Simboliška, kad paroda atidaryta naujajame Žydų kultūros ir informacijos centre. Menininkas Alfredas Krivičius provokuoja: „Ši paroda ne apie žydus, ne apie vokiečius ir ne apie praeitį. Pagalvokite, ar ši patalpa nedaro įtakos jūsų galvojimui apie šią parodą? O jeigu paroda būtų kitoje patalpoje – ar jūsų reakcija būtų tokia pati?“

      Ir priduria ragindamas: „Apskritai visa tai nėra menas. Čia yra medžiagų skiaučių: griebkit lygintuvą ir pasižymėkite“.

      Į kūrėjų poros akiratį papuola Antrojo pasaulinio karo laikų nacių koncentracijos stovyklose naudota žydų žymėjimo tipologija. Paroda „Totali juvelyrika“ – asmeninis menininkų medžiaginių trikampių, atspindinčių kiekvieno kalinio atsidūrimo koncentracijos stovykloje priežastį, rinkinys.

      „Raudonų, žalių, mėlynų ir kitų spalvų trikampių kombinacijos nacių kareiviams padėdavo kalinių minioje išskirti ne tik žydus, bet ir gėjus, lesbietes, politikus ar asocialius asmenis. Bet paroda nėra apie žydus. Šis menininkų projektas yra prieš vartotojišką visuomenę.

      Anais laikais naciai specialiai žymėdavo žmones, o šiais laikais patys žmonės save sužymi prekių ženklais: „Gucci“, „Armani“, „Prada“ ir pan.

      Tai socialiai angažuotas, socialinės kritikos pilnas projektas, kritikuojantis mūsų šiuolaikinę dekadantišką, sumaterialėjusią, neturinčią vertybių visuomenę“, – lrt.lt projektą komentuoja parodos organizatorius, meno ekspertas Donatas Juškus.

      Menininkai parodoje išreiškia nekonformistinį požiūrį į juvelyriką. „Ženklas, žymėjimas – tai ir yra juvelyrika. Solveiga ir Alfredas Krivičiai nestandartiškai supranta juvelyriką“, – sako D. Juškus.

      Vietoje tauriųjų metalų – platinos, sidabro ar aukso – jie pasirinko medvilninės medžiagos skiautes. „Juvelyrai drąsiai ir be kompromisų dekonstruoja papuošalo simboliką“, rašoma parodos pristatyme.

      Mona Liza, „MasterCard“, „Coca-Cola“, „McDonald`s“, „Allways“, pusnuogės aktorė Sheron Stone ar dainininkė Whitney Houston, JAV prezidentas G. W. Bushas, Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II-oji, Motina Teresė...

      Parodoje – atskiras kampelis lietuvių politikams: A. Brazauskas, G. Kirkilas, A. Zuokas ir keletas kitų. D. Juškaus teigimu, politikai niekuo nesiskiria nuo kitų žmonių: į menininkų taikiklį galėjo pakliūti bet kas.

      „Visi pasaulyje žmonės gali būti sužymėti. Menas neturi būti ribojamas. Menas yra demokratiškas būdas išreikšti savo nuomonę, požiūrį. G. W. Bushas, A. M. Brazauskas – tai menininko idėja“, – tvirtina meno ekspertas. Paroda „Totali juvelyrika“ Žydų kultūros ir informacijos centre veiks iki kovo 10 d.

      Monika Kutkaitytė
      lrt.lt