Atėnai, gegužės 5-oji: dūmuose užduso 3 banke užrakinti tarnautojai (video)
aktyvizmas

graiku streikas        Trys žmonės užduso Atėnų „Marfin“ banke per gaisrą, kuris kilo per susirėmimus tarp policijos ir žmonių, protestuojančių prieš ekonomines Graikijos vyriausybės priemones. Protesto maršas, kuris tapo gegužės 5-osios visuotinio streiko kulminacija, pritraukė 200 tūkstančių žmonių (tarptautinės žinių agentūros pranešė, kad 20 tūkstančių dalyvių sukvietė vien tik komunistinė profsąjunga PAME, bet tikslių skaičių pateikti neįmanoma, nes žiniasklaidos darbuotojai irgi streikavo).

 

Po to, kai PAME demonstrantai paliko Syntagmos aikštę, joje pasirodė pirmosios pagrindinio maršo kolonos. Artėjant prie parlamento, Stadiou gatvėje, prasidėjo pirmi susidūrimai su policija. Maršo dalyviai priartėjo prie Nežinomo kareivio kapo ir privertė prezidento sargybą palikti savo postus. Protestuotojai pabandė šturmuoti parlamentą, bet buvo nustumti atgal policijos pajėgų, kurios šiandien parodė kur kas didesnį ryžtą kovoje su demonstrantais.

 
 

Parlamento prieigose prasidėjo susidūrimai – protestuotojai mėtė Molotovo kokteilius ir akmenis. Jiems pavyko sunaikinti vieną specialiųjų policijos pajėgų šarvuotą automobilį. Policija savo ruožtu intensyviai naudojo ašarines dujas, kurios netrukus pasklido po centrines Atėnų gatves. Demonstrantų kolonų blokai toliau traukė į Syntagmos aikštę, susidūrimai išplito po visą miesto centrą ir tęsėsi ilgiau nei penkias valandas.

 

Per susidūrimus buvo padegtos kelios valstybinės įstaigos, tarp jų ir Atikos municipalitetas. Straipsnio rašymo metu pasiekė žinia, kad padegta ir finansų ministerija. Per gaisrą sudegė daug svarbių mokestinių dokumentų. Keista, kad dega 4 pastato aukštas, iki kurio protestuotojai niekaip negalėtų numesti padegamosios bombos. Atrodo, kad pastatas tuoj visiškai sugrius.

 
 

14:00 val. Atėnų laiku, kai žaibiškai besirutuliojantys įvykiai privertė daugumą televizijos ir radijo stočių nutraukti streikus, buvo pradėtos transliuoti pirmosios žinių laidos. Vienoje iš jų pasirodė pranešimas, kad „Marfin“ banke Stadiou gatvėje kilo gaisras, kurio metu žuvo trys banko darbuotojai (viena iš jų – nėščia moteris). Buvo pranešta, kad gaisrą sukėlė protestuotojai, bet patikrintų to pranešimo patvirtinimų kol kas nėra. Analogiškas incidentas įvyko prieš trisdešimt metų kilus gaisrui Kappa-Marousi pastate Panepistimiou gatvėje, per kurį žuvo keli žmonės pastato viduje. Visa kaltė už jį buvo priskirta anarchistams, nors vėliau buvo įrodyta, kad gaisrą sukėlė policijos naudotos ašarinės dujos.

 
 
 

Kai žinia apie tragišką trijų banko darbuotojų žūtį pasklido Atėnuose, Graikijos sostinėje prasidėjo nauji susirėmimai. „Marfin“ banko direktoriui susiruošus aplankyti gaisro vietą, aplink jį susirinko didelė minia žmonių. Minia ėmė kaltinti finansų magnatą, kad šis privertė dirbančiuosius sabotuoti streiką, paliko juos dirbti užrakintus banke ir nepaisė streikininkų reikalavimų 12:00 valandą atlaisvinti visus pastatus, esančius demonstracijos rajone.

