nebek         Mūsų šalyje, esančioje pasaulinės centrifugos viduje, apraizgytoje permatomais laidais, padabintoje kameromis ir paminklais, radikalumo nėra daug. Mūsų šalis nešeria išalkusių masių alternatyvomis, todėl radikalių zinų irgi nedaug. Turbūt vos keletas. (Gerai bent tiek, kad „Nebėk“ netapo (anti)politikos pradžia Lietuvoje.) Pirmiausia pristatysiu mūsų didžiai gerbiamus kolegas.

         Radikalios lietuviškos spaudos istorijoje turėtų būti įrašytas DIY žurnalas „Išjungt viską“, sudarytas keleto Vilniaus pankų. Kaip ir „Nebėk“, „Išjungt viską“ nesitapatina su anarchizmo ideologija, tik su jo idėja. Bet kokiu atveju „Išjungt viską“ įnešė gaivos į varganą zinų sceną Lietuvoje – jame buvo pristatytos modernios anarchizmo idėjos, įkvėptos tokių kolektyvų, kaip CrimethInc., ir tokių autorių, kaip Hakimas Bey’us. Kol kas egzistuoja penki šio žurnalo numeriai.

         Kitas, šiek tiek paprastesnis, bet ne lėkštesnis žurnalas vadinasi „Visaip“ – galbūt mažiau lietuviškas (t.y. mažiau orientuotas į vietinį kontekstą), bet tekstai pateikti lietuvių kalba. Zinas nagrinėja gan įprastas kairuoliško aktyvizmo temas: rasizmą, seksizmą, tapatybę, et cetera, et cetera, et cetera. Iš mažiau pikto, labiau tolerantiško, mažiau radikalaus, labiau realistiško žmogaus pozicijų. Du numeriai.

         Dar yra naujas, kartu su „Nebėk“ atsiradęs žurnalas „Paštec“. Pirmąjį numerį sudarė keletas verstinių tekstų, egzistenciniai komentarai, poezija ir kiti smagūs dalykai. Antrasis numeris išėjo šiek tiek plonesnis. Tačiau radikali, anarchizmui simpatizuojanti politika – visada įdomu. Jaunų žmonių, besistengiančių pasaulio schemą suvokti tiek vietine patirtimi, tiek intelektualine mintimi, požiūrio perspektyva.

         Mūsų kolektyvas, kurio nariai net nežino, kad jam priklauso, gimė iš noro daryti kuo daugiau paprastų, žemiškų ir širdžiai mielų veiksmų, iš siekio pakeisti hierarchinę susvetimėjimo aplinką, iš troškimo visiems kartu gyventi kitaip nei siūloma. Leidyba nėra vienintelė kolektyvo idėja. „Nebėk“ logotipas naudotas dar keliose akcijose (pvz., plakatų prieš rinkimus kampanija: plakatai, teigiantys, jog oficialus balsavimas nieko nekeičia, buvo pašalinti maždaug per parą – daug sparčiau, nei keletą mėnesių kabėję neonacių plakatai), kolektyvo nariai (sic!) kartu su kitais aktyviais žmonėmis entuziastingai dalyvavo akcijose, kuriose „Nebėk” vardas nebuvo minimas („Food Not Bombs“, infošopo plėtra Kaune, aktyvizmo stovykla ir kt.). Veikia seniai neatnaujinamas ir greit pasikeisiantis tinklalapis: http://nebek.hardcore.lt

         Tad pirmasis „Nebėk” žurnalas buvo tik kolektyvinės veiklos dalis. Jį sudarė keletas mums svarbių temų: visuomenė, galia, patriarchija, alternatyvos, istorijos, gyvenimas ir „Ungdomshuset“ (ata) istorija. „Nebėk Amatininkų Gildija” skyrė laiko ir tam, kad apipavidalintų tekstus nesusvetimėjusia ir žemiška forma. Su dideliu džiaugsmu žurnalas buvo pristatytas koncerto DIY klube „Gyvas“ (ata) metu. Dėl nieko nesigailim ir viskuo džiaugiamės.

         Anarchistinės spaudos leidyba – svarbus dalykas. Ne tik todėl, kad žmonės gali perskaityti tai, ką norime pasakyti. Svarbu ir forma, kokia jie gauna tą žinią. DIY leidyba yra bendruomeniniu principu paremta folk-filosofijos sklaida. Iš rankų į rankas keliaudamas žurnalas per keletą dienų pasiekia daugybę niekada nematytų žmonių. Džiaugiamės tuos žmones susitikę, galėdami daugiau apie tai pakalbėti ir pašaršėti, idant geriau suprastume, ką kiekvienas norėjome pasakyti. Svetimų objektų gamintojai dažnai lieka dievais-ateiviais, teleportuojančiais savo produktus iš svetimų galaktikų. Mes tokiais netapome. Ir niekada nesieksime žurnalo kokybės (galvok – blizgėjimo) keisdami/os jį į susvetimėjimą. Esame patenkinti rezultatu ir tęsime tokią veiklą.

         Netrukus turėtų pasirodyti antrasis „Nebėk“ numeris (o gal jau bus pasirodęs, kai jūs vartysite šį žurnalą). Į jį toliau dėsime tik mums svarbius tekstus – mintis, vedančias ne į tolimesnę kontempliaciją, o į efektyvesnę praktiką, informaciją ir požiūrius, pasiūlymus ir kvietimus. O prieš tai turėtų pasirodyti „Nebėk“ parašytas ir surinktas pamfletas „ANARCHIJOS MEDITACIJOS“. Prie jo prisidėjo „nebėgėlių“ kolektyvas iš viso pasaulio. Tai kvietimas praktinei anarchijai, raginantis atsisakyti kolektyvinių ideologijų. Kitas spaudos projektas – pamfletas „MOKYKLOS PANAIKINIMAS“. Jame bus nagrinėjama priverstinio mokyklinimo problema ir pasiūlymai, kaip ją išspręsti. Šis projektas termino neturi, tad niekas nežino, kada galėsite jį perskaityti. Tai įvyktų daug greičiau, jei prie jo prisidėtumėte. Apie viešas „Nebėk“ akcijas kol kas duomenų neturime, bet jų tikrai bus.

         Deja, mūsų senasis el. paštas nebeveikia, tad rašykit man asmeniškai, ir jūsų laišką perskaitys visi svarstantys, ar jie yra „Nebėk” kolektyvo nariai: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

         Lukas

         Nevalstybinės politikos ir neoficialiosios kultūros žurnalas JUODRAŠTIS, 2008 m. Nr. 1