Represinės kariuomenės struktūros negailestingai persekioja JAV teroristiniame kare dalyvauti atsisakiusius karius. Tarnybą Afganistane anksčiau laiko panorusių nutraukti Lietuvos karių veiksmus įvertins ir karo policija.

       Tai žurnalistams po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio trečiadienį sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdas Tutkus.


       Pasak jo, įvertinusi tuometinių karių sprendimus nepaklusti
įsakymui, karo policija nuspręs, ar juose nėra nusikaltimo požymių. V.Tutkaus teigimu, jei bus nustatyta, kad tokių požymių yra, karių atžvilgiu bus pradėtas ikiteisminis tyrimas.

       Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas antradienį pasirašė
įsakymą dėl profesinės karo tarnybos sutarčių nutraukimo su seržantu 31 metų Nerijumi Gyliu ir grandiniu 29-erių Svajūnu Zaparacku, sprendimas dėl vyresniojo seržanto Nerijaus Klimavičiaus bus priimtas jam po ligos grįžus į tarnybą.

       Pasak
pranešimo, kariai atleisti remiantis Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymu bei tarnybinio patikrinimo išvadomis dėl nepaklusimo teisėtam įsakymui.

       Kariai atsisakymus vykdyti misiją Afganistane pareiškė po gegužės pabaigoje Afganistane įvykusio Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklos užpuolimo ir apšaudymo, kurio metu žuvo seržantas Arūnas Jarmalavičius.

       „Lietuvos rytas” praneša, kad atsisakiusiems kariauti lietuviams „buvo daromas spaudimas bandant sulaikyti nuo tokio žingsnio“. O karių artimieji pergyvena: „Jie nieko mums nesako. Turbūt uždrausta“.

       Šiuo metu Goro provincijoje yra maždaug 130 Lietuvos karių, šioje vietoje dislokuotose okupacinėse pjėgose taip pat tarnauja 50 Danijos, Kroatijos, Gruzijos, JAV ir Ukrainos karių.

       Lietuva nuo 2005 metų birželio vadovauja Goro provincijos "atkūrimo" grupei (PAG).

 

BNS, Lietuvos rytas, Anarchija.lt

2008.07.10.