Skirmantas Tumelis. Apie autorių teises ir laisvos informacijos manifestą
laisvoji tribūna

vendetta     Kai kalba užeina apie piratus, dalinimąsi informacija, ACTA, SOPAautorių teises, visokiaskolektyvinio autorių teisių administravimo agentūras ir panašius dalykus, aš visada prisimenu vieną svarbų kūrinį. Paprastą kūrinį, kuris toks rimtas ir gilus, kad paprastai apie jį nereikia daug kalbėti. Bet manęs paprašė draugai iš Google+, kad papasakočiau apie tai plačiau. Todėl parašysiu jums.

 

    Kadaise vienas iš naujosios eros filosofų Steven Levy parašė apie hakerių vertybes. Tai buvo seniai, dar 1984 metais (man tada buvo 5 metai ir aš dar vaikščiojau į darželį), tačiau dabar šio žmogaus įvardinimai tampa svarbiais kiekvienam, kas tik naudojasi internetu. Tai kaip ateities manifestas – jis kalba apie visų mūsų teisę ir laisvę žinoti, pasirinkti ir mąstyti. Apie teisę dalintis informacija ir žiniomis. Apie svarbiausią mūsų teisę – pažinti pasaulį ir kurti.

 

     Visa tai telpa 6 trumpuose ir paprastuose punktuose, kurie yra tokie paprasti ir teisingi, kad net keista, kaip kažkas galėjo juos įvardinti prieš ketvirtį amžiaus, kai kompiuteriai atrodė lyg mistinės mašinos iš fantastinių filmų. Paskaitykite juos, tai juk paprasčiausios tiesos:

 

  1. Kompiuteriai turi būti neribotai ir visuotinai prieinami visiems
  2. Visa informacija turi būti nemokama
  3. Nepasitikėk autoritetais – remk decentralizaciją
  4. Hakeriai turi būti vertinami hakeriškais kriterijais, o ne tokiais, kaip moksliniai laipsniai, amžius, rasė ar pareigos
  5. Tu gali kurti meną ir grožį kompiuteriais
  6. Kompiuteriai gali padaryti tavo gyvenimą geresniu

 

     Pasaulis keičiasi ir dabar šiame vertybių sąraše žodį “hakeris” galime keisti į žodį “žmogus”, nes visos šios tiesos tampa tiesomis kiekvienam.

 

    Naujųjų laikų vertybės yra nesuderinamos su tomis nuostatomis, kurios prasmingai atrodė XIX amžiuje. Informacija sklinda vis laisviau – nesvarbu, ar tai būtų idėjos, ar muzika, ar programos. Kiekvienas nori dalintis informacija, kiekvienas nori mąstyti ir kiekvienas tai gali. Bet kokie ribojimai ima atrodyti, kaip absurdas.

 

    Keistai atrodo, kai interneto laikais atsiranda totalitariniai bandymai įvesti įstatymus, draudžiančius apsikeitimą informacija. ACTA buvo būtent toks atvejis. Keistai atrodo, kai dėl kažkokių nesuvokiamų priežasčių įvairios kompanijos gali užpatentuoti visiems įprastus dalykus, pvz., apvalius telefonų kampus ar mums įprastas šypsenėles :)

 

    Mes jau turime pasaulinę atviro kodo bendruomenę, o žmonės, esantys skirtinguose pasaulio kampeliuose, gali dirbti kartu – interneto dėka. Mes turime atviro kodo kūrėjus ir Lietuvoje. Kai kuriuos iš lietuvių, kuriančių atvirą kodą, pasaulyje žino milijonai. Pasaulis keičiasi, keičiasi ir Lietuva. Bet tai įmanoma tik tada, kai informacija yra laisva. Kai idėjos ir mintys yra laisvos visiems.

 

     Keistai atrodo, kai Lietuvos įstatymai nesuteikia autoriams teisės patiems spręsti, kaip naudoti savo kūrinius. Keistai atrodo, kai pasauliui įprasta Creative Commons licencija Lietuvoje kažkodėl negali veikti. Keistai atrodo laikmenų apmokestinimas ir iš svetimo darbo pampstančios agentūros, kurios esą gina autorius, o išties tik parazituoja, apribodamos tų pačių autorių galimybes. Absurdiškai atrodo, kai kokie nors menami autorių teisių gynėjai ima aiškinti, kad milijonas žmonių Lietuvoje yra nusikaltėliai.

 

     Ar aš nusikaltėlis vien dėl to, kad nusiperku kortelę savo fotoaparatui? Jie sako, kad nusikaltėlis ir jie apmokestina tą kortelę. Ar nusikaltėlis yra vaikas, kuris sugalvojo internete pažiūrėti filmukus? Jie sako, kad nusikaltėlis ir jie ieško, kaip tą vaiką nubausti. Ar nusikaltėliai yra dešimtys tūkstančių Linkomanijos vartotojų? Jie sako, kad taip ir jie nori uždaryti tą puslapį. Jiems patogu, kai nusikaltėlių daug – šitaip jie gali apiplėšti kiekvieną.

 

     Laikas pažvelgti realybei į akis: pasaulis pasikeitė. Todėl ir įstatymus turime pakeisti taip, kad baigtume beprasmį karą prieš pusę Lietuvos gyventojų, vadinamų piratais. Žinau, kad galime pradėti naują – laisvės – erą, kurioje suklestėtų talentingi autoriai ir jų vartotojai.

 

     šaltinis: kaunozinios.lt

     anarchija.lt

 

Komentarai  

 
+1 # Keistai skamba tas jūsų "dalijimasis"XXY Y-m-d H:i
Aš pateiksiu tokį vieną pavyzdį apie dabartinę kartą ir teisę naudotis informacija.Mat ot aš kolekcionuoju muziką vinilo plokštelėmis ir štai viename forume tiesiog paskelbiau foto įrašo (Kuris gana retas ir jo nėra MP3 formatu visame nete) nuotrauką.Tuome t prasidėjo vos ne terorizavimas,k adangi "naujoji karta" kuri mano,kad gali VISKĄ GAUTI NEMOKAMAI tiesiog "pasiuto" ,kad taip šauniai atrodančio įrašo jie negali gauti. Šūksniai : - Nuripink ir įmesk KAD IR MES GALĖTUME TO PAKLAUSYTI , -TU ESI CHAMAS IR ŠIKNIUS.KODĖL TAU GAILA ? Ir dar daug kitokių.Tai ką man dabar daryti ? Kodėl kažkas nesupranta,kad aš galiu ir NESIDALINTI informacija jei to nenoriu pats.Kodėl aš turiu aukoti laiką,ir visa kita kad kažkas vienu spustelėjimu galėtų TAI PARSISIŪSTI ? Ar kažkas klausė,kad galiu neturėti patefono su USB ? Juokinga.Inform acija ir dabar internete visa yra NEMOKAMA.Bet kas ja naudojasi? Labai mažai žmonių.Dauguma "informacija" laiko muziką,filmus ir žaidimus o štai čia jau kitas klausimas kaip aš į visa tai žiūriu.Tai mano manymu NĖRA INFORMACIJA.O tik "duona ir žaidimai liaudžiai".Toki e patys kaip sportas ar Telikas.
 
 
0 # Nieko keistoPP Y-m-d H:i
Iš dalies tamsta teisus dėl "duonos ir žaidimų" - tačiau ar yra būdas, kaip atskirti, kuri informacija skirta tik sukramtyti ir iškakoti, o kuri padės pamatus žmogaus ir visuoenės tobulėjimui?

Faktas toks, kad draudžiant komercuchą skirta surinkti pinigus iš idotų, kartu bus apribotas priėjimas ir prie šedevrų (vienintelė galimybė pamatyti kuriuos labai dažnai yra tik interneto piratų dėka).

O tai kad tamsta buvai užpultas kažkokiame mp3-iošnikų puslapyje alkanos minios - nereikėjo jų erzinti savo raritetinėmis vinylkomis.
 
 
+1 # dėl įrašoNV Y-m-d H:i
Nereikėjo sukelti žmonėms pavydą (tai yra nereikėjo išvis rodyti, kad kažką turi, ko kiti neturi) ir nebūtų tos problemos. Tos problemos realiai ir dabar nėra (nesidalini ir tiek, niekas gi neprivers), bet sukėlei kažkam pavydą, o sukėlus pavydą, visuomet sulaukiama tam tikros reakcijos ;D Tai elementaru, nesuprantu, kodėl stebiesi, kad kiti panoro turėti tai, ką tu turi, kai kitiems atrodo, kad tau nesunku tai "nuripinti" (taip, tai užima laiko, bet žmonės paprasti, jie vertina pagal savo supratimą). Tad pasikartojant: nereikėjo demonstruotis, kad turi tai, ko kiti neturi ir taip sukelti pavydą.... ir neturėtum problemos. Gavai, ko norėjai (norėjai pasipuikuoti, kad turi tai, ko kiti neturi), tai malonėk priimti ir pasekmes ;)
 
 
+2 # To Nieko KeistoXXY Y-m-d H:i
>>>> Faktas toks, kad draudžiant komercuchą skirta surinkti pinigus iš idotų, kartu bus apribotas priėjimas ir prie šedevrų (vienintelė galimybė pamatyti kuriuos labai dažnai yra tik interneto piratų dėka).


Kaip tai galima padaryti techiškai? Daugiausia problemų ir kyla dėl tų taip vadinamų korporacijų priekaištų(Kuri ų "produktais" vargu bau ar jūs naudojatės)tuo tarpu Indie / Nepriklausomi muzikos /filmų / softo kūrėjai gali ir dabar laisvai dalintis savo kūrybos vaisiais.Niekas juk nedraudžia.Kiek iš jūsų anarchijos portalo žiūrite holivudinius filmus? To reikia avinų bandos masei .Nemąstančių ir bukų.Jei aš Pvz sukurčiau filmą ir jį leisčiau LEGALIAI IR BE MOKESČIO parsisiūsti bei dalintis,to jokios Actos ar visa kita negalėtų uždrausti,nes paprasčiausiai nėra tam pritaikytų įstatymų.Jei kompanijos nori "apginti" savo produkciją,tegu l... Man nuo to nei šilta nei šalta.Aš masinės produkcijos nevartoju. O kam man rūpintis tais kurie nori nemokamai matyti naują Džeimą Bondą ar paklausyti paskutinį Gagos albumą? Tai jau jų reikalas,kad yra tokie vartotojai.

P.S Į netą galiu kelti foto grupių įrašų kurios patinka ir man nusispjaut kokią reakciją jos sukels.Tiesiog buvo toks Topicas : Post Photo of your rarest Record :) Aš paskui už visa kita neatsakau.Tegul žmonės nusiperka tai ir pasidalija jei nori.
 
 
-1 # jokios kontrolesVanguard Y-m-d H:i
Internetas yra Anarchija! Neleiskim sunaikinti vienintelės egzistuojančios Anarchijos!