pussy riot     "Pussy Riot“ merginos „sėdo“. 2-jų metų trukmės įkalinimo bausmę už šią akciją, ko gero, būtų galima laikyti kompromisiniu nuosprendžiu, kuris iš tikrųjų netenkina nei radikalių Rusijos ortodoksų nei "Pussy Riot" šalininkų. 

 

     Apskritai, politinių ir galimai politinių bylų masėje šis nuosprendis nėra išskirtinai griežtas. Tiek, kiek gavo „Pussy Riot“ merginos, dažniausiai skiriama Rusijos regionuose visuomenininkams, tinklaraštininkams ir kitiems aktyviems valdžios nemylėtojams. Nors būna ir ženkliai didesnių nuosprendžių.

 

     Tokiu būdu 6 metų įkalinimo nuosprendį pagal sufalsifikuotą bylą 2009 m. išgirdo profsąjungos aktyvistas Valentinas Urusovas, išdrįsęs kovoti prieš deimantų monopolininko „ALROSA“ savivalę. Dar didesni nuosprendžiai paskelbti „čečėnų“ ir „mokslininkų“ bylose. To pasekoje, slepiant teisėsaugos darbo broką,  8-11 metų buvo nuteisti net keli čečėnai, kurie nieko bendro neturėjo su terorizmu. Taip pat mokslininkų bylose išsiskyrė už valstybės išdavystę 15-a metų nuteisto I.Sutiagino byla.

 

     Rusijoje veikianti Solidarumo su politiniais kaliniais sąjunga savo duomenų bazėje skelbia 170 persekiotų, nuteistų ar dabar sulaikytu asmenų pavardes jų bylų aprašymuose. Beje patekti į šį sąrašą gali tik atitinkantys griežtus „politzeko“ nustatymo kriterijus, taigi visai tikėtina, kad šiuo metu yra gerokai daugiau nepagrįstai nuteistų asmenų.

 

     Bet šį straipsnį  rašau ne tam , kad eilinį kartą pasmerkti dabartinį Rusijos politinį režimą ar dar kartą panagrinėti „Pussy Riot“ bylos vingrybes. Juk bet koks režimas, jei jis nėra visiškai totalitarinis, sukuria tam tikrą teisinių įrankių rinkinį leidžiančių kontroliuoti kitaip mastančius. Taip pat sukuriamas tam tikras vyraujantis visuomenės mentalitetas, leidžiantis sukurti visuomenėje atstūmimo reakcija „liaudies priešams“, „moralės griovėjams“ ar šiaip „skandalistams“ ir „teisybės ieškotojams“ . Todėl grįžkime prie Lietuvos aktualijų.

 

     Tarkime, rytoj kelios merginos Arkikatedroje sušoka šokį, dainuodamos „Dievo motina, išvaryk Grybauskaitę“, na ir priedainis būtų „Šventasis šūde!“. Sutikite, Akikatedra nėra vien kulto statinys ir yra įvalstybinta nė kiek ne prasčiau nei Kristaus išganytojo cerkvė. Ir čia ir ten vyksta ne tik kulto apeigos, bet ir valstybės švenčių ar kitų progų paminėjimai. Katedros aikštė, kurią bandoma traktuoti kaip šventorių, ir dėl kurios dviprasmiško statuso kartais kyla nesusipratimų, yra nuolat naudojama oficialiems renginiams. Ir Grybauskaitė yra tokia pat prezidentė kaip ir Putinas.

 

     Ir Lietuvos teisėje yra pakankamai įrankių „patupdyti“ panačios akcijos dalyvius. Pirmiausia į galvą ateina Ivano Gedvilo byla, kurioje jis už laišką Grybauskaitei paklojo nei daug nei mažai - 5200 Litų. Beje, šis laiškas Grybauskaitės taip ir nebuvo pasiekęs. Sakysite, tai ne 2 metai kalėjimo? Tačiau neskubėkite džiaugtis, nes precendentai jau sukurti ir tereikia rezonansinio įvykio ir sankcijos bus pakeistos. O kas dėl precendentų tai priminsiu dar ankstesnį įvykį kuomet pilietis V.Stanaitis išsiuntė V.Adamkui laišką su poemos „Jaunoji Lietuva“ ištrauką, tuomet teismas už tai Stanaičiui jau „atsegė“ pusmetį kalėjimo (tiesa, bausmę atidedant). Taigi nereikia turėti lakios fantazijos, kad įsivaizduoti kaip lietuviškojo „Pussy Riot“ atitikmeniui „išrašo“ pusmetį  poilsio pagal BK155 už pvz. „išvaryk Grybauskaitę“.

 

     Dabar panagrinėkime  pačią akcijos vietą. Čia Lietuvos įstatymai net pranašesni už Rusijos nes BK jau yra 171 straipsnis. Trukdymas atlikti religines apeigas ar religines iškilmes. Pagal šį straipsnį gresia areštas. Ir nors tai ne kalėjimas, tačiau nagrinėjant byla pripažinimas kaltu ir dėl šio nusikaltimo bendros padėties tikrai nepagerins.

 

     Neradau duomenų, ar buvo kada kas nors nuteistas pagal šį straipsnį, tačiau prisiminiau vieną su bažnyčia susijusi 2011 įvykį. Tuo metu beveik kasdieniška dykinėjančių kaimo japių aktyvaus poilsio istorija virto kriminalu su mistikos elementais.  Viskas prasidėjo nuo tuo, kad grupė jaunuolių sugrįžusi į gimtą Suvainiškio miestelį nutarė aplankyti vietos Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčią. Šis religingumo protrūkis greičiausiai būtų sulaukęs didelio vietinės bendruomenės, o ypač tos jos dalies, kuri kartais vadinama "davatkomis", pritarimo. Tačiau, vaikinai supainiojo šiai vietai taikomą aprangos kodą ir kažkodėl atsinešė su savimi motociklininko šalmą. Improvizuotos fotosesijos metu "įsižeidė" ten pat stovėjusi šv. Marijos statula.

 

     Nežinia, kaip ji savo nuoskaudą dėl netinkamai išreikštos jai pagarbos perdavė Rokiškio rajono apylinkės prokuratūros prokurorui Renaldui Žaliui, tačiau jaunuoliams buvo iškelta baudžiamoji byla, paskirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Na o vieno portalo naujienų skyrelis pasipuošė štai tokių prokuroro Renaldo Žalio komentaru : „Didelį krašto gyventojų pasipiktinimą sukėlęs incidentas dėl grupės jaunuolių įžūlių veiksmų viešoje vietoje – bažnyčios šventoriuje pademonstruotos nepagarbos Šv. Marijos statulai įžeidė kaimo bendruomenės ir tikinčiųjų jausmus, parodė, kad kai kurie jauni žmonės negerbia tėvų ir senelių etinių nuostatų, linksmindamiesi nejaučia saiko ir takto, kur ir kaip derėtų elgtis“. Smalsu sužinoti ar tik Rokiškio rajono prokuratūroje yra įvaldytas tiesioginio bendravimo menas su kulto atributais ar ir kitose teisėsaugos institucijose ši praktika paplitusi?

 

     Kam aš tai rašau? Kad suprastumėte, kad Arkikatedros atveju straipsnio ieškos jau ne rajono prokuroras, o kur kas aukštesni teisėsaugininkai, spaudžiami toli gražu ne kaimo tikinčiųjų bendruomenės. Todėl ieškokime kur kas rimtesnio straipsnio garantuojančio „patupdymą“ .

 

     Ir čia jau atrandame visiems mums žinoma BK 170str. 2d.  su sankcija iki 2 metų realaus laisvės atėmimo. Kas netikite, kad įmanoma jį pritaikyti, išverskite ir panagrinėkite „Pussy Riot“ tekstą. Na o pati aktuali šio str. dalis skamba taip: „Tas, kas viešai tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų“. Jei neesate naivus kaip vaikai puikiai suprantate, kad apsiplauti nuo „tyčiojimosi“ ir „niekinimo“ vargu ar pavyktų. 

 

     Bet ir tai dar ne garantuotas pasodinimas, nes reikės užtikrinto straipsnio. Ir štai jis : BK 284 straipsnis. Viešosios tvarkos pažeidimas, čia irgi sankcija iki 2-jų metų, tačiau įrodymai pagal šį straipsnį surenkami ypač paprastai.

 

     Taigi panagrinėkime kaip atrodytų byla po šokių Arkikatedroje. Inkriminuojami straipsniai 171, 170, 284, o dėl to, kad viskas vyko iš anksto susitarusių žmonių grupėje, tai dar ir 170-1.

 

     Prie to pridedame net 4 sunkinančias aplinkybes ir – bingo! Štai jums po 2 metus realaus laisvės atėmimo. Ir visa tai be jokio triukšmo, jokių piketų, jokių palaikymo žodžių iš užsienio žvaigždžių.

 

     Beje kodėl aš visą tai rašau? Vien tik tam, kad teko sutikti nemažai žiūrinčių pro rožinius akinius į mūsų vadinamą „demokratiją“. Ir šioje vietoje viskas vyksta pagal Antono Čechovo taisykles: jei pirmame veiksme ant sienos kabo šautuvas, tai trečiame jis turi iššauti. Tai štai ant mūsų sienos tas šautuvas jau pakabintas. 

 

     Vitalijus Balkus

 

     anarchija.lt

 

     pussy riot