Vilniaus anarchistų grupės, veikusios 2005-2015 metais, svetainės archyvas, kuriame rasite daug informacijos anarchizmo teorijos ir praktikos klausimais

        Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas birželio 17 d. buvo paskelbęs nuosprendžius trims kovo 11-osios neonacių eitynių dalyviams, kurie už tautinės nesantaikos kurstymą buvo nubausti piniginėmis baudomis nuo 1300 iki 2990 litų. Tai 18-metė Donato Banionio anūkė Ona Barbora Banionytė (1300 litų), 20 m. A. D. (1300 litų) ir 21 m. S. Ž. (2990 litų). Žr. straipsnį „Būti naciu neapsimoka“. Rugpjūčio pradžioje teismas paskyrė 2340 litų baudą ketvirtajam eitynių dalyviui - Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanoriui Pauliui Peciulevičiui, tačiau kaltinamasis nesutiko su skirta bauda ir paprašė surengti teismo posėdį. Panašiai pasielgė ir anksčiau minėtasis S. Ž., kuris, kaip praneša delfi.lt, yra 21 metų Vilniaus kolegijos studentas Simonas Žeimys. Jis irgi nesutiko su baudžiamuoju įsakymu ir paprašė bylą nagrinėti viešame posėdyje.


        Šiandien, rugpjūčio 28 d., teisme buvo nagrinėjama neonacių eitynių dalyvio Simono Žeimio byla. Ikiteisminio tyrimo metu S. Žeimys buvo prisipažinęs, kad dalyvavo eitynėse ir kartu su bendraminčiais skandavo nesantaiką kurstančius šūkius. Tačiau teisme kaltinamasis netikėtai persigalvojo ir paprašė dar kartą peržiūrėti vaizdo įrašą, pagal kurį buvo pavykę nustatyti jo tapatybę. S. Žeimys, peržiūrėjęs įrašą, pareiškė savęs nematąs, todėl jo advokatė teismo paprašė paskirti vaizdo įrašo ekspertizę. Teismas šį prašymą patenkino.

        Teismo posėdžio metu S. Žeimys teisinosi: „Kovo 11 d. kartus su kaimynu Edgaru buvome Sereikiškių parke ir pamatėme Gedimino prospekto link einančią grupę žmonių su trispalvėmis. Nusprendėme prisijungti, su draugu ėjome eisenos gale. Visi dainavo dainas ir mes prie jų prisijungėme. Gal ir aš dainavau, tiksliai negaliu pasakyti, tačiau noriu pabrėžti, kad niekam nenorėjau išreikšti nepagarbos. Nemanau, kad padariau nusikalstamą veiką, už tai turėčiau būti patrauktas tik administracinėn atsakomybėn“. Kaltinamasis aiškino, kad ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai esą jį privertė prisipažinti dalyvavus eitynėse, už tai žadėdami, kad byloje jis bus tik liudytojas.

        Kitokios nuomonės yra Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorė Valentina Strokinienė. Ji nemano, kad šiuo atveju reikia atlikti vaizdo įrašo ekspertizę. „Jis ikiteisminio tyrimo metu pripažino savo kaltę, o ir dabar lyg neneigia dalyvavęs eitynėse", - pabrėžė ji. Pasak prokurorės, tyrimas dėl nesantaikos kurstymo per skustagalvių eitynes pastaruoju pasistūmėjo į priekį ir teismui bene kasdien yra išsiunčiamos naujos bylos. „Išsiaiškinome, kad eitynės Gedimino prospekte buvo suplanuotos iš anksto, apie tai iš anksto pranešta vienoje internetinėje svetainėje", - teigė V. Strokinienė.

        Pagal delfi.lt ir kitus žiniasklaidos pranešimus parengė en arche
        2008.08.28