PEACE. :} niekas nenorėjo nieko asmeniška, tai buvo išsakyta kita pozicija.

1. dėl šokančių merginų. jų šokio niekas neblokavo. jei FeF būtų iš tikro norėję blokuot šokį, jie taip ir būtų padarę. šokusios merginos per dėstytojos kalbą tiesiog stovėjo ant scenos. jei būtų duotas mikrofonas (dėl megafono techninių bėdų negalėjome jo panaudoti, todėl ir prašėme mikrofono) FeF būtų tik perskaitę manifestą, kuris yra http://www.anarchija.lt/index.php/component/content/article/82-zmogaus-teises/23022-vilniaus-universitete-eme-veikti-feministinis-frontas-fef.html ir buvo atvirai arodytas vedėjai, bet ji nesutiko leisti jo skaityti. FeF būtų jį perskaitę ir nulipę nuo scenos. renginys tęstųsi. kodėl tame pačiame renginyje negali būti dviejų nuomonių? ką įžeidžia manifestas?

2. universitetas net studentų veiksmais ir reakcijomis rodo esąs subiurokratėjęs ir praradęs laisvę bei spontaniškumą, jei viskas turi būti suplanuota ir leista. gaila, kad jauni žmonės praranda pusę gyvenimo "draivo", neleisdami sau improvizuoti ir eksperimentuoti.

3.pirma, mergina neturi bandyt savęs "pateikt" pagal vyrų sukurtas patriarchalines vizijas (seksualumo aspektas. )FeF nieko neturi prieš seksualumą, tačiau, jei fakultetas imamas vadinti "makštynu", reikia apie tai pagalvoti... )mergina turi pati kurti sau elgesio modelius, o ne paklūsti pateiktiems. antra, merginos turi būti savimi, o ne "mokėti save pateikti"...

4.bet tai vis tiek buvo pusnuogių merginų šokis. nors jums nepatinka, kaip sakot, santykis su fizikais, jūs nekeičiat veiksmo formų. tikrai nemanau, kad fizikai išsigando :} jei santykis keičiasi, ir veiksmo forma turi keistis radikaliai, o ne tik lazdas šokiui pasiimant... filologių fakulteto (viso, nes renginys reprezentuoja visą fakultetą) patriarchato įpirštas seksualumo modelis vis tiek buvo labai eksploatuojamas.

5. peace.
 
 
0 # atsakymas į pirmąjį komantarą (lol)FeF Y-m-d H:i
kaip sakiau, megafono negalėjom panaudoti dėl techninių problemų.

ko ėjom į vakarinę? nes norėjom pratęst tūsą. mūsų kritika nukreipta į filologijos fakulteto studentų atstovų (SA) pateikiamą vienareikšmį požiūrį į fakulteto merginas ir į studentus apnikusį nuobodulį, veiksmo ir minties sustabarėjimą (42 metus vyksta tas pats nuo a iki z suplanuotas seksistiniais stereotipais pagrįstas renginys). kodėl fizikės negali ateiti pas filologus? tokia kritika pačiai šventei.

mes šventėje dalyvavom ir filologijos fakultete, ir vakarinėj dalyje (dalis FeF'o vakarinėj nedalyvavo). jei mums nepatinka filologijos fakultete organizuojami renginiai, kodėl turėtume atsisakyti fizikos fakultete rengiamo koncerto? juk ne į fizikus nukreipta mūsų kritika.

be to, ar negalima dalyvauti tame, ką kritikuoji? mes manome, kad reikia keisti iš vidaus, keisti patiems, būti kritiškiems tam, kas vyksta labai arti, tam, kame dalyvaujame.
 
 
0 # atsakymas FeFFilologė Y-m-d H:i
"Save pateikt" - tai reiškia ne kaspinu save perrišt ir į lovą atsigult, o mokėt žmogų sudomint, akcentuot savo privalumus (aišku, neslepiant ir trūkumų), o tam tikrai nereikia būti super puper gražiai ir seksualiai.

Kurti savo elgesio modelius? Čia jau kiekviena ir sprendžia, jei panelė pasitiki savimi ir žino ko nori, tai jokie fizikų sukurti stereotipai neišmuš jos iš vėžių. O jei jus taip piktina kitų filologių elgesys ir fizikų naudojamos pravardės, tai reiškia tik tiek, kad jūs savimi nepasitikit.

