Lietuvoje po vienu stogu gyventi gera ir aršiems nacionalistams, ir Staliną garbinantiems komunistams. Nors įstatymai draudžia propaguoti nacionalinę, rasinę ar religinę nesantaiką - internete pilna lietuviškų forumų ir portalų, vienijančių šalyje veikiančias ekstremistines grupuotes, kurių pastaruoju metu tik daugėja.

       Suradome apie 10 tinklalapių, kurių autoriai ir lankytojai atvirai dėsto savo ideologiją aukštinančią „grynąją rasę“ ir kviečia prisijungti bendraminčius.


       Gausu ir kairiųjų, ir dešiniųjų

       „Mūsų pozicija yra tokia - Lietuva yra lietuvių žemė ir ji priklauso tik lietuviams. Taip buvo per amžius. O visi kiti - rusai, žydai, lenkai ar kad ir kas jie būtų - tėra atėjūnai. Geriausiu atveju - svečiai. Ir jie privalo gerbti mūsų Tėvynę bei papročius“, - prisistato vieno tokio portalo autoriai. 

      
Lietuviškoje interneto erdvėje galima surasti ir net raginimų jėga versti valdžią. Tokių tinklalapių šeimininkai iš naujienų portalų surenka jiems aktualesnius tekstus, tačiau akivaizdu, jog informacija pateikiama jiems patogiu kampu - radikaliai.

       „Tai nepriklausomas marksistinis portalas, nušviečiantis įvairius politinius-ekonominius, istorinius ir filosofinius aspektus. Mūsų tikslas - per marksistinę prizmę parodyti tikrąją pasaulio realybę, kuri kur kas siaubingesnė nei rodo mūsų žiniasklaida; parodyti tikrąją istoriją, kuri dabar iškraipyta iki diametraliai priešingos“, - tikina išsivaduoti nuo „buržuazinės“ demokratijos raginančio tinklalapio autoriai.

       Dar vieno portalo kūrėjai pasišovė atlikti „tiesos“ skleidėjų misiją ir į lankytojus kreipiasi manifestu: „Nepaisant to, kad jau 17 metų mums plauna smegenis apie pokario „didvyrius“, žmonių atmintyje neišnyksta tikrasis jų vardas - banditai. Deja, šios nuotaikos yra daugiau stichinės, kadangi jaunimas neturi kur pasisemti nefiltruotos informacijos. Mūsų misija - suteikti šią informaciją.“

       Atidžiai stebi

       Nepaisant pastarųjų metų įvykių, kuomet Lietuva Europoje ėmė garsėti kaip homofobų ir nacionalistų tauta, kurioje daugėja išpuolių prieš juodaodžius, Valstybės saugumo departamentas (VSD) nemato būtinybės blokuoti šių jėgų sukurtų portalų.

       „VSD, kaip ir kitos teisėsaugos institucijos, savo kompetencijos ribose stebi ir analizuoja elektroninės žiniasklaidos priemonėse pateikiamą informaciją. Tais atvejais, kai yra pakankamai duomenų, kad kurstoma nacionalinė, rasinė ar religinė nesantaika, pradedami ikiteisminiai tyrimai“, - į dienraščio užklausimą atsakė institucija.

       Visgi VSD Klaipėdos apygardos skyriaus viršininkas Algirdas Grublys pripažįsta, kad pastaruoju metu ekstremistinių grupių išpuolių padaugėjo, o situacija uostamiestyje darosi nerami.

       A. Grublys sutinka, kad nuopelnus būtų galima priskirti ir veikiantiems portalams, kurių padedamas kraštutinumus mėgstantis jaunimas papildo savo gretas naujais nariais.

       Rasistiniai pasisakymai

       Nepaisant to, kad institucijos „stebi“, interneto erdvėje galima rasti akivaizdžių rasistinių pasisakymų. Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenantys kitataučiai pervadinami į „svetimkūnius“, kuriuos reikėtų šalinti.

       „Mus kaltina, jog mušam baltus žmones. Tačiau jie dažnai tampa pavojingesniu priešu už tą patį negrą, nes būtent tokie „tautiečiai“ palaiko imigrantus, be to, dar ir visokius iškrypėlius, garsiai šaukdami už mažumų laisves, pamiršdami savo tautą, savo rasę, iškeldami tik neribotą individualistinį egoizmą“, - tokio turinio „kūrybą“ radome viename iš veikiančių forumų.

       Panašių pasisakymų - gausu. Beveik visuose pateikiamos ir savos versijos apie nacionalistų skustomis galvomis eiseną sostinėje kovo 11-ąją bei dainininkės Berneen sumušimą Vilniaus centre. Šiuo poelgiu beveik didžiuojamasi. Pasisako ir patys eitynių dalyviai.

