Žalieji protestavo prieš atominės energetikos lobisto Yukiya Amano vizitą
aktyvizmas

piketas pries ae lobista        2010 m. birželio 16 d. Tarptautinės atominės energetikos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Yukiya Amanas dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje „Regioniniai branduolinės energetikos projektai”, kuri buvo surengta Vilniuje, viešbutyje „Radisson Blu Hotel Lietuva”. Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos žalieji surengė bendrą piketą prieš atominės energetikos lobisto Y. Amano vizitą. Buvo laikomas didžiulis transparantas „Už ateitį -- be atomo”, dalinami lankstinukai.

 

Pikete dalyvavo Lietuvos antibranduolinis judėjimas kartu su bendrija „Atgaja” (Lietuva), „Ekodom” (Baltarusija), „Ekozaščita” (Rusija). Į konferencijų salę protestuotojai nebuvo įleisti. Paklausus „kodėl?”, buvo paaiškinta, kad salėje saugomi be galo svarbūs asmenys (VIP), o jūs neturite leidimo. Tiesa, išvykus A. Kubiliui ir Y. Amanui, įeiti į pastatą jokio leidimo nebereikėjo.

 

Prieš išvykdamas Y. Amanas akivaizdžiai vengė net žvilgtelėti į piketuotojų pusę (sąžinė, o gal ir arogancija?), sėdo į automobilį ir išvažiavo. Bubilius Kybys, praeidamas pro šalį, mestelėjo nejuokingą repliką apie mūsų neva siūlomą alternatyvą – dujas. Atsakymo nelaukė, pats nusijuokė iš savo sąmojo ir nuėjo lydimas gausios apsaugos.

 
 

Nei TATENA, nei Lietuvos ar kaimyninių šalių vyriausybės nekreipia dėmesio į piliečių nuomonę ir toliau propaguoja pavojingą branduolinę energetiką. Nepaisant negatyvios Kaliningrado srities gyventojų nuomonės (anot 2008 m. atliktos Kaliningrado sociologijos centro apklausos, 67% jų pasisakė prieš), Baltijos AE statyba jau oficialiai pradėta, o Baltarusijos valdžia jau pradėjo realius statybos darbus Astravo AE aikštelėje, taip ir nebaigusi konsultacijų su kaimyninėmis šalimis bei neatlikusi valstybinės ekologinės AE projekto ekspertizės.

 

Lietuvos vyriausybei reikėtų sutelkti visas pastangas, kad būtų išspręstos Ignalinos AE radioaktyvių atliekų problemos, per visą elektrinės gyvavimo laiką sukauptos Lietuvos-Latvijos-Baltarusijos pasienyje, europinės reikšmės unikaliame gamtos kampelyje - trijų šalių euroregione „Ežerų kraštas". O Rusijos vyriausybei - kad būtų likviduotos siaubingos sovietinio branduolinio komplekso pasekmės, įskaitant 600 mlrd. tonų radioaktyvių atliekų utilizavimą ir gyventojų perkėlimą iš jomis užterštų teritorijų. Baltarusijos vyriausybei, savo ruožtu, kur kas daugiau dėmesio reikėtų skirti Černobylio avarijos problemoms.

 

Tačiau vietoj viso to Lietuvos, Rusijos ir Baltarusijos vyriausybės svarsto naujų AE statybos klausimus su TATENA vadovu.

 
„Lietuvos ryto” videoreportažas: www.lrytas.lt

 

Tekstas: Donato
Video: Dominyko
2010 06 16 
 

 

 

Komentarai  

 
0 # vienas lauke ne karysvilks Y-m-d H:i
Ekologiniai judėjimai ir žaliųjų sąjūdžiai yra Lietuvoje pasmerkti iš anksto dar 20 metų.
 
 
0 # re dievuiemptiminded Y-m-d H:i
progresas yra gerai.
Aukso kainos atominė elektrinė - blogai. Šiais laikais prieš statant AE reikia LABAI LABAI gerai pagalvoti.
1. esam maža šalis, dabar išgyvenam sunkią krizę iš kurios gaivaliosimės dar nemažai metų
2. AE kainuoja labai brangiai
3. naujos AE kaštai linkę labai padidėti įpusėjus statyboms (paskutinė AE š.europoj berods pastatyta suomijoj. Kone dvigubai didesniais kaštais nei skaičiuota iš anksto ir su geroku uždelsimu)
4. dabar ES propaguoja žaliąją energiją ir pamažu didins procentinius reikalavimus kiek šaly tb pagaminta žalios energijos.
IŠVADA
reikia plėtoti ne AE, o naujus didelius ŽALIUS projektus nušaunant du o gal net tris zuikius vienu šūviu:
ES normų įvykdymas
energijos užsitikrinimas (kaip ir AE atveju)
pertekliaus pardavimas (kaip ir AE atveju)
atominės rizkos ir atliekų šalinimo išvengimasgalim ybė įtraukti daugybę subrangovų lietuvoje į kelis ar keliolika projektų iš karto (už tuos pačius AE kaštus)
neįvykdytos taršos limito pardavimas kitoms šalims (sumažėjus mazuto, dujų deginimui)
ir tt