Ir dar: jei jau storos neperšviečiamos juodos pėdkelnės, sijonai iki kelių ir palaidinės be iškirpčių sudaro pusnuogiškumo jausmą, tai...em...merg inos turėjo šokt su skafandrais? :DDD
 
 
0 # msasa Y-m-d H:i
Jei butumete noreje tikrai kazko pasiekti, galejote ateiti i SA menesi pries rengini, issakyt savo poziuri, siulyt, kaip galima butu keist fidi, gal ivis nedaryti to pasirodymo.
Antras variantas kaip buvo galima isvengti konflikto - pries pasirodyma ateiti prie renginio organizatores (o ne prie pirmos pasitaikiusios merginos, pavadinti ja "vedeja" ir saukt, kad buvot neisgirsti), zmogiskai issakyt savo idejas, ka norite pasakyti ir t.t. Tikrai butume skyre jums laiko po savo pasirodymo, butumet galeje kalbet. Visgi programa musu jus pertrauket, nes isibrovet i scena dar destytojai nebaigus kalbos.
Del to ir juokinga visa, ka darote, nes tai atrodo kaip paprasciausias noras atkreipti i save demesi. Pasikartosiu - jei norite tikrai kazka pakeisti, ateikite ir kalbekimes, diskutuokime, o ne draskykimes su veliavomis. Apie kokia dar kultura kalate...
 
 
0 # feminabarbarella Y-m-d H:i
Viskas šaunu, bet tas Valerie Solanis propagavimas tai sakyčiau ne prie ko žiauriai, maniakė, kuri šaudė į Andy Warhol'ą ir tuo išgarsėjo, nejau geresnių nerado feminizmo įvaidžių, vien dėl to neprisijungčiau prie tokios akcijos
 
 
0 # aAga Y-m-d H:i
Aš kaip fizikos fakulteto atstovė ir daug metų dalyvavus FiDi organizavime irgi norėčiau pritart, kad filologių šokiai jau pabodo. Man atrodo senais laikaias daug įdomiau viskas buvo. Ir ne man vienai taip, daug kas kai jau pasiekia filologyną tai tiesiog kantriai atlaukia šokių programą be joki entuziazmo. Daugiau originalumo, merginos! Gi tikrai, kam pateikt save tik kaip mėsą su miniaku... Na, tiesa, šiais metais truputį truputį įdomiau buvo, bet vistiek tik šokiai pagal muziką...

O dėl neleidimo pasisakyt FeF, tai gerb protestuotojai turėkit omeny, kad FiDi pradedama organizuot vos ne pusę metų prieš šventę, rankiojami visokie popieriai, leidimai ir smulkiai planuojama kas kaip bus. Kitais metais siūlau susitart iš anksto ir nebus jokių nesklandumų. Vis paįvairinimas (;
 
 
0 # omgOMG Y-m-d H:i
Tai kitais metais mielos filologes turbut turetu buti su sutanom, apsimesti vienuolemis ir irgi pasivaikscioti su plakatais fizikams kaip kad pvz: "Duosim, bet nebent tik i duda.." ir pan. Gal tada bus gerai?

Ir is viso toks jausmas, kad tik filologijos fakultetas atsakingas uz visu pasaulio moteru reprezentavima. Viskas siais laikais iskreipta pasidare. Jau net paprastuose dalykuose izvelgiama kazkas ohoho.

"O vyrai – fizikai priversti į jas žiūrėti tiesiog kaip į objektus, o ne į asmenybes." Tikrai kad PRIVERSTI. Taip, juos ten kazkas prikala kasmet ir liepia ziureti!....

Pritariu pries tai buvusiam "Argh." ir "m" issakytai nuomonei. Ir pastebejimui, kad dabartiniai filologiu (kad ir sokanciu) santykiai su fizikais nera labai geri...

Be to, norint buti isgirstiems, visu pirma reikia paprasciausio mandagumo ir organizuotumo! O ne isiverzti betkada.
 
 
0 # EisenaEisena Y-m-d H:i
Paskaičius straipsnį ir komentarus, susidaro aiškus dėmesio trūkumas. Kultūros nerasta - įsibrovimas, pertraukimas, nesuderinimas su organizatoriais . Manau VU studentui tikrai nederamas toks nekultūringas elgesys ir ypač norint reprezentuoti savo mintis. Susidaro vandalizmo įvaizdis. 41 metus niekam nekilo jokių sexizmo sąsajų, o jau šiemet kažkam staiga kilo? Ar Jūs manot, kad 1969, kai gimė FiDi, viskas buvo kuriama ir interpretuojama taip, kaip Jūs dabar bandot interpretuot ir lipdyt FiDi sexizmo etiketę? Atsipeikėkit, pasikalbėkit su tų laikų organizatoriais arba savo tėvais, seneliais apie tuos laikus.

3 metus darau FiDi, gyvenu barake ir nė karto negirdėjau tokių pasakymų kaip „Ko čia šokat, iškart „duokit“!....“ arba "makštynas" manau tai autorių prasimanymai arba kažkokio vieno žmogaus pasakymo lipdymas visiem fizikam.

Lietuvoje yra daug didesnių ir rimtesnių problemų susijusiu su sexizmu, feminizmu, tokių kaip smurtas prieš moteris šeimose, smurtas prieš vaikus, tai kas pateikiama žiniasklaidoje (ypač olialia pupytės ar mergytės, yva, 69 danguje ir pan.) kas manau yra verta daug rimtesnių diskusijų, negu FiDi. Visa tai vaikam nuo mažens skiepyja tam tikrą moters įvaizdį.
Todėl užsiimkite rimtesniais dalykais, tuo kas atneštų visuomenei naudą, o ne FiDi sexizmo etiketės klijavimu.
 
 
0 # eisena, kritikuoji vardan kritikavimotram param Y-m-d H:i
Kokio velnio žiūrėt į senelius, jei nepatinka tai, kas vyksta čia ir dabar? Jie gal ir nematė problemos, o kažkas dabar mato. Ir ką?

Ir išvis turbūt nėra tokios problemos, kurios kas nors neįvardintų kaip "yra ir didesnių". Verčiau džiaukis kad išvis kažkas kažką pastebi, daro. Kiekvienas pradeda nuo problemų, kurios jam arčiausios. Duok dieve, kad visi taip...

Ir tau linkiu ką nors gero visuomenei nuveikti. Pamatysi, kaip pagerėja nuotaika ir sumažėja noras kritikuoti iš neturėjimo ką veikt.
 
 
0 # EisenaEisena Y-m-d H:i
Sakau pabendrauti su tais žmonėm, kurie kūrė FiDi, kad suprast dabartį. Jei nedarei FiDi, nesuprasi. Tai siūlau kitąmet prisidėti prie FiDi organizavimo, gal prašviesės protas...

Verčiau daryt "kažką" kai iš to kažko jokios naudos?

Kas sakė, kad mano nuotaika bloga? :D O kas sakė, kad aš nieko gero visuomenei nenuveikiu? Darau FiDi ir tuo didžiuojuosi. Kai po renginio žmonės prieina ir dekoja už puikų renginį, už progą puikiai praleisti laiką. Tikrai jaučiuosi padaręs kažką gero. :]

Puiki mintis "Ir tau linkiu ką nors gero visuomenei nuveikti. Pamatysi, kaip pagerėja nuotaika ir sumažėja noras kritikuoti iš neturėjimo ką veikt." Ji kaip tik labai tinka FiDi kritikuotojams, neturintiems ką veikti. :]
 
 
0 # eisenaiRR Y-m-d H:i
tai kad visa šita akcija kritikuojama ne FIDI, o filologių pasirodymas....
 
 
0 # ir ne prieš FIDI buvo šita akcijane prieš fizikus Y-m-d H:i
kažkas nesugeba perskaityti straipsnio... :-) bet jums, mergaitės, kadanors tai pavyks, nenuleiskite rankų
 
 
0 # Stud. Ats.SA Y-m-d H:i
Bet tai kad bent karta butu atejus nors viena tu feminisciu i atstovybe ir kazka pasiulius. Juk tai - atvira organizacija, tad jei kazkas nepatinka, ateik ir keisk, gincykis, ieskok kompromiso, galu gale - pats imkis organizuoti. O dabar - jokio pokalbio, jokiu pasiulymu, atejo, paplevesavo skudurais ir parase straipsni, kaip negerbiamos ju teises. Vat del to ir nekenciu tokiu piketuotoju, jei tikrai rupetu pakeist ta pasirodyma, tai ateitu ir keistu, o cia niekam nieko nesakiusios uzsoka ant scenos ir vaidina anarchistes. Demesio trukumas ir nieko daugiau!
 
 
0 # atstovybeiprijaučiantis Y-m-d H:i
o nepagalvoja atstovybė, kad gal yra žmonių, kuriems nereikia ATSTOVŲ? jie nori atstovauti sau ir nemėgsta parodomosios atstovaujamosio s demokratijos. gal FeF pasisako už tiesioginę? nemanote, kad atstovybė yra užkerpėjusi struktūra, kui FeFo galbūt visai nedomina? negirdėjote nieko apie tiesioginio veiksmo akcijas, kurios nėra planuojamos, skelbiamos, derinamos? tai yra iššūkis, kurio neatlaikė jūsų renginukas.
 
 
0 # FeFKomandantas Y-m-d H:i
Kadangi Lietuvoj seksizmo problemos praktiskai kaip ir nera (bernams status quo gera, mergoms irgi), todel FeF, nerasdamas didesniu priekabiu, tenkinasi tuo, ka turi. Pirmiausia Sliogeris, dabar cia.

LAISVE MAKSTYNUI!!!! TEGYVUOJA MAKSTYNAS!!!!