cikanavicius     Spalio 10 d. Laisvasis universitetas (LUNI) pakvietė į susitikimą su Giedriumi Cikanavičiumi, kuris domisi gyvenimo ir mokymosi be mokyklos („unschooling“) filosofija. Susitikimas virto gyva diskusija, kurioje susikirto įvairios nuomonės. Lektorius – jaunas tėvas, kurio sūnus netrukus sulauks mokyklinio amžiaus, – ilgą laiką domėjosi įvairiomis vaikų ugdymo sistemomis ir aiškinosi, kaip jos veikia teoriškai ir praktiškai.

komunizacija      Į Vilnių kelioms dienoms atvyko garsus kairysis prancūzų teoretikas Gilles‘is Dauvé (Žilis Dove). 2012 m. rugsėjo 24 d., pirmadienį, 18 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į G. Dauvé paskaitą „Komunizacija”. Renginys vyks VU Chemijos fakulteto 125 aud., Naugarduko g. 24, Vilniuje. Bendraujama bus anglų kalba.

atsargiai - mokykla     „Unschooling“ reikštų „nemokyklinimą“, kitaip tariant, gyvenimą ir mokymąsi be mokyklos. Žodis apibūdina vaiko mokymą, neatsižvelgiant į švietimo sistemos keliamus reikalavimus. Apie tai kalbėjomės su žmogumi, kuris yra kategoriškai nusiteikęs prieš mokyklą ir tikina, kad ji daro daugiau žalos, nei duoda naudos. Kad tai – institucija, prilygstanti kalėjimui, nė iš tolo nepanaši į „žinių šventovę“.

elena lazutkaite      2012 m. rugsėjo 17 d., pirmadienį, 18 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į gyvūnų gerovės ir išsaugojimo magistrantūros studentės Elenos Lazutkaitės paskaitą „Revoliucinė aplinkosauga: kova už visuotinį išsilaisvinimą”. Renginys vyks VU Chemijos fakulteto 125 aud., Naugarduko g. 24, Vilniuje.

represijos     Man, priešingai nei jums, protingi ir mąstantys, švietimas ir šveitimas – tai ne tik etimologinio skambesio žavesys, bet ir skaudžiai tikroviškas realizmas. O realybė, jei nesuprantate to literally, yra ne kas kita, kaip skaudi patirtis, dažniausiai paremta žiauriai nušveistu praeities trauminiu branduoliu.

luiza miselis     2012 m. rugsėjo 6 d., ketvirtadienį, 18 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į radikalaus juodojo humoro entuziastų Benoīt Delépine’o ir Gustave'o de Kerverno juostos „Luiza Mišelis” („Louise-Mishel”, 2008) peržiūrą. Peržiūra vyks baro „Misterija" II a. salėje, Totorių g. 18, Vilniuje. Filmas dubliuotas rusų kalba su angliškais subtitrais. Po filmo rengiama diskusija apie socialinio pasipriešinimo absurdą ne tik kine, bet ir gyvenime.

luni ekskursija     LUNI – Laisvasis universitetas. Kas paskatino jį įkurti? Kas jį įkūrė? Kelintais metais? Kokias pagrindines idėjas skleidžiate?

      Laisvasis universitetas (LUNI) susikūrė prieš ketverius metus – 2008 m. rugsėjį, per patį protestų prieš aukštojo mokslo reformą įkarštį. Nors studentų mitingai ir piketai tęstėsi iki pat 2009 m. vasaros, tačiau jau tada buvo aišku, kad „Stepu” vadinamo ministro niekas nesustabdys. Todėl grupelė protestuotojų nutarė tuščiai neeikvoti jėgų. Užuot stengęsi sustabdyti visos aukštojo švietimo sistemos komercializaciją, jie sukūrė nedidelę, tačiau realiai veikiančią alternatyvą.

Erik Forman     Rugsėjo 4 d. Vilniuje paskaitą „Klasių kova Amerikoje ir Pasaulio pramonės darbininkų profsąjungos atgimimas“ skaitė Lietuvoje viešintis JAV darbuotojų organizatorius Erikas Formanas. Jo teigimu, kiekviena šalis turi savo aukso amžių, o Amerikoje tokiu amžiumi laikytinas laikotarpis nuo 1945 iki 1969 metų. Žmonės jautėsi gyvenantys gerai, galėjo įsigyti būstus, dauguma turėjo nuolatinius darbus ir 35 proc. amerikiečių buvo organizuoti į profesines sąjungas.

NUZUDYTI DRAKONA     Spalio 10 d., trečiadienį, 18 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia žiūrėti ir aptarti kultinę rusų režisieriaus M. Zacharovo juostą „Nužudyti drakoną” (1988). Filmas itin tinkamas žiūrėti prieš rinkimus, nes skatina susimąstyti apie valdžios esmę bei prigimtį. Peržiūra vyks baro „Misterija” II a. salėje, Totorių g. 18, Vilniuje. Filmas įgarsintas originalo kalba su angliškais subtitrais.

erik-forman     Rugsėjo pradžioje Baltijos šalyse lankosi amerikietis, Pasaulio pramonės dirbančiųjų (Industrial Workers of the World, IWW) profsąjungos organizatorius Erikas Formanas. Rugsėjo 4 d., antradienį, 18 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į E. Formano paskaitą „Klasių kova Amerikoje ir Pasaulio pramonės darbininkų profsąjungos atgimimas”, o rugsėjo 5 d., trečiadienį, 18 val. – į jo vedamus profsąjungų organizatorių kursus. Abu renginiai vyks baro „Misterija” II a. salėje, Totorių g. 18, Vilniuje. Bendraujama bus anglų kalba. Svarbiausios tezės bus verčiamos į lietuvių kalbą.

smegenu plovimas     2012 m. rugsėjo 26 d., trečiadienį, 17:45 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į kontroversiškai vertinamo norvegų komiko ir žurnalisto Haraldo Eios dokumentinių filmų ciklo „Hjernevask” („Smegenų plovimas”) peržiūrą bei diskusiją, kurią moderuos Lygių galimybių plėtros centro atstovė Margarita Jankauskaitė.

paul-mclaughlin     Naujoji kairė (NK95) kviečia į viešą paskaitą-diskusiją „Kas yra radikali filosofija?“, kuri vyks 2012 m. balandžio 25, trečiadienį, 18:30 val. kavinėje „La Boheme“ (Baltojoje salėje), Šv. Ignoto g. 4/3, Vilniuje. Pranešėjas – Tartu universiteto dėstytojas Paulas McLaughlinas.