 
 

Dėl įvykusios tragedijos komunistų partija (KKE) apkaltino vyriausybę pareikšdama, kad tai buvo fašistų grupės provokacija. KKE tvirtinimas grindžiamas tuo, kad ankstų rytą 50 fašistų su PAME profsąjungos vėliavomis bandė įsibrauti į demonstraciją. Fašistus darbininkai atpažino ir norėjo sumušti, bet šie spėjo pasislėpti už policininkų nugarų. Kairiųjų radikalų koalicija dėl tragedijos apkaltino ultradešiniuosius pareikšdama, kad vyriausybė negali apsimetinėti gedinti dėl tragedijos, nes ji pati naudojo visas įmanomas priemones kėsindamasi į žmonių gyvybes.

 

Tuo tarpu intensyvūs gatvių mūšiai prasidėjo Salonikuose. Apie 50 tūkstančių žmonių pražygiavo antro pagal dydį Graikijos miesto gatvėmis, pakeliui išdaužydami dešimčių bankų ir korporacijoms priklausančių parduotuvių vitrinas. Susidūrimai su policijos būriais tęsėsi kelias valandas. Žinių laidose pranešama, kad anarchistai okupavo darbo centrą.

 

Patruose prie 20 tūkstančių protestuotojų prisijungė traktorių ir šiukšliavežių vairuotojai su technika. Centrinėse gatvėse buvo pastatytos ir padegtos barikados, tarp protestuotojų ir policijos įvyko daugybė susidūrimų.

Janinoje protestuotojai puolė bankus ir korporacijų parduotuves. Atsakydama į tai, policija intensyviai naudojo chemiją. Heraklione marše prieš ekonominio taupymo priemones dalyvavo 10 tūkstančių žmonių. Corfu protestuotojai okupavo municipalitetą. Taip pat protestuotojai okupavo Naxos salos municipalitetą ir Naoussa miesto meriją.

 
 

Siekdama užkirsti kelią susidūrimams, policija užtvėrė visą Atėnų miesto centrą ir išrikiavo sargybos p[ostus. Rašant šį straipsnį mieste vyksta aršūs mūšiai. Naujienų pranešimuose sakoma, kad policija kaupia jėgas Exarchijos rajono šturmui.

 

Bankų tarnautojų profsąjunga (OTOE), reaguodama į trijų savo kolegų žūtį, rytoj, gegužės 6-ąją, paskelbs streiką. Dėl tragedijos profsąjunga kaltina banko savininką ir policiją. Žiniasklaidoje daug pranešimų, teigiančių, kad banke nebuvo įrengtas atsarginis išėjimas ir nebuvo gaisro gesinimo priemonių. Be to, banko vadovybė per neramumus užrakino banko duris, todėl darbuotojai per gaisrą atsidūrė spąstuose.

 

Dešinieji politikai ir bažnytininkai išnaudoja tragišką banko darbuotojų mirtį savo interesais. Fašistinėmis pažiūromis pasižymintis Atėnų meras Kaklamanis pareikalavo, kad vyriausybė per 24 valandas sunaikintų visus Graikijos anarchistus.

 
Pagal http://libcom.org ir http://libcom.org/forums/ parengė E.V. ir D.P.
2010 05 05

 

 

Komentarai  

 
0 # video komentaraidp Y-m-d H:i
Iš viršaus

1. Policijos pajėgos parodė kur kas didesnį ryžtą kovoje su demonstrantais.
2. Bendras protestų prie parlamento vaizdas
3. Gaisras banke (1 rakursas)
4. Gaisras banke (2 rakursas)
5. Minia „Marfin“ banko direktoriui skanduoja "Žudikas" ir nori sumušti
6. Policija daužo kavinės vitrinas Exarchijos rajone
 
 
0 # ValioValio Y-m-d H:i
Graikai tikri kovotojai, man patinka kur link jie veda valstybe. Tikiuosi bus ir daugiau "fasistiniu provokaciju" kada anarchistai ka nors nuzudo, juk taip tik idomiau!
 