       Forumų nariai rengia susitikimus, juose talpinamos nuorodos į „draugų“ tinklalapius Lietuvoje ir užsienyje.

       Bando neperžengti ribų

       Vien savos internetinės erdvės ekstremistinių pažiūrų atstovams neužtenka. Savo idėjas tokie asmenys bando sėti kituose portaluose. Pavyzdžiui, savo nuomonę ir komentarus tokie asmenys mielai palieka portale patriotai.lt

       Jame galima surasti informacijos apie nacių ideologiją, jai pritariančius tautiečius, nacistinę bei komunistinę simboliką ir atributiką, jos kainas Lietuvoje bei kur viso to galima įsigyti.

       Vienas iš portalo administratorių, prisistatęs Andriumi, neslepia, jog šioje svetainėje lankosi vienų ar kitų radikalių pažiūrų veikėjai, tačiau forume aršiems kurstytojams esą nėra vietos. Andriaus teigimu, iš forumo nuolat išvaloma provokuojanti informacija, galinti pridaryti rūpesčių administracijai ir portalui.

       „Mes nepriklausome jokiai radikaliai organizacijai ir esame prieš bet kokius kraštutinumus, stengiamės pašalinti viską, kas prieštarautų įstatymams. Tiesa, vieni iš registruotų narių yra kolekcionieriai, juos domina nacių simbolika, tai juk neuždrausi jų pokalbių“, - svarstė Andrius.

       Uostamiestyje - neramu

       Šią vasarą Klaipėdos teisėsaugininkai kartu su policijos pareigūnais ir VSD darbuotojais surengė pasitarimą dėl padažnėjusių ekstremistinių išpuolių, kurio metu aptarta, kaip pažaboti radikalių pažiūrų judėjimą.

       VSD Klaipėdos apygardos skyriaus viršininkas A. Grublys konstatuoja, jog situacija Klaipėdoje per pastaruosius metus tik blogėjo.

       Po neseniai vykusių futbolo rungtynių, policininkams sulaikius grupuotės „Vakarų frontas“ narį, rungtynių metu įžiebusį pirotechnikos gaminį, apie 40 jo draugų su akmenimis rankose ėjo vaduoti suimtojo iš komisariato. Sirgaliai įžeidinėjo policininkus necenzūriniais žodžiais, rodė jiems nepadorius gestus, tokio „masiško“ įžūlumo, anot A. Grublio, iki šiol nėra buvę.

       „Mes stebime jų bendravimą internetu, bet medžiagos, už kurią būtų galima traukti baudžiamojon atsakomybėn, kol kas neradome. Buvo atlikta ir tyrimų, kai kurie asmenys įspėti“, - kalbėjo A. Grublys.

       „Demokratiją reikia ginti“

       Saulius ŠILIAUSKAS, Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto Politologijos katedros vedėjas:

       Radikalių pažiūrų interneto portalus, tinklalapius ir forumus būtina griežtai kontroliuoti arba bent jau riboti visuomenės priėjimą prie jų. Didysis ekstremizmas, „alaus pučas“ taip pat gimė lyg ir nekaltai - aludėse kilnojant alaus bokalus, o išvešėjo iki Hitlerio atėjimo į valdžią. Kinija iš viso blokuoja tinklalapius, kurie nors šiek tiek kelia grėsmę tos šalies įstatymams ar visuomenei. Demokratija privalo save ginti nuo kraštutinių pažiūrų, antraip galima sulaukti nepageidaujamo rezultato. Nieko nedaroma, o vėliau stebimasi, kodėl daugėja radikalių jėgų rengiamų akcijų ir viešų eitynių bei išpuolių. Internetas - ypač patogi erdvė šių jėgų susivienijimui, masiškoms eitynėms suorganizuoti toks būdas vienas greičiausių.

       Statistika

       Vien per šių metų pirmąjį pusmetį pradėti 63 ikiteisminiai tyrimai dėl kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę, iš jų - 17 bylų perduota nagrinėti teismui.

       Pernai buvo pradėti 34 tyrimai, iš jų - 11 bylų pasiekė teismą. 2006 m. - 17 (teismui - 1), 2005 metais - tik 4 (teismui - 3).

       Bausmės

       Baudžiamojo kodekso 170 str. numato, kad tam, kas viešais pareiškimais žodžiu, raštu ar panaudodamas visuomenės informavimo priemonę tyčiojosi, niekino, skatino neapykantą ar kurstė smurtauti bei diskriminuoti žmonių grupę ar jai priklausantį asmenį dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, gresia bauda arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

       Už kurstymą smurtauti bei fiziškai susidoroti gresia laisvės atėmimas iki trejų metų.

       Vaida JUTKONĖ
       www.ve.lt