Pirmoji kolektyvinė apostazės akcija Lietuvoje (foto)
aktyvizmas

apostazes akcija 0        Birželio 30 d., trečiadienį, dvidešimt žmonių pareiškė norą atlikti apostazės aktą – sąmoningai atsiriboti nuo Romos katalikų bažnyčios. Vilniaus arkivyskupijos kurijoje jie užregistravo pareiškimus, kuriais atsisakė priklausyti Romos katalikų bažnyčios organizacijai. Akcijoje dalyvavę žmonės taip pat atsisakė bažnyčios teikiamų sakramentų ir pareikalavo atlikti atitinkamus įrašus krikštų įrašų knygoje bei kituose bažnyčios dokumentuose.

 

Pareiškimų įteikimą inicijavęs Feministinis frontas (FeF) mano, kad apostazė yra pilietinė akcija, kuria protestuojama prieš milžinišką politinę katalikų bažnyčios įtaką sekuliariai visuomenei. Statistiniai duomenys rodo, jog net 79 procentai Lietuvos gyventojų save laiko katalikais, tačiau iš jų tik 10 procentų reguliariai lankosi sekmadieninėse Mišiose.

 

Tuo tarpu Bažyčia, manipuliuodama jų vardais, gauna milžinišką paramą iš valstybės biudžeto kaip didžiausia religinė bendrija ir skelbiasi moraliniu autoritetu, neva atspindinčiu didžiosios visuomenės dalies pažiūras. Bažnyčia Lietuvoje gali daryti įtaką įstatymdavystės procesui, turėti etatinių sielovadininkų valstybinėse ligoninėse, kištis į psichiatrijos ir medicinos sritis. FeF manymu, katalikų bažnyčia iš tikrųjų tapo politine organizacija.

 

Prie Katedros varpinės bokšto susirinkę žmonės netrukus patraukė arkivyskupijos kurijos link. Čia jiems teko keletą minučių palaukti gatvėje, nes jų pasitikti išėjęs Vilniaus vyskupas A. Poniškaitis pareiškė nesitikėjęs tiek daug lankytojų, todėl turįs parengti posėdžių salę.

 

Į salę atnešus daugiau kėdžių, akcijos dalyviai susėdo ir pradėjo pokalbį su vyskupu, kuris ištisą pusvalandį bandė atkalbėti dvidešimtuką nuo tokio „beprasmio“ žingsnio. Vyskupo kalba buvo įkyriai demagogiška ir akivaizdžiai prieštaringa. Jis nuolat įtikinėjo, kad „krikšto neįmanoma atsisakyti“, tačiau po kurio laiko pažadėjo, kad bažnyčios knygose bus padaryti įrašai apie jo atsisakymą.

 

Svarbiausia žinia, kurią pranešė A. Poniškaitis yra ta, kad jokių dokumentų, kurie patvirtintų santykių su bažnyčią nutraukimą, pati bažnyčia neduos. Bažnytininkas patvirtino, kad vyskupas Juozas Tunaitis anksčiau buvo pasirašęs kelis apostazės aktus, tačiau vėliau nusprendė tokių pareiškimų nepasirašinėti, nes „jie patenka į internetą ir kenkia Bažnyčios autoritetui“.

 

Po bevaisio pokalbio apostazės dalyviai pakilo į antrą kurijos aukštą ir užregistravo savo pareiškimus. Šie raštai dabar keliaus į jų krikšto ir kitų sakramentų priėmimo vietas, o vietos kunigai bažnyčios knygose šalia įrašų apie sakramentų priėmimą padarys įrašus apie jų atsisakymą. Tačiau vyskupas A.Poniškaitis atsisakė pateikti pažymas, jog tokie įrašai buvo atlikti. Pagrindinis jo argumentas: „Bažnyčia nėra įpareigota to daryti“. Vadinasi, žmonėms, panorusiems gauti oficialų raštą, reikės ieškoti juridinių svertų, kurie priverstų bažnyčią pateikti apostazės įrodymus.

 

Įdomesni akcijos momentai ir išvados:

 

1) Didžioji žiniasklaida šią akciją atkakliai norėjo susieti su A. M. Brazausko laidotuvėmis. Tačiau tokios sąsajos yra absurdiškos, nes akcija buvo suplanuota beveik prieš mėnesį.

2) A. Poniškaičio demagogija buvo toks nuobodi ir varginanti, kad viena akcijos dalyvė neiškentusi atsistojo, pasakė keletą tiesos žodžių vyskupui ir demonstratyviai išėjo.

3) Su bažnyčia gražiuoju susitarti neįmanoma, ji supranta tik įstatymų arba politinės jėgos kalbą. Norintys oficialiai įforminti tikėjimo atsisakymą bus priversti bylinėtis su šia institucija arba pasitelkti politinį spaudimą.

 
Darius Pocevičius

2010 m. birželio 30 d.

 

apostazes akcija 4

 

apostazes akcija 5

 

apostazes akcija 6

 

apostazes akcija 8

 

apostazes akcija 11

 

apostazes akcija 13

 

 

Komentarai  

 
0 # juokingayra Y-m-d H:i
"mažumų" paraduose dalyvaujantys žmogeliai ir taip jau negali būti laikomi bažnyčios nariais, kam dar čia ardytis?
 
 
0 # kuku Y-m-d H:i
O čia įdomu, kai krikštyja ar santuokos sakramentą duoda, ar net per sutvirtinimo sakramenta kai kur, visus dalyvius apdalina savo popierukais, gražiai išspausdintais ir dailiu šriftu primargintais, nors irgi nieks neįpareigoja (o kas bažnyčią apskritai ką nors įpareigoja daryti). O kaip apostazė, tai jau nebėr noro net su printeriu ką nors atpyškint. Nu, mokosi iš valstybės. Ta irgi, kai mokesčius renka tai siunčia popierukų su nurodymais krūvom ir į viską sureaguot turi jei ne šiandien, tai rytoj, bo farus užsiundys, o jau kai žmogui ko nors reikia, tai reikia vaikščiot po kabinetus liežuvį iškišus ištisomis savaitėmis.
 
 
-1 # :)Kostia Y-m-d H:i
taigi . Po apostazes sitie veikejai negales dalyvauti misiose , kada mirs ju tevai, negales kristyti savo vaiku ir tt. Nu vienu zodziu - piaras nepavyko.
 
 
+1 # kas?Linas Jokubaitis Y-m-d H:i
O reikia savo protini neigaluma rodyt Vilniui? Cia kazkoks zygdarbis? As suprantu, kad dauguma kairiuju yra traumuoti gamtos arba visuomenes ir man labai linksma ta jusu pagieza ant Baznycios. Kol kas tai vienas is metu feilu, dabar lieka laukt nauju popieriu su sudinu sriftu ir naujom idejom. "Menesines," "Metu universiteta" "Emigruoju." Brainstorminkit ziurkes su savo vaikiskais kariuoliskais zaidimais.
"We are all bound to the throne of the Supreme Being by a flexible chain which restrains without enslaving us. The most wonderful aspect of the universal scheme of things is the action of free beings under divine guidance."
Sekmes revoliucijoj, gender studies ir kituose uzsiemimuose.
 
 
+1 # >KRB Y-m-d H:i
Priešingai, piaras puikiai pavyko, sudalyvavo ne taip jau ir mažai žmonių, precedentas padarytas, bailesnieji pamatė, kad neatsivėrė žemė po atsisakiusiųjų bažnyčios kojomis, dabar bus daugiau. Juodaskverniai pamatė, kad jų pozicijos šioje vietovėje silpnėja.
O mišiose visi gali dalyvauti ir dalyvauja. Aš irgi kartais apsilankau, jei geresnę muziką suorganizuoja, nors, kaip mano žmona sako, turėčiau saugotis švęsto vandens, nes jis mane kaip azoto rūgštis turėtų veikti.
 
 
0 # esk,baznycia,za lia triusi33% kiauliu pakeliui i vatikana Y-m-d H:i
tu juk katalikas...
 
 
-1 # pažiūrėsim,cupu lupu Y-m-d H:i
kas atsitiks, kai jūs merginos ir berniukai užsimanysite tekėti ar vesti ir kunigo reikės. O kai mirtis ateis ir pragaro išsigąsit,o išpažinties neisite. tada vėl parašysit laišką ir sakysit: oi, klydom, vajetau, kokie kvaiši buvom. žinau ne vieną tokį antikataliką, katras prie altoriaus vistiek eina (juk gražiau taip (jų toks argumentas))
 
 
0 # Reportažas apie apostazės akciją Vilniuje per Radio svobodaРадио свобода Y-m-d H:i
03-07-2010 Время Свободы - Итоги недели (2dalis) http://www.svobodanews.ru/archive/ru_bz_tol_tow/latest/896/208.html
Laidos įrašas: http://realaudio.rferl.org/RU/2010/07/03/20100703-160000-RU-program.mp3
nuo 48:51 min
 
 
0 # Radio Svoboda apie apostazės akcijąYe Y-m-d H:i
Apie FeF organizuotą apostazės akciją liepos 3 d. pranešė "Laisvės radijas" rusiškai (nuo 48:51 iki 49:35) http://www.svobodanews.ru/audio/broadcastprogram/205044.html:

„Tą pačią dieną Vilniaus jaunimas pareiškė savo nenorą gyventi religinėje erdvėje be langų ir durų. Masinio katalikybės atsisakymo akcijos dalyviai Vilniaus vyskupui Arūnui Poniškaičiui perdavė pareiškimą, kuriame reikalaujama „nutraukti moralinį ir politinį katalikų bažnyčios monopolizmą“. Anot jų, bažnyčia uzurpuoja religinį ir dvasinį gyvenimą mokyklose, steigia dvasininkų etatus ligoninėse ir nekompetentinga i kišasi į psichiatrijos, seksologijos ir medicinos sritis, spekuliuodama tuo, kad Lietuva yra vadinama katalikiška šalimi. Iš tikrųjų, naujausių apklausų duomenimis, bažnyčią lanko tik 10 proc. lietuvių.“
 
 
-1 # komentaras iš delfi.lt+ Y-m-d H:i
JO,
2010 07 02 18:12

ČIA JAU TIKRIAUSIA DARBUOJASI JAHOVA ,NES PAS MUS VIS LANDO Į NAMUS IR AGITUOJA ,NORS NEPAGEIDAUJAME ,KAD MUS TRUGDYTŲ IR VIS AIŠKINTŲ ,KAD DIEVO NĖRA .MATOSI ,KAD NEMAŽAI UŽKIMBA ANT JŲ KABLIUKO
 
 
-1 # JuokingaJonas Kiselis Y-m-d H:i
Nemanau, kad šitiems veikėjams iš tiesų labai rūpi religiniai dalykai, jų pagrindinis tikslas tiesiog atkreipti dėmesį į save ir sukelti šurmulį žiniasklaidoje. Atrodo juokingai. Nesuprantu, kaip kažkoks įrašas krikšto knygoje riboja asmeninę religijos laisvę ir ką pakeistų kažkoks popieriukas išduotas?
 
 
-1 # siaubasrita Y-m-d H:i
siaubas,žmonės iki ko yra prieinama.išvis gal atsižadėkim savęs tada.liūdna,kad viska šitaip krypsta.kaikuri em tiesiog maža dėmesio ir jie tada pradeda užsiiminėti va tokiais dalykais.dar vaikščioti po miestą ir agituoti prisijungti.tik rai liūdna...