 
0 # "...Dešinieji politikai ir bažnytininkai.. ."!Ilythiiri Y-m-d H:i
Gal ir pas mus truputi blaiviau prades ziureti i tuos "taikos ir ramybes broliai seserys, kristus prisikele! dirbkite ir kentekite, kapinese jums uz viska bus atlyginta!" (:
 
 
0 # The murderers “mourn” their victimsatenu socialinio centro skaramanga pareiskimas Y-m-d H:i
http://www.occupiedlondon.org/blog/2010/05/06/280-statement-by-the-skaramanga-squat-in-athens-regarding-todays-events-the-murderers-mourn-their-victims/

The enormous strike demonstration which took place today, 5th of May turned into a social outflow of rage. At least 200,000 people of all ages took to the streets (employees and unemployed, in the public and private sector, locals and migrants) attempting, over many hours and in consecutive waves, to surround and to take over the Parliament. The forces of repression came out in full force, to play their familiar role – that is, of the protection of the political and financial authorities. The clashes were hours long and extensive. The political system and its institutions reached a nadir.

However, in the midst of all this, a tragic event that no words can possibly describe took place: 3 people died from infusions at the branch of Marfin Bank on Stadiou Avenue, which was set ablaze.........
 
 
0 # ...neronoop Y-m-d H:i
šeštadienį (05.08) Graikijoje laukia nauji neramumai, nes graikai organizuoja, kad jų palaikyti atvyktų ir kitų šalių anarchistai..
 
 
0 # nu vsioKostia Y-m-d H:i
turekit sazines, kaltas ne tas, kuris " izraino", o kaltas tas, kas mete mo;otovo kokteili, zinodamas, kad ten yra zmones. Dar karta sakau, pradekti skaityt Kropotkino " Etika". Pagal a.lt logika kalti ne jankiai Irake ir Afgane, o civiliai, atsidure kulkos trasoj. Jus uzsiiminejate dvasiniu onanizmu. Kazkaip anksciau geriau galvojau apie jus. E. M Remarkas rase : " Tikro vyro pozymis - prisipazinti savo klaida" ( Juodasis Obeliskas ) o jei toliau ginsit zmogzudzius - tai nekaltu auku kraujas kris ant jusu galvu.
 
 
0 # .Fock Y-m-d H:i
... Tik tiek galima pasakyti apie visus anarchistus šioje situacijoje.
 
 
0 # įdomupinčius Y-m-d H:i
Be viso to, kas išaiškėjo (banke nebuvo atsargionio išėjimo ir priešgaisrinių priemonių, banko savininkai įsakė dirbti streiko dieną ir net užrakino dirbančiuosius) , lieka neaiškus pats svarbiausias klausimas - o kas vis dėlto padegė banką? Žiniasklaida kalba, kad tą padarė "protestuotojai ", tačiau tai dar nereiškia, kad padegėjas buvo anarchistas - juk protestavo 100 000 žmonių, tarp kurių didžiąją dalį sudarė ne anarchistai, o darbininkai ir profsąjungų nariai. Jokių dokumentuotų faktų (vaizdo įrašų ar liudininkų parodymų) apie šį incidentą kol kas nėra. Anarchistus kaltina tik fašistuojantis Atėnų meras ir jo lietuviški avatarai - Fockas su Kostia.
 
 
0 # vvFaust Y-m-d H:i
turit kuo didžiuotis - jusu ideologijos sėbrai graikijoje NUŽUDĖ keletą nekaltų žmonių (dirbusių banke).
Didžiuokitės tuo ! J8s juk esate neorganizuotų terorostų gauja - tokai pat grėsmė bet kuriai valstybei,kaip ir rimtieji teroristai.
Jūs tokie pat, tik idėjos dar kvailesnės
 
 
0 # provokacijapiseivis Y-m-d H:i
spamas nepageidaujamas
 
 
0 # ką jautoks Y-m-d H:i
faktas kaip blynas - riaušininkai tapo žmogžudžiais
 
 
0 # kas slepiasi uz taip vadinamu "anarchistu", kurie degina bankus, pleso parduotuves ir t.t.faktui kaip blynui, gyvenantis graikijoje ir stebintis ivykius jau kuri laika Y-m-d H:i
Sis originalus mano komentaras buvo skirtas straipsniui:

http://www.anarchija.lt/index.php/politika/23936-apie-vakarykscius-ivykius-atenuose-kalba-sudeginto-banko-darbuotojas.html

_____________________________________
Noriu pabrezti visu pirma, kad straipsnis taiklus. Bet visiems truksta informacijos ir dezinformacijos tiesiog per daug. Graikijoje kita vertus yra kelta geru zurnalistu, kurie laikas nuo laiko paviesina informacija, kurios paprastai niekas kitas neviesina, ir beabejo per zinias dazniausiai nepamatysi. Todel tiesa paprastai nublanksta pries daznai dideli dezinformacijos kieki.

Paskaiciau komentarus ir kaip ne keista jauciasi, kad daug kas netiki straipsniu, bet aisku kad jums truksta informacijos apie Graikijoje egzistuojancias provokacines komandas, apsimetancias anarchistais (tai dazniausiai pacios slaptos policijos darbuotojai). Graikiskai jie vadinami Gnostoi Agnostoi - Zinomi Nezinomi, kurie jau senai terorizuoja protestuotojus ir visuomene, ir niekada nera suimami.

Bet Graikijoje (nebutu Graikija ir graiku politinis aktyvumas), jie daznai paciu zmoniu isvedami i viesuma, ir mazai kas ziniasklaida dabar tiki, kai eina kalba apie protestuose vykdomas provokacijas, tokias, kaip Marfin Banko padegimas. (Siaip zmones turbut zuvo per klaida (nors ka gali zonoti, nenustebciau jei yra ir kitaip), bet provokacija pavyko, protestas buvo nutrauktas, nes zmones pasibaisejo siuo ivykiu).

Cia jums siulau keleta video, kuriuose nufilmuoti/nufo tografuoti sie provokatoriai leisdami laika su Riot Policija pries protestus, arba padedantys suimti anarchistus ir kitus protestuojanciu s. Buvo viesinamas ir vienas video Graikijoje per zinias (matyt per neapdairuma), kuriame buvo sugretinti du video, viename tie patys kauketi rukantys su policija pusiau arba visai nusimove kaukes pries protesta su kujais ir lauztuvais ir t.t., ir po to per protesta nufilmuoti, kur juos galima atpazinti pagal irankius ir apranga. Deja sio video kol kas nerandu (idomu kodel), bet kai surasiu idesiu cia, bet iki tol, siulau sekancius video:

http://www.youtube.com/watch?v=EWMGK08-O4A

http://www.youtube.com/watch#!v=JWUEKHCPxuU&feature=related

http://www.youtube.com/watch#!v=rpw67wKdXE8&feature=related

http://www.youtube.com/watch#!v=bsD3mBTQBKk&feature=related

http://www.youtube.com/watch#!v=mdNf4r9y3aE&feature=related

Vienu zodziu pasiziurekit ir pasidarykit isvadas.

Tas, kuriam rupi.
_____________________________________
 
 
0 # kas slepiasi uz taip vadinamu "anarchistu", kurie degina bankus, pleso parduotuves ir t.t.gyvenantis graikijoje ir stebintis ivykius jau kuri laika Y-m-d H:i
va cia ir zadetasis papildymas. Tikiuosi po sito nekyla abejoniu niekam. Enjoy! :sad:

http://www.youtube.com/watch?v=SwgCNVbjO_o
 
 
0 # gyvenantis graikijoje ir stebintis ivykius jau kuri laikagyvenantis graikijoje ir stebintis ivykius jau kuri laika Y-m-d H:i
negi niekas mano posto nemato, nerealu, duodi zmonems kazka rimto, niekas nekomentuoja.

Negi cia, kaip ir visur, tiesiog pasiskaitot, kaip delfi.lt ir tiek, komentuojat strapsni ir niekad negryztat paziureti i atsakymus i jusu kometarus.

Liudna butu, zmones