LUNI: Nida Vasiliauskaitė. Kaip lytys tapo „priešingomis“
švietimas

vyrai ir moterys       Gruodžio 2 d., ketvirtadienį, 18:00 val., VU Chemijos fakultete, 227 a., Feministinis frontas (FeF) kviečia į filosofės Nidos Vasiliauskaitės paskaitą „Kuriant seksualinį skirtumą: kaip lytys tapo „priešingomis“.

 

Sąvoka „heteronormatyvumas“ (įvesta Queer studies teoretiko Michaelio Warnerio 1991 metais) žymi diskursus, ideologijas, idėjas, praktikas, socialines normas ir kultūrines reprezentacijas, kurios padeda išlaikyti heteroseksualumą ir heteroseksualią kultūrą privilegijuota, normalizuota ir, svarbiausia, natūralizuota.

 

Heteronormatyvumo pagrindas – tariamas truizmas “priešingybės traukia”, vos prieš porą šimtmečių pakeitęs antikinę savaime suprantamybę “panašus patinka panašiam”, kuri iki tol buvo nė kiek ne mažiau savaime suprantama, o „priešingybės“ tik stūmė, bet ne traukė. Dar tiksliau, „priešingybių“ seksualiniame lygmenyje apskritai nebuvo (sąvoka „priešinga lytis“ – vėlyvas modernybės išradimas; pasak istoriko Thomo Laqueur, iki 17-18 a. sensu stricto tebuvo viena lytis, nes „vyras“ ir „moteris“ laikyti to paties žmogaus tipo variacijomis, o ne kažkuo iš esmės skirtingu, atvirkščiu ar priešingu).

 

Variacijos, be abejo, nebuvo lygiavertės – „vyras“ nuo „moters“ skyrėsi tobulumo laipsniu (Aristoteliui moteris – netobulas vyras). Kadangi „žmogus“ pirmiausia reiškė „vyrą“ (ką iki šiol primena daugelio kalbų gramatika), moters statusas suvoktas kaip tam tikru mastu subžmogiškas, nevisai žmogiškas, o gal net – priklausomai nuo konkrečių mąstytojų, jų tikslų ir aplinkybių – visai nežmogiškas.

 

Moteris – kažkas pakeliui į žmogų, gal ir ne gyvūnas (nors... ne vienam klasikui šis klausimas kėlė rimtų abejonių), bet dar ir ne žmogus. Bent jau netobulas žmogus. Riba tarp vyro ir moters istoriškai labai artima ribai tarp žmogaus ir gyvūno. Klasikinei aristoteliškai tradicijai žmogus – racionalus gyvūnas (animal rationale, gyvūnas, turintis išskirtinę savybę – gebėjimą būti racionaliu, mąstyti), o moters racionalumas – mažų mažiausiai įtartinas (...).

 

Heteronormatyvumas tada dar neegzistavo: moteriai derėjo mylėti vyrą ir jo klausyti todėl, kad jis tobulas Vėliau, išradus „priešingybes“ ir jų „natūralią trauką“ – kitaip tariant, išradus heteronormatyvumą – kategorijon “vyras” dar aiškiau pateko tai, kas specifiškai žmogiška (racionalumas, protas, logika, kultūra), o moteriai liko visa kita (emocijos, kūnas, instinktai, gamta). Jie tapo vienas kito inversijomis, o inversyvumas imtas suvokti kaip seksualinio geismo ir meilės causa efficiens, veikiančioji priežastis. „Priešingybės“ esą tiesiog mechaniškai traukia viena kitą: jų priešingumas ir yra trauka.

 

Tad heteronormatyvumas negalimas be seksizmo (galimas seksizmas be heteronormatyvumo ir kitos jo pusės, homofobijos, bet homofobija ir heteronormatyvumas be seksizmo – ne; sunaikint homofobiją – dar nereiškia sunaikint seksizmą, bet sunaikinus seksizmą homofobijos neliktų).

 

LUNI info

2010 11 29

 

Nida Vasiliauskaite

 

 

Komentarai  

 
0 # tas vyrukas jau uzknisaaa Y-m-d H:i
blin kiek dar ilgai sitas vyrukas rasys straipsnius. Atsibodo. Nidai Vasiliauskai, tu uzknisi.
 
 
0 # фашизм не пройдет !Сергей Y-m-d H:i
labai grazus viras notraukojia. Kovojia su fasyzmu jys uzymtu drg. Paleckiso pavadotojo veta.
 
 
0 # Vasiliauskaitė - netobulas vyrashomofobas Y-m-d H:i
Vasiliauskaitė - netobulas vyras. Tegul tai priima kaip komplimentą :-)
 
 
0 # naciukai kaip latentiniai gėjaipinčius Y-m-d H:i
gražioje merginos foto jie visda įžvegs vyriškį kaip savo seksualinių svajonių objektą:-)
 
 
0 # O buvo viskas taip:SS Y-m-d H:i
Pries 10 000 m nuvo vyras ir buvo merga. Merga liepe vyrui parnest est, o vyras mergai liepe duot p#st. Merga liepe pirma valgyt atnest, o vyras liepe pirmiau duot p#st. Susiginciojo. Merga pradejo cypt ir vyra uzkniso visai. Tuomet vyras (80kg) paeme merga (50kg) uz plauku ir trenke i siena. Ir taip vyras gavo tai, ko nori. Merga pradejo verkt. Vyrui pagailo ir tas parnese valgyt.

Ar aisku?
 
 
0 # beje...SS Y-m-d H:i
Vasiliauskaitei truksta moteriskumo. Todel atrodo kaip transvestitas.
Ukrainieciu feministes geriau atrodo. Jos simpatiskos.
Kam mes i eurosojuza istojom? Feministes ir tos geresnes butu... :sad:

Nida, pazvelk kas taves laukia:
http://www.youtube.com/verify_age?next_url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DEO46cLABl1c
 
 
0 # Ne Irako ir Afgavnistano okupacijai!Vyr. intendantas Y-m-d H:i
Iš kur pas pilietį Nidą Vasiliauską kareiviško tipo "Šemag" skara?
Ar tai suponuoja, kad pilietis N. Vasiliauskas slapta pritaria Pentagono filialo Lietuvos Respublikoje, KAM vykdomai toleratiškų islamo šalių okupacijai?
 
 
+1 # nesvaikitKaimo zmogus Y-m-d H:i
Nida pakankamai grazi mergina ir jei jus joje kazkokius vyriskus bruozus matot, tai man rodos pas pacius kazkokios problemos. Man kazkaip nesudaro keblumu atskirt vyra nuo moters... :-))

Na, o jos pezalai tai aisku kaip visada sudas. Bet taip ir turi but, tad viskas cia tvarkoj.
 
 
0 # matosi, kad čia daugumai vyrukų morčius;)emilis Y-m-d H:i
Haha... o koks skirtumas kaip ji atrodo? Reikia vertinti ką kalba, o ne kokia išvaizda. Atsibuskit, čia ne pažinčių puslapis...
 
 
0 # šturmuok į kuloką kaip juozas!būk patrejotas! Y-m-d H:i
Brangūs skinPEDAI ir kiti naciANAListai, duosiu jums gerą patarimą. Paleiskit šitą jūsų erotines fantazijas taip stipriai žadinančią nuotrauką per spalvotą printerį ir galėsit kiekvieną vakarą ant jos smaukyt, žinoma, būtinai dešine ranka. Bus jums truputis šviežienos, nes visus Hitlerio, Murzos ir Kubiliaus portretus jau seniai apsmaukėt. Už Lietuvą tik į dešinį kuloką! White power! Sieg Heil!
 
 
0 # nuotrauka sutvarkytaanalpedas Y-m-d H:i
gera uzteskiau. :D
 
 
0 # Bobu klausimasPatriojotas Zbigniewas Y-m-d H:i
Virai, aš jumi galu labai paprastai paaiškinti kadėl dulkintis su viras ira patrijotiškeu negu dulkintis su boba. Tadėl, kad bobai iš tarpukojas biega toks blogas skistis raudonas kaip pasaulinis bolševyzmas, a virui iš tarpukojas biega toks geras skistis baltas kaip baltoji rasė! Vot.
 
 
0 # Fiziologija FOREWABijalogaZ Y-m-d H:i
Ar teko šitai pus2rnei ką nors girdėti apie biologiją, fiziologiją ir anatomiją, o taip pat tai, kam gamtoje reikalingas lytinis dauginimasis, as opposed to kai kurių paprastesnės konstrukcijos gyvių praktikuojamą vegetatyvinį ir panašų giminės pratęsimą. Ir susikiškit savo diskursus ir naratyvus subinėn/pyzdon (kaip kam patinka, pagal orientaciją), jeigu neužtenka smegeno užsiimti tikrais (gamtos ir tiksliaisiais) mokslais.