Vilniaus anarchistų grupės, veikusios 2005-2015 metais, svetainės archyvas, kuriame rasite daug informacijos anarchizmo teorijos ir praktikos klausimais

       Š.m. liepos 3 dieną Minsko centrą sudrebino sprogimas. Savadarbis sprogmuo buvo susprogdintas per koncertą, kuris vyko po atviru dangumi Baltarusijos nepriklausomybės šventės proga. Šventėje dalyvavo ir šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka. Sprogimo metu buvo sužeisti daugiau nei 50 žmonių. Liepos 9 dieną Baltarusijos KGP pranešė, jog sulaikė 4 opozicijos aktyvistus, įtariamus sprogimų organizavimu. Paaiškėjo, kad sulaikytieji - Miroslavas Lazovskis, Igoris Korsakas, Viktoras Leščinskis ir Sergejus Čislovas - priklausė radikaliai Baltarusijos nacionalistų pogrindžio grupei „Baltasis legionas“. 35-erių metų amžiaus M. Lazovskis ir I. Korsakas buvo „Baltojo legiono“ nariai, o S. Čislovas - šios pogrindinės organizacijos lyderis. „Baltasis legionas“ buvo įkurtas 1995 m. kaip „Baltarusijos karių sąjungos” („Беларускае згуртаванне вайскоуцаў“) jaunimo organizacija. 1997 m. baltarusijos teisėsaugos organai šią organizaciją likvidavo, nuo to laiko „Baltojo legiono“ aktyvistai veikia pogrindyje, jų skaičius ir veiklos priemonės - nežinomos.

       Suimtojo M. Lazovskio žmona pasakojo, kad jos vyras buvo siuimtas šį antradienį, KGB darbuotojai jį ištardė, vėliau uždarė į tardymo izoliatorių. M. Lazovskio namuose buvo atlikta krata, saugumiečiai pasiėmė su savimi 31 daiktą, tarp kurių buvo užrašų knygelės, vizitinės kortelės, sisteminis kompiuterio blokas ir kulinarinės plėvelės rulonas. Tuo tarpu Baltarusijos KGB Minsko valdybos viršininkas Igoris Kuznecovas žiniasklaidai pranešė, kad sulaikytieji „Nėra įtariami priklausymu nelegalioms formuotėms. Vyksta kriminalinis tyrimas dėl liepos 3 d. sprogimų Minske. Tikrinama jų priklausomybė „Baltajam legionui“. 

       „Baltasis legionas“ - pavadinimas, sutinkamas daugelio šalių nacionalistinių ir neonacistinių judėjimų istorijoje. „Baltasis lenkų legionas“ II-ojo pasaulinio karo metais veikė į pietvakarius nuo Vilniaus. Gestapo ataskaitoje rašoma, jog šis legionas gerai kovojo su raudonaisiais. Diversinė grupuotė „Baltasis legionas” šiuo metu veikia Gruzijoje. Jos uždavinys - diversijos ir sabotažo akcijos kaimyninėje Abchazijoje. „Baltojo legiono” ženklas neseniai buvo matomas ir Lietuvoje. Š.m. balandžio 17 dieną per „Lietuvos ryto” LKL ketvirtfinalio rungtynes su Kauno „Aisčiais-Atletu“ sostinės klubo gerbėjų grupuotė „Rytas ultras“ Kauno sporto halės tribūnoje buvo pakabinę trispalvę su skustagalvių judėjimą simbolizuojančiu vainiku ir skydu. Ant skydo puikavosi užrašas „White legion“ (Baltasis legionas), o jo apačioje buvo nupieštas keltų kryžius (kryžius ant apskritimo). „Baltasis legionas“ - yra vienas mėgiamiausių neofašistų simbolių.

       Parengė dp
       2008.07.10