Š.m. kovo 15 d. Maskvoje, Triumfo aikštėje įvyko protesto akcija prieš branduolinio kuro atliekų įvežimą į Rusiją. Akcijos tikslas - priminti visuomenei, kad kovo 12 d. į Sankt Peterburgo uostą buvo atgabenta antroji šiais metais branduolinių atliekų partija iš Europos. Anarchistai ir ekologai - judėjimų „Vaivorykštės sargai”, „Autonominis veiksmas”, Maskvos ekologinės federacijos nariai - vakar apie 12 val. susirinko aikštėje ir surengė 10 minučių trukusią valdžios nesankcionuotą akciją.

       Aktyvistai atėjo su raudonos-juodos spalvos vėliavomis, išskleidė plakatą „Ne - branduolinių atliekų įvežimui”, dalino lapelius praeiviams bei žurnalistams ir skandavo: „Pasaulis - ne atominis šiukšlynas”, „Pasiimkit savo atliekas atgal”,  „Rūpestis dėl dabarties - tai rūpestis dėl ateities”.

       Į Rusiją gabenamos nuodingos ir radioaktyvios atliekos, atsirandančios sodrinant uraną Vokietijos ir Olandijos įmonėse, priklauso kompanijai „Urenco”. Nuo 1996 m. į Rusiją buvo atgabenta daugiau kaip 80 000 tonų tokių atliekų - į Novouralską, Severską, Angarską ir Zelenogorską. Iki 2009 m., kai baigsis sutartis tarp „Urenco” ir Rusijos kompanijos „Techsnabeksprort”, į šią šalį planuojama atgabenti dar 20 000 tonų nuodų.

       Protesto akcijos prieš atominių atliekų įvežimą vyko Maskvoje, Tomske, Jekaterinburge, Angarske, Sankt Peterburge ir Irkutske. Solidarumą su Rusijos aktyvistais pareiškė ir Vokietijos ekologai iš Diuseldorfo.

       2007 m. vasarą judėjimų „Vaivorykštės sargai” ir „Autonominis veiksmas” nariai buvo surengę ekologinio protesto stovyklą, nukreiptą prieš milžiniškų panaudoto branduolinio kuro saugyklų statybą netoli Angarsko. Beveik visas Europos panaudotas branduolinis kuras yra laidojamas Rusijoje urano heksaftorito pavidalu. Po atviru dangumi saugomų konteinerių sieneles nuolat veikia korozija, todėl kiekvieną sekundę šios pavojingos medžiagos gali sukelti didžiulę katastrofą.

       O kaip branduolinių atliekų utilizacijos problema sprendžiama Lietuvoje? Europiečiai turtingi ir gudrūs - nuodus jie atiduoda rusams, o lietuviai? Jie, vargšai, baisius teršalus priversti saugoti namie - Lietuvoje - šiame unikaliame gamtos kampelyje. Štai ką apie panaudoto branduolinio kuro problemą prieš keletą metų kalbėjo  Lietuvos energetikos instituto Branduolinės inžinerijos problemų laboratorijos vedėjas Povilas Poškas: „Projektuojant Ignalinos AE buvo planuota, kad PBK (panaudotas branduolinis kuras) perdirbimui bus išvežtas į Rusiją ir ten palaidotas. Tačiau Lietuvai atgavus nepriklausomybę šis būdas nebegalėjo būti realizuotas. Jau 10-ojo dešimtmečio pradžioje didžioji PBK saugojimo baseinų prie reaktorių dalis buvo užpildyta PBK. Todėl iškilo grėsmė, kad neišsprendus PBK saugojimo problemos gali tekti stabdyti Ignalinos AE. Buvo apsvarstytos įvairios alternatyvos ir pasirinktas “sausasis” saugojimo būdas, t.y. PBK ilgalaikis saugojimas (iki 50 metų) talpose inertinių dujų aplinkoje. Konkurse nugalėjo Vokietijos GNB kompanija ir buvo įrengta aikštelė metaliniams ir metalo-betono konteineriams saugoti. 1999 m. pirmieji penki metaliniai CASTOR RBMK-1500 konteineriai buvo pakrauti PBK. Atlikus visus reikalingus bandymus ir teigiamai juos įvertinus, Ignalinos AE 2000 m. kovo mėnesį gavo licenciją šiai aikštelei eksploatuoti. 2001 m. sausio mėnesį prasidėjo metalo-betono konteinerių CONSTOR RBMK-1500 bandymai, kurie sėkmingai baigti birželio mėnesį. Iš viso toje aikštelėje bus saugoma 80 konteinerių su PBK.”

       Taigi baisus nuodas užkastas pačioje mūsų pašonėje. Rusų anarchistai protestuoja. O mes?

       anarchija.lt
       2008.03